معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: برخورد با قلیان نیاز به حمایت سیاسیون دارد

به گزارش ایرنا، دکتر غلامحسین صدری روز دوشنبه به مناسبت هفته 'بدون دخانیات' در جمع خبرنگاران در اصفهان افزود: هنوز بسیاری از سیاسیون و مسئولان اعتقادی به برخورد قهری با این پدیده ندارند در حالی که مصرف قلیان که بسیار مضر است بشدت در جامعه رواج یافته و حتی قُبح آن ریخته شده است.
وی با بیان اینکه حمایت سیاسیون از ما در برخورد با قلیان بسیار مهم است، تصریح کرد: ما همچنان با مقاومت هایی در این زمینه مواجهیم و حتی از بخش های مختلف با ما تماس هایی هم گرفته می شود.
وی هدف دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را 'استانی عاری از قلیان تا دو سال آینده' خواند و گفت: استان اصفهان دارای فرهنگ عالی است و در اولویت بودن دخانیات در آن، کسر شان محسوب می شود.
صدری با تاکید براینکه لازم است علما و روحانیون نیز در این زمینه ورود پیدا کنند، افزود: برای مبارزه و جلوگیری از شیوع مصرف قلیان، کارهای فرهنگی در اولویت است بطوریکه باید محیط های عاری از دخانیات را در سطح کشور و استان از جمله در بوستان ها و سینماها گسترش دهیم.

*** 80 درصد چایخانه های استان فاقد مجوز است***
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به شناسایی 497 چایخانه در استان گفت: بیش از 80 درصد این چایخانه ها فاقد مجوز بوده یا تاریخ مجوز آنها به اتمام رسیده است.
صدری افزود: دلیل مجوز نداشتن بسیاری از چایخانه ها این است که اگر بخواهند مجوز بگیرند دیگر مجاز به ارائه قلیان در واحد صنفی خود نیستند.
وی ادامه داد: از بین چایخانه های استان 128 واحد بدلیل تخلف در عرضه قلیان به دادگاه معرفی و 29 واحد نیز پلمب شده است.
وی با بیان اینکه حدود یکهزار و 500 نفر در این چایخانه ها کار می کنند، تاکید کرد: بیشتر این افراد، مهاجر و غیربومی هستند و فرهنگ قلیان را از جاهای دیگر وارد اصفهان کرده اند.
صدری بااشاره به اینکه موضوع چایخانه ها بازتاب سیاسی و اجتماعی پیدا کرده است، تصریح کرد: برای برخورد قهری در این زمینه نیاز به همکاری سه بخش قوه قضاییه، نیروی انتظامی و معاونت بهداشتی است و اگر یکی از اضلاع این مثلث نباشد، این کار انجام نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: حدود 10 سال گذشته با تلاش زیاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، قلیان از سطح چایخانه های اصفهان جمع آوری شد و موفقیت زیادی در این زمینه بدست آوردیم اما با مداخله سطوح مدیریتی بالا و رییس جمهوری وقت، قلیان بعنوان کالایی مباح یا منبع درآمد بشدت رواج یافت و مسئولان اجرایی هم نتوانستند مداخله موثری در این زمینه داشته باشند.

*** معضل دخانیات در کشور رو به افزایش است***
صدری با بیان اینکه معضل دخانیات بویژه قلیان در کشور رو به افزایش است، گفت: اگر عزم ملی برای حل این معضل صورت نگیرد کشور ما به همراه با دو کشور مصر و پاکستان تا 40 سال آینده به پرمصرف ترین کشورها در زمینه دخانیات تبدیل می شود.
وی مصرف سالیانه سیگار در کشور را 50 تا 60 میلیارد نخ با گردش مالی یکصد هزار میلیارد ریال و هزینه درمانی 200 تا 300 هزار میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: حدود 50 تا 60 هزار از موارد مرگ و میر سالانه در کشور ناشی از مصرف مواد دُخانی است.
وی با اشاره به تحقیقی که سال 88 در استان اصفهان انجام شده است، اظهار کرد: بر اساس این تحقیق که در میان دانش آموزان مقطع دبیرستان و راهنمایی انجام شد، 5.8 درصد از دانش آموزان مصرف مداوم سیگار و 11.6 درصد حداقل یک بار تجربه مصرف سیگار را دارند.
وی ادامه داد: بر اساس این تحقیق 11.6 درصد از دانش آموزان مصرف دائم قلیان و 20 درصد از آنها تجربه مصرف قلیان را دارند که در مجموع مصرف سیگار و قلیان در بین دانش آموزان 13.2 درصد و حداقل یک بار تجربه مصرف سیگار و قلیان در آنها 21.5 درصد بود.
صدری همچنین با اشاره به تحقیقی که سال 86 در این زمینه در کشور انجام شده است، گفت: بر اساس این آمار 6 درصد افراد 13 تا 15 سال سیگار مصرف می کنند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاران توضیح داد که آمار جدیدتری در باره شیوع دخانیات در بین دانش آموزان در اختیار ندارد.
وی مهمترین مشکل های موجود در مبارزه با دخانیات را کنترل نکردن مراکز عرضه کننده، وجود مقاومت های زیاد، عرضه بی رویه مواد دخانی، افزایش قاچاق مواد دخانی، افزایش تماس افراد دسته دوم(افراد در معرض دود دخانیات) و نبود نظارت کافی روی کیفیت مواد دخانی برشمرد.
وی با بیان اینکه 600 نفر به نیروهای بازرسی معاونت بهداشت اضافه شده اند، گفت: مردم نیز می توانند هرگونه تخلف بهداشتی را به سامانه های تلفنی 190 یا 1490 گزارش کنند.
دهم خرداد بعنوان 'روز جهانی بدون دخانیات' و چهارم تا دهم خرداد بعنوان 'هفته بدون دخانیات' در کشور نامگذاری شده است.
به گفته پزشکان، حدود چهار هزار ماده سمی و مضر در قلیان شناسایی شده و مصرف آن سرطان زاست.
ت/6027/3011

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: برخورد با قلیان نیاز به حمایت سیاسیون دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات