ظریف: پلمپ های هسته ای را دولت اصلاحات شکست، نه احمدی نژاد/ نامه آن را هم من نوشتم

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه صبحانه کاری با جمعی از نخبگان و فرهیختگان ایرانیان مقیم لهستان اظهار کرد: باید از شرایط جدید کشور به دلیل رفع تحریم ها باید استفاده کنیم و همکار های خود را با کل دنیا افزایش دهیم. به گزارش نامه نیوز، وی افزود: اروپا در این میان نقش ویژه ای دارد اما لزوما این به آن معنا نیست که فقط روابط را باید به اروپا محدود کرد. سیاست دولت تدبیر و امید سیاست مثبت و تعامل سازنده با دنیا است. البته این به این معنا نیست که توجه ما از شرق به غرب معطوف شده است.

ظریف تاکید کرد: کشورهای اروپای شرقی یک شریک قابل توجه با ایران میتوانند باشند؛ حجم روابط اقتصادی خیلی چشمگیری نیست اما امکانات و ظرفیت هایی که در لهستان وجود دارد قابل توجه است به همین دلیل این اولین سفر جدی من به لهستان و اروپا است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ایرانیانی که در لهستان مقیم هستند می توانند مشاورین امینی برای بخش خصوصی ایران باشند. امروز امکانات بخش خصوصی جمهوری اسلامی چشمگیر است و ظرففیت عظیمی در بخش خصوص ایران خوابیده است و متاسفانه از تمام این ظرفیت استفاد نمی شود. امکان اشتغال و کمک به رشد و توسعه کشور می تواند از طریق سرمایه گذاری های بخش خصوصی حاصل شود.

وی ادامه داد: امروز طرف های غربی و بخصوص آمریکا در آن حدی که باید برای اجرای تعهداتشان در برجام جدی باشند، جدی نیستند و هنوز برخی بقایای ذهنی تحریم در سیستم های پولی و مالی کشورهای اروپایی باقی مانده است و این به دلیل جریمه های سنگینی است که این شرکت ها در دوران تحریم متحل شدند.

مقاومت مردم ایرانی باعث ناامیدی دشمن از اعمال فشار به کشورمان شد
ظریف تصریح کرد: توفیقات برآمده از مذاکرات هسته ای ناشی از ملت ایران است و توفیق دولت و مذاکره کنندگان نیست زیرا مردم مقاومت خوبی در دوران تحریم و حضور گسترده ای را در انتخابات ۹۲ داشتند که باعث شد دنیا از اعمال فشار به ایران ناامید شود.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم دنیا از تحریم ایران ناامید شود و دلیل تکیه بر اقتصاد مقاومتی بنا بر فرمایش رهبری این است که ایران را چنان در برابر تحریم مقاوم کنیم که عده ای فکر نکنند میتوانند ما را با تحریم تهدید کنند.

اتکای به مردم دلیل تمایز ایران از سایر کشورهای منطقه
وی افزود: یکی از مهمترین عوامل امنیت ما نیروهای مسلح ما هستند اما آنچه ما را از بقیه منطقه ممتاز کرده اتکای جمهوری اسلامی به مردم است زیرا مردم بودند که علیرغم همه فشارها و تهدیدات در انتخابات سال ۹۲ و انتخابات اخیر شرکت کردند با اینکه تبلیغات گسترده ای از خارج ایران انجام می شد که رای مردم در ایران نمایشی بوده و رد صلاحیت های گسترده صورت گرفته است.

ظریف تاکید کرد: آنچه باعث شد دندان طمع آمریکا و غرب از مردم ایران کشیده شود حضور مردم در انتخابات بود زیرا مردم نشان دادند باید مطالبه خود را پای صندوق های رای پیگیری کنند. بطلان خط تحریم این بود که مردم را نمی‌توان از نظام جمهوری اسلامی جدا کرد.

دنیا باید بداند که امنیت ویژه ای بر ایران حاکم است
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما نباید مصرف کننده باشیم و باید به تولید داخلی خود متکی باشیم. باید دنیا بداند که امکانات ایران، امکانات ویژه ای بوده که یکی از آنها موضوع امنیت ویژه حاکم بر ایران است. امکانات ترانزیتی ما منحصر بفرد است و امیدواریم اروپای شرقی و شمالی از طریق ایران بتواند به خلیج فارس متصل شود.

ظریف با اشاره به مساله سوئیفت گفت: امروز برقراری سوئیفت مشکلی ندارد بلکه مشکل مقررات بانکی است که در چند سال اخیر و در دوران تحریم شکل گرفته است و ما به دلیل قطع ارتباط، از این سیستم دور بوده ایم. یک مشکل دیگر این است که چون آمریکایی ها جریمه های سنگینی برای بانک ها برای مبادله با ایران تحمیل کرده بودند، امروز آنها بعنوان یک بنگاه اقتصادی نگرانند و اعتمادی به آمریکا برای تعامل و تبادل اقتصادی با ایران ندارند.

آمریکا به بنگاه های اقتصادی اطمینان دهد جریمه نمی شوند
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: دولت آمریکا و دستگاه های آن باید به بنگاه های اقتصادی دنیا اطمینان خاطر بدهند که در تعامل با ایران جریمه نمی‌شوند. در حالی که سوئیفت از همان روز اول برقرار شد، اما امروز فقط ارتباط پولی وجود ندارد.

وی گفت: امروز مانعی که برای تعامل و تبادل اقتصادی با ایران وجود دارد، مانع وحشت است.

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تضمینی برای ادامه راهبرد سیاست خارجی دولت تدبیر و امید در دولت های بعدی وجود دارد؟، تصریح کرد: این مشکل در اکثر کشورها وجود دارد. بعنوان مثال اگر در آمریکا ترامپ رای بیاورد امکان دارد رویه سیاست خارجی آمریکا تغییر پیدا کند.

سیاست خارجی نباید جناحی شود
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: سیاست خارجی نباید جناحی باشد اما متاسفانه چون فضای جامعه ما بشدت سیاسی است از هر حرف بنده برداشت سیاسی می‌شود در حالی که بنده اصلا سیاسی نیستم.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز امکان وجود نیروی انسانی در ایران به سایر ابزارها برتری دارد و مهمترین دلیل آن هم این است که ایران با وجود این نیروی انسانی از خطر مصون شده است. توان نیروی انسانی کارآمد ایران در دنیا کم نظیر است.

ظریف گفت: وظیفه ما در وزارت خارجه این است که نمایندگی های و سفارتخانه های ما در خارج از کشور در خدمت ایرانیان باشند و در واقع ایرانیان خارج از کشور صاحبخانه های واقعی این نمایندگی های هستند. در بخش خدمات کنسولی ابلاغ کردیم که هیچ نوع برخورد غیر از تکریم در مورد ایرانیان قابل پذیرش نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: اگر توان ما چه در حوزه امنیتی و چه در حوزه سیاسی برخواسته از مردم است بنابراین خدمات ما هم باید به همین شکل باشد.

وی گفت: ایرانیان خارج از کشور در اکثر کشورها حضور دارند. ایرانیان در کشورهای غربی و بویژه آمریکا، محبوب ترین و فرهیخته ترین اقلیت هستند. این عده معرف شخصیت ایرانی‌ها خواهند بود. آنچه ما را به یکدیگر پیوند می‌دهد منافع ملی ماست و منافع ملی گرایش و جناح سیاسی نمی‌شناسد؛ بعنوان مثال مساله محیط زیست در ایران نه اصلاح طلب و نه اصولگرا است.

ظریف ادامه داد: کشور ما وارد یک حوزه ای شده که مدتی از آن دور بوده است. ما امروز در حوزه مسائل بانکی در دنیا عقب هستیم. امروز تصمیمی برای عدم شفافیت در ایران نیست البته معضلات بانکی و بدهی های بانکی ما در سال های اخیر انباشته شده است.

همراهی ۷ کمیسیونر با موگرینی در سفر به تهران بی سابقه بود
وی با اشاره به سفر موگرینی به ایران افزود: سفر موگرینی به ایران قابل توجه بود زیرا در دوران وی سابقه نداشته که ۷ کمیسیونر اتحادیه اروپایی وی را در سفری همراهی کنند.

پلمپ هسته ای را احمدی نژاد نشکست
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اگر احمدی نژاد پلمب های هسته ای را نمی شکست امروز برجام شکل می گرفت؟، خاطر نشان کرد: پلمپ های هسته ای را احمدی نژاد نشکست بلکه دولت اصلاحات شکاند و نامه آن را هم من نوشتم. تصمیمی که امروز غرب گرفت می توانست سال ۲۰۰۵ بگیرد. ایران اصلا در مذاکرات هسته ای کوتاه نیامد بلکه پیشنهادات ایران همان پیشنهادات سال ۲۰۰۵ است.

ظریف تصریح کرد: غربی ها در همان مقطع سال ۲۰۰۵ رفتار نامناسبی داشتند. ولی سپس از تحریم ها ناامید شدند. اما ما با همان رویکرد ابتدایی خود حقوق خود را به رسمیت شناساندیم.

پیش از سخنرانی ظریف، رامین مهمانپرست سفیر ایران در لهستان در سخنان کوتاهی با اشاره محدود بودن جمعیت ایرانیان مقیم لهستان، گفت: تنها حدود چهارصد دانشجو در لهستان زندگی می کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که این سفر به گسترش روابط دوجانبه بویژه در زمینه اقتصادی منجر شود. منبع: الف برچسب ها: محمدجواد ظریف ، محمود احمدی نژاد ، دولت اصلاحات چندرسانه‌ای فریدون همراه روحانی در ارومیه/ عکس حمله استقلالی‌ها به اینستاگرام رمضانی/ عکس سلفی جالب آزمون و طارمی/ عکس عذر خواهی ترانه علیدوستی در توئیتر بابت گفتن «زهرمار»/ عکس کارت پایان خدمت بازیکن سابق استقلال صادر شد/ عکس بنر عجیب هواداران استقلال در فینال حذفی/ عکس عکس یادگاری با عارف، رای به لاریجانی/ کاریکاتور گریم متفاوت هومن حاجی عبداللهی در علی البدل/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی رقم عجیب خلیل زاده برای قرارداد ۶ ماهه با پرسپولیس درگیری خلیل زاده با مدیر سپاهان بر سر رضایتنامه و رفتن به پرسپولیس شرط سیدجلال برای پرسپولیسی شدن جنجال در رختکن استقلال پس از ناکامی در جام حذفی؛ مظلومی: مگر من پنالتی خراب کردم؟! مذاكره طاهري با مدافع ملي پوش؛ پرسپوليس - سيدجلال نهايي شد امیری گزینه جانشینی عالیشاه در پرسپولیس نتايج كامل روز دوم مسابقات واليبال انتخابي المپيك/ ايران همچنان در صدر خداحافظي با مظلومي، سلام استقلال به منصوريان! گزینه پرسپولیس، استقلال و سپاهان تمدید کرد درگیری بین باتجربه های استقلال در خرمشهر و جلسه تا چهار صبح! پربازدید های کل اخبار رقم عجیب خلیل زاده برای قرارداد ۶ ماهه با پرسپولیس آیت‌الله‌هاشمی: با مردمی آگاه سروکار داریم/ دیگر زمان انحصاری کردن اطلاع‌رسانی در جوامع گذشته حمله استقلالی‌ها به اینستاگرام رمضانی/ عکس فریدون همراه روحانی در ارومیه/ عکس سلفی جالب آزمون و طارمی/ عکس افشاگری بی سابقه مظلومی ؛ ماجرای جلسه مسئول و بازیکن استقلال با مجیدی و مذاکرات با اسکوچیچ و منصوریان شغل جدید نمایندگان پیشین تهران چیست؟ واکنش فردوسی پور به ماجرای حذف ستاره از آرم استقلال گفت‌وگو با فردی که 10 سال محافظ امام بود معرفی تیم منتخب لیگ برتر؛ سه پرسپولیسی، دو استقلالی و دو نماینده از قهرمان پربازدید ها پربحث ترین عناوین رقبای احتمالی حسن روحانی در سال 96 حج 95 منتفی شد/ علی جنتی: وزیر خارجه عربستان بی‌خود می‌گوید که ما در مذاکرات جدی نبودیم مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیار بود که به روی کار آمدن دولت دکتر روحانی منجر شد چه کسانی در فراکسیون امید بودند اما به عارف رای ندادند؟ اصولگراها دست به دامن‌محبوبيت‌سردار باهنر: روحانی‌ رقيب‌ دارد اما احمدی‌نژاد نيست/ ساختار آقای احمدی‌نژاد اصولگرایی بود 4 سناریو پیش روی عارف پس از شکست در انتخابات/ عارف؛ حداد مجلس دهم می‌شود؟ چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی آیت‌الله‌هاشمی: با مردمی آگاه سروکار داریم/ دیگر زمان انحصاری کردن اطلاع‌رسانی در جوامع گذشته تحلیل حسین نجابت از پیروزی لاریجانی بر عارف/ ریاست لاریجانی قابل پیش بینی بود/ اصلاح‌طلبان بخاطر جوی که راه انداختند پیروز انتخابات شدند احمد خاتمی: چند خانم در «خندوانه» می‌خندند تا مردها را بخندانند، اسم این را چه بگذارم؟  (۶۵ نظر) پرونده مينو خالقي وارد فاز بي‌اخلاقي‌ها شد  (۶۰ نظر) نماینده‌ای که با یک میلیارد تومان دریافتی خود قصد سرگرم کردن مردم را دارد  (۵۱ نظر) پشت‌پرده حمله تندروها به حوزه علمیه كماليه خرم‌آباد / حسین‌الله کرم حاضر به پاسخگویی نشد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) کوچک زاده:علاوه بر حقوقم یک میلیارد تومان از مجلس دریافت کردم  (۴۳ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظریف: پلمپ های هسته ای را دولت اصلاحات شکست، نه احمدی نژاد/ نامه آن را هم من نوشتم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات