عضو هیات علمی دانشگاه چمران اهواز: اعتراض خوزستان به انتقال بی رویه آب کارون است

به گزارش ایرنا مهدی قمشی دوشنبه در همایش بررسی پیامدهای انتقال آب کارون که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد با اشاره به بحران آب در کشور گفت: بر اساس شاخص سازمان ملل نباید بیش از 40 درصد منابع آب تجدید شونده مصرف شود اما در حال حاضر 80 درصد منابع آبی در کشور و 85 درصد منابع کارون مصرف می شود.
وی تصریح کرد: توفان های گرد و خاک در خوزستان سابقه نداشته و همه اینها نتیجه مصرف بی رویه منابع آبی است.
قمشی نخستین شرط برای انتقال آب میان حوضه ای را وجود آب مازاد در حوضه مبداء دانست و افزود: در حال حاضر آب مازاد در خوزستان وجود ندارد و موافقان انتقال آب نمی توانند نظریه وجود آب مازاد را اثبات کنند زیرا وضعیت خوزستان و تالاب ها و رودخانه هایش شرایط بحرانی را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه در سال های گذشته 1.2 میلیارد مترمکعب آب از کارون بزرگ منتقل شده است اظهار کرد: اعتراض خوزستان، اکنون برای انتقال آب نیست بلکه برای انتقال بیش از حد آب کارون و اجرای طرح های جدید و مخرب است که موجودیت و حیات این استان را به خطر می اندازد.
قمشی تصریح کرد: ظرفیت منابع آب حوضه زاینده رود حدود 900 میلیون مترمکعب است که اکنون با آب های منتقل شده از کارون به بیش از 1.2 میلیارد مترمکعب رسیده است.
وی نیاز زیست محیطی رودخانه کارون را پنج میلیارد مترمکعب عنوان کرد و افزود: اکنون رودخانه کارون آبی ندارد و حدود دو میلیارد مترمکعب به آن اختصاص یافته و بیش از نیمی از آنچه در بستر این رود جریان دارد در واقع فاضلاب و زهاب های کشاورزی است.
این متخصص علوم آب، با بیان اینکه خوزستان 72 درصد انرژی برقابی کشور را تامین می کند اظهار کرد: به ازای هر مترکعب آبی که انتقال داده می شود، 170 تومان ضرر می کنیم که معادل یک هزار و 410 میلیارد ریال خسارت در سال است.
وی با انتقاد از تناقض های موجود در طرح بهشت آباد اظهار کرد: در شورای عالی آب حجم آب انتقالی از این طرح از 1.2 میلیارد مترمکعب به 580 میلیون مترمکعب کاهش یافت اما مشخصات سازه ای طرح تغییری نکرده است.
قمشی تصریح کرد: پول نفت خوزستان صرف سازه ای می شود که نه تنها فایده ای ندارد بلکه هیچ توجیه اقتصادی ندارد و به منافع ملی خسارت شدید وارد می کند.
قمشی تاکید کرد: کمتر از 200 میلیون مترمکعب برای مصرف شرب استان های اصفهان، کرمان و یزد کافی است به همین دلیل طرح انتقال آب بهشت آباد با این احجام قابل توجیه نیست.
7151/6064

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عضو هیات علمی دانشگاه چمران اهواز: اعتراض خوزستان به انتقال بی رویه آب کارون است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات