تلاش برای مثبت‌شدن شاخصه‌های اقتصادی

به گزارش جهان به نقل از فارس از ارومیه، حجت‌الاسلام حسن روحانی امشب در شورای اداری آذربایجان غربی که در سالن جلسات استانداری آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه نتوانستم به شهرستان‌های آذربایجان غربی سفر کنم، از مردم شهرهای مختلف آذربایجان غربی عذرخواهی می‌کنم.
 
وی بر ضرورت توسعه استان آذربایجان غربی تأکید کرد و افزود: باید مردم نیز در این زمینه تلاش داشته باشند.
 
رئیس جمهور به همبستگی، اتحاد بین مردم آذربایجان غربی اشاره کرد و ادامه داد: وحدت بین مسؤولان اجرایی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسؤولان اداری، برای پیشرفت استان مهم است.
 
این مسؤول تبیین کرد: همه نکاتی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده ولی‌فقیه و استاندار آذربایجان غربی مطرح کردند نیازهای آذربایجان غربی هستند و این را انکار نمی‌کنیم چرا که هر استانی مشکلات و مطالبات خاصی دارند.
 
* همکاری هرچه بیشتر سه قوا در راستای پیشبرد اهداف نظام
 
روحانی اعلام کرد: برای رفع مشکلات باید شاهد هماهنگی هر چه بیشتر قوا به ویژه دولت و مجلس باشیم برای اینکه در کشور رشد و توسعه را شاهد باشیم بدون قوه قضائیه میسر نخواهد بود.
 
وی اظهار داشت: اگر بخواهیم کاری انجام دهیم بدون هماهنگی مجلس شورای اسلامی نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم باید مجلس و دولت کنار و همراه هم باشند در دولت یازدهم تلاش داشتیم هماهنگی با مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه داشته باشیم و تقریبا نیز به توفیق رسیده‌ایم.
 
این مسؤول گفت: در این مدت همکاری وزرا با مجلس را خواستار بودم هر چند این امور در برخی موارد در چهارچوب قانون نبودند ولی باید همدیگر را یاری رسانیم.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه امیدوارم در مجلس دهم نیز این همگرایی و همدلی برای رفع مشکلات مردم و پیشرفت کشور وجود داشته باشد، گفت: امکانات دولت در حد محدودی است که عمدتا شامل منابع نفتی و مالیات هستند که نمی‌توانیم به مردم در خصوص مالیات فشار بیاوریم و در زمینه فروش نفت نیز با مشکل تحریم‌ها مواجه بودیم که تا کنون عملا میسر نبود.
 
روحانی ادامه داد: هم‌اکنون در فروش نفت، آزادی عمل بیشتری داریم که امیدواریم به سهم خود قبل از تحریم‌ها دست یافته و صادرات خوبی در این زمینه شاهد باشیم.
 
وی با بیان اینکه در این خصوص طی حدود سه سال گذشته کار بزرگی در دولت انجام شده است، اضافه کرد:  هر چند مشکلاتی نیز در این خصوص وجود داشت ولی از اول پاییز از مردم درخواست کاهش میزان مصرف گاز را داشتیم و افت فشار و قطعی گاز را شاهد بودیم که این وضعیت هم اکنون بهبود یافته است.
 
این مسؤول با بیان اینکه سال گذشته مشکلی در مصرف گاز نداشتیم،گفت: سال گذشته حتی نیروگاه‌ها هم به واسطه مصرف گاز فعالیت داشتند و این به معنای حرکت خوب و مهم در زمینه انرژِی کشور است.
 
رئیس جمهور با اشاره به فعالیت دولت در بخش کشاورزی، ادامه داد: سال گذشته در بخش کشاورزی سال سختی را گذراندیم و آنچه باعث شد رشد ما در این زمینه منفی نباشد تلاش مضاعف در این حوزه بود.
 
* تلاش برای مثبت شدن شاخصه‌های اقتصادی
 
روحانی با بیان اینکه چند موضوع مهم را باید همیشه مد نظر قرار دهیم، اظهار داشت: این موضوعات شامل تورم، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و اشتغال است که شاخص‌های اصلی دولت در زمینه اقتصادی است که تلاش شده این شاخص‌ها مثبت باشد.
 
وی با بیان اینکه توان دولت یک توان محدود است، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در بودجه امسال که 294 هزار میلیارد تومان در مجلس عنوان شده است مانور اجرایی بدهیم عملا کاری از پیش نخواهیم برد.
 
این مسؤول اعلام کرد: در این خصوص 50 هزار میلیارد تومان برای مانور دولت برای امورات اجرایی اختصاص یافته است که در این میان برای تحول باید سرمایه را جذب کنیم تا شاهد تحول بزرگ در کشور باشیم که در این خصوص باید روابط خود را با همسایگان بهبود بخشیده و وحدت داخلی را ایجاد و امنیت را در کشور بیش از پیش افزایش دهیم.
 
* جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برای تحول اقتصادی
 
رئیس جمهور جذب سرمایه داخلی و خارجی را برای تحول اقتصاد کشور مورد تاکید قرار داد و اذعان داشت: اگر رشد و تحول را در کشور خواهان هستیم باید شاهد جذب سرمایه‌ها در کشور باشیم.
 
روحانی گفت: طی 10 ساله اول چشم‌انداز 20 ساله کشور باید رشد 8 درصدی اقتصادی را باید شاهد می‌بودیم که این میزان در این مدت 2.7 درصد بود که باید این فاصله را در 10 سال دوم برنامه توسعه جبران کنیم.
 
وی اضافه کرد: در سیاست برنامه ششم باید رشد اقتصادی را به هشت درصد برسانیم که سال گذشته با وجود تلاش‌های مضاعف این میزان یک درصد بود که امسال برای افزایش رشد اقتصادی امیدوار هستیم و در این خصوص راهی جز جذب سرمایه‌ها و منابع غیردولتی داخلی و خارجی نداریم و در این راستا باید طرح‌های مشترک بین ایران و همسایگان را اجرایی کنیم تا تحول بزرگی در کشور ایجاد شود.
 
* اگر گفته شود این دولت، دولت محیط زیست است به بیراهه نرفته‌ایم
 
رئیس جمهور در ادامه به موضوع دریاچه ارومیه نیز اشاره‌ای داشت و گفت: موضوع دریاچه ارومیه در دولت به عنوان موضوع مهم مد نظر قرار گرفت که هم اکنون نیز در برنامه‌های دولت نیز این موضوع مورد تاکید قرار دارد.
 
روحانی اظهار داشت: کار تحقیقاتی خوبی برای احیای دریاچه ارومیه انجام گرفته و اگر دولت دست به کار نمی‌شد و دریاچه ارومیه به عنوان پروژه ویژه در دستور کار دولت قرار نمی‌گرفت خطرات زیادی کشور این منطقه را تهدید می‌کرد.
 
وی اعلام کرد: امروز دریاچه ارومیه طی دو سال اخیر به نقطه تثبیت رسیده است ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند طی راه هستیم.
 
رئیس جمهور ادامه داد: دریاچه ارومیه موضوعی ملی بوده و مختص یک یا چند استان نیست، وضعیت خیلی از تالاب‌های کشور و رودخانه‌ها نیز مانند دریاچه ارومیه بوده و اگر دریاچه ارومیه خشک می‌شد تاوان آن را سایر استان‌های کشور نیز پس می‌دادند.
 
این مسؤول تصریح کرد: برای موضوع آب و محیط زیست مشکلات زیادی در کشور داریم که شامل ریزگردها، آلودگی آب، آلودگی هوا و خاک از آن جمله هستند که باید برای همه آنها برنامه‌ریزی می‌کنیم که در این خصوص برنامه‌ریزی‌هایی نیز انجام گرفته و اگر گفته شود این دولت دولت محیط زیست است به بیراهه نرفته‌ایم.
 
رئیس جمهور یکی از مسائل مهم کشور در زمینه محیط زیست را آب عنوان کرد و گفت: راه حل‌های مختلفی از جمله کاهش مصرف آب مطرح است چرا که باید بهره‌وری را در این بخش بالا ببریم.
 
روحانی اضافه کرد: در بحث دریاچه ارومیه نیز باید میزان مصرف آب در بخش کشاورزی را علمی‌تر کنیم تا در حین توسعه کشاورزی استان، دریاچه ارومیه را نیز احیا کنیم.
 
وی اظهار داشت: با توجه بیشتر به آبیاری نوین و صرفه‌جویی در مصرف آب بسیاری از مشکلات کشور در این بخش رفع می‌شود که برای این منظور نیازمند سرمایه‌‌گذاری هستیم.
 
این مسؤول با بیان اینکه باید در آذربایجان غربی سرمایه‌‌گذاری بزرگی انجام گیرد، افزود: در این صورت است که می‌توانیم شاهد بهبود وضعیت دریاچه ارومیه باشیم.
 
روحانی بحث کاهش کشت محصولات کشاورزی را مطرح کرد و گفت: این موضوع از سوی برخی افراد مطرح بود که مورد پذیرش دولت قرار نگرفت، اما در این راستا آبیاری نوین را جایگزین آبیاری سنتی کرده‌ایم.
 
رئیس جمهور اعلام کرد: ذخایر آبی نیز افت شدیدی دارد که این موضوع مشکلاتی را در کشور پدید می‌آورد که باید راه‌حل‌های اصولی در این زمینه پیشنهاد و مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز است مشاور خارجی نیز در این خصوص باید استفاده شود.
 
* احیای بانک‌های کشور یکی از راه‌‌حل‌های مشکلات اقتصادی است
 
وی یکی از راه‌حل‌های مشکلات اقتصادی کشور را احیای بانک‌های کشور عنوان کرد و گفت: تا بانک‌ها قدرتمند نشده و احیا نشوند نمی‌توانند در زمینه اقتصادی موثر واقع شوند.
 
روحانی اظهار داشت: بانک‌ها می‌توانند در اقتصاد تحول ایجاد کنند که در این راستا طرح‌هایی به مجلس بردیم که تصویب نشد این در حالی بود که بانک‌ها جلو رکود را می‌گرفتند.
 
این مسؤول ادامه داد: باید بانک‌ها را تقویت کرده و در این خصوص نیازمند این هستیم که مجلس همکاری لازم را داشته باشد و امیدواریم با مجلس دهم بانک‌های کشور را تقویت کنیم  و در این خصوص شاهد بی‌نظمی‌هایی هستیم که باید بانک مرکزی بر آنها نظارت کند.
 
* تلاش داریم اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌نگر را ایجاد کنیم
 
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به پروژه‌های نیمه تمام کشور نیز اشاره کرد و چنین توضیح داد: طرح‌های نیمه تمام نیز مشکل اقتصادی دیگری است که در استان‌ها داریم که 400 هزار میلیارد تومان برای اتمام آنها مورد نیاز است و باید این طرح‌ها را به بخش غیردولتی واگذار کنیم 

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش برای مثبت‌شدن شاخصه‌های اقتصادی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات