تکرار دوباره سیاست های خواهش و تمنا برای کاهش مصرف برق

قبض برق هم‌زمان با شروع فصل تابستان و افزایش تقاضای مصرف برق، وزارت نیرهمانند سال‌های گذشته سیاست های خواهش و تمنا را برای کاهش مصرف برق در دستور کار قرار داده است در حالیکه می‌توان از طریق اصلاح تعرفه برق برای پرمصرف ها، مصرف را مدیریت کرد.

محمدرضا کیاشمشکی - شروع فصل تابستان و افزایش مصرف برق در کشور مدیران وزارت نیرو را برای تامین برق به تکاپو در آورده است. در حالیکه باید سالیانه 5 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شود، محقق نشدن این مقدار از تولید در چند سال اخیر موجب نزدیک شدن میزان تولید و مصرف برق در کشور شده است.

وزیر نیرو پیش‌بینی کرده است که پیک 52 تا 53 هزار مگاواتی برای مصرف برق تابستان به وجود خواهد آمد و برای تامین این مقدار از پیک 4 راهکار را پیشنهاد داده است:

1) درخواست از مردم برای صرفه‌جویی در مصرف برق: چیت چیان اعلام کرده است که در صورتی که مردم در مصرف برق ملاحظات مصرف در زمان‌های اوج را داشه باشند با مشکل کمبود برق مواجه نخواهیم شد. وی اعلام کرده است که وزارت نیرو به همراهی مردم برای گذراندن پیک مصرف نیاز جدی دارد.

2) تلاش برای ورود ظرفیت‌های جدید نیروگاهی به مدار: وزیر نیرو ورود ظرفیت‌های جدید نیروگاهی به مدار را جزو مهم‌ترین اقدامات رفع زمان اوج مصرف بیان کرده و اذعان داشته است که حداکثر تلاش خود را برای ورود این ظرفیت ها تا زمان اوج مصرف برق(تیر و مرداد ماه) به کار خواهد گرفت.

3) مذاکره برای کاهش مصرف برق توسط مصرف‌کنندگان بزرگ برق: وزارت نیرو اعلام کرده است که در حال انجام مذاکرات برای هماهنگی با مصرف‌کنندگان بزرگ برق مانند صنایع و مراکز مصرف عمده برق می باشد تا در صورت کمبود تولید برق، آن‌ها بار خود را در ساعت‌های قله مصرف کاهش دهند. این واحدها می تواند. در سایر ساعات، مصرف برق خود را افزایش داده و به میزان مورد نیاز از برق استفاده کنند.

4) خرید برق از بخش خصوصی: وزارت نیرو آخرین راهکار برای تامین برق در زمان اوج مصرف را خرید برق برق تولیدی مؤسسات بزرگ مانند کارخانجات، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و ...که دارای دیزل‌های تولید برق اضطراری هستند اعلام کرده که مجموع ظرفیت این دیزل‌ها در کشور حدود 3 هزار مگاوات است.

راهکارهای پیشنهادی وزارت نیرو برای تامین برق در زمان اوج مصرف در حالی مطرح شده است که در سال‌های گذشته نیز شاهد تکرار طرح‌هایی به صورت خواهش و درخواست همکاری برای صرفه‌جویی در مصرف برق بوده‌ایم. بررسی‌ها نشان می‌دهد کشورهای پیشرفته برای کاهش شدت مصرف برق در کشور به جای خواهش و تمنا با تنظیم تعرفه‌های مناسب، مردم را به رعایت الگوی مصرف انرژی هدایت می‌کنند. به عبارت دیگر، تعرفه‌گذاری صحیح، صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف را به همراه داشته است.

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که در کشورهای مختلف دنیا برای تشویق مردم به صرفه‌جویی استفاده می‌شود، نظام تعرفه‌گذاری «پلکانی افزایشی» است. بر مبنای این روش میزان مشخصی از مصرف به عنوان الگو تعریف می‎شود و هزینه مصرف مازاد بر الگو افزایش چشمگیری پیدا می‌کند و مصرف کمتر از کانون افزایش قیمت خارج می‌شود.

اگرچه در حال حاضر تعرفه برق خانگی به صورت پلکانی است اما فاصله تعرفه پله‌های مصرف به نحوی نیست که صرفه‌جویی را تشویق کند و مشترکین پرمصرف را از مصرف بی‌رویه بازدارد.

در نتیجه لازم است وزارت نیرو به جای ارائه طرح‌های التماس‌گونه، هزینه مصرف مشترکین پرمصرف را بیشتر از مصرف متعارف تعیین کند تا به جای درخواست و خواهشی که نتیجه آن نامعلوم است، تعرفه‌های مناسب باعث کاهش شدت مصرف انرژی و اولویت پیدا کردن صرفه‌جویی در کشور تبدیل شود تا دیگر برق مشترکین کم‌مصرف به علت مصرف بی‌رویه برخی دیگر قطع نگردد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تکرار دوباره سیاست های خواهش و تمنا برای کاهش مصرف برق» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات