نوارغزه، آزمون نخست لیبرمن

به گزارش ایرنا، هرئیل با اشاره به هشدار چند روز قبل « نیکولای ملادنوف» فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در منطقه گفت: اکنون نباید سوال کنیم، آیا جنگ اسرائیل علیه نوارغزه شروع می شود بلکه باید سوال کرد چه زمانی این جنگ کلید می خورد.
این گزارشگر صهیونیست افزود: درهفته گذشه و در سایه جدل سیاسی فزاینده در خصوص گزارش سری ناظر کابینه مرتبط به جنگ گذشته علیه غزه و درخواست تقویت شورای کوچک وزیران، به نظر می رسد امکان درگیری های میدانی در مرزهای نوار غزه کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: گروه های سلفی چندین گلوله خمپاره و یا موشک به سوی اسرائیل ( فلسطین اشغالی ) شلیک کردند و بیشتر آنها به مناطق فلسطینی ها اصابت کرد و این در حالی است که جدل ها در باره تلاش های اسرائیل برای کشف تونل های حفر شده توسط جنبش حماس در مناطق مرزی ادامه دارد.
هرئیل نوشت: به دنبال موفقیت های اخیر اسرائیل در کشف دو تونل، حماس در پاسخی استثنائی که از زمان پایان جنگ علیه غزه در ژوئیه سال 2014 سابقه نداشته است، برای نخستین بار چند گلوله خمپاره پرتاب کرد.
این گزارشگر صهیونیست ادعا کرد: به نظر می رسد اوضاع حماس اکنون بسیار سخت است زیرا با درخواست مصر برای آتش بس با اسرائیل موافقت کرده است.
وی افزود: مصر تاکنون برای حل مشکلات بسیار زیاد بین حماس و اسرائیل یعنی بحران سخت اقتصادی در نوار غزه راه حلی ارائه نکرده و حماس هم از کشف تونل ها که آن را از مهمترین ابزار اساسی برای حمله هنگام رویاروئی نظامی آینده با اسرائیل محروم می کند، بسیار نگران است.
هرئیل اضافه کرد: بسیاری از شهروندان غربی که از نوار غزه دیدن کرده اند، گفته اند اهلی غزه را ناامیدی عمیقی فراگرفته و شرایط اقتصادی حتی کارکنان دولت حماس را مایوس کرده است .
گزارشگر صهیونیست ادامه داد: شهروندان غربی اوضاع کنونی غزه را به شرایط ماه ژوئن سال 2014 شبیه دانسته و گفته اند وجه مهم این تشبیه، تنگنای اقتصادی است که به سرعت به شعله ور شدن آتش جنگ در دو سال قبل منجر شد.
وی گفت: حماس با توجه به سختی هائی که با آنها مواجه است، قادر به پرداخت حقوق 42 هزار تن از کارکنان خود در نوار غزه نیست، توافق آشتی بین آن و تشکیلات خودگران فلسطین شکست خورده و تلاش قطر برای کاهش فشار اقتصادی حماس هم مختل شده است.
هرئیل افزود: گزارش ناظر کابینه که در ماه جاری منتشر شد، می گوید که شورای کوچک وزیران اسرائیل در ماه های گذشته به طور جدی امکان منع تسهیلات اقتصادی را بررسی نکرده است.
این گزارشگر صهیونیست با بیان اینکه اسرائیل به تونل ها به دلیل خطر آینده آنها اهتمام زیادی دارد»،اضافه کرد: گفته ها در باره اینکه ایجاد راه حل پیشرفته برای مقابله با تونل ها به دو سال وقت نیاز دارد، رهبران حماس را با این سوال مواجه کرده است، آیا پیش از این که این سلاح را از دست بدهند باید از تونل ها برای ربودن اسرائیلی ها استفاده کنند.
وی ادامه داد: عامل دیگری وجود دارد و آن نیروهای نظامی دو طرف است که برای جنگی که احتمالا شروع خواهد شد، رزمایش ها و تمرین های نظامی برگزار می کنند و این روند، زمینه شعله ورشدن آتش جنگ را فراهم کرده است.
عاموس هرئیل گفت: بعداز کناره گیری « موشه یعلون» وزیر جنگ، ترس واقعی در اسرائیل، فقدان عقلانیت فرماندهان نظامی و امنیتی است و اکنون نیاز لیبرمن آرام کردن اوضاع است و اینکه بگوید قرار گرفتنش در مقام وزارت جنگ به معنای شعله ور شدن آتش جنگ جدید در تابستان نیست.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نوارغزه، آزمون نخست لیبرمن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات