دانشیار دانشگاه شهرکرد: طرح های انتقال آب کارون برای توسعه کشاورزی اجرا شده است

به گزارش ایرنا حسین صمدی بروجنی دوشنبه در همایش بررسی پیامدهای انتقال آب کارون که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: قرارداد تونل بهشت آباد در سال 82 منعقد شد و یک کیلومتر از تونل انتقال (چرمیهن) حفاری شده اما با مخالفت هایی که اتفاق افتاد، عملیات اجرایی دو سه سال متوقف شده است، البته کارگاه همچنان برقرار است.
وی افزود: خط انتقال آب یزد از شش سال پیش آغاز شده و طرح انتقال آب به کرمان نیز فعال است که این واقعیت ها باید درنظر گرفته شود.
صمدی اظهار کرد: بر اساس مطالعات اولیه بهشت آباد، باید سدی با حجم یک میلیارد و 800 میلیون مترمکعب ساخته شود اما بعد از تغییر طرح، حذف تونل و اجرای خط انتقال به وسیله لوله این سد باید تغییر می یافت.
مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری همچنین با بیان اینکه در اجرای طرح های انتقال آب نسبت به معیارهای یونسکو توجهی نشده است افزود: در طرح بهشت آباد آب قابل انتقال بیش از واقعیت و بیش از توان حوضه کارون اعلام شده است.
وی افزود: وزارت نیرو موظف بود که برای جلوگیری از هزینه های بالا و هدرروی آب شرب، نسبت به جداسازی آب شرب از سایر مصارف اقدام کند اما این مساله تا کنون محقق نشده است.
صمدی اظهار کرد: پنج استان کشور درگیر پروژه بهشت آباد هستند و این طرح می تواند تضاد منافع و مسائل اجتماعی بوجود آورد.
وی مدیریت مصرف آب در حوزه مقصد را خواستار شد و افزود: در صورت اصرار به اجرای بهشت اباد، این طرح باید اصلاح شود.
حمید رشیدی نویسنده و متخصص حقوق آب نیز در این همایش نیز گفت: آب ها اموال مردم هستند و فقط برای برنامه ریزی صحیح در اختیار حکومت قرار دارند.
وی افزود: در قانون حق تقدم و اکتساب پایین دست محترم شمرده شده و استفاده از آب رودخانه برای احیای اراضی جدید مشروط به عدم اضرار به صاحبان اراضی قدیمی است.
7151/6064

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دانشیار دانشگاه شهرکرد: طرح های انتقال آب کارون برای توسعه کشاورزی اجرا شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات