همایش 'گفت و گوی بین الادیان و صلح: چشم انداز مذاهب مختلف' در کوبا

به گزارش ایرنا، در این همایش که روز دوشنبه به دعوت کمیته بانوان اسلامی کوبا برگزار شد، «مهناز نورمحمدی» از جمهوری اسلامی به دعوت مسئول این کمیته، به عنوان اولین سخنران به زبان اسپانیایی مطالبی زیر عنوان 'اسلام آئین صلح دوستی و احترام به ادیان' ارائه کرد.
وی اسلام را «دین صلح و آشتی و همپذیری و همگرایی» و قرآن را «کتاب راه و رسم زندگی مسالمت آمیز و صلح جویانه در پرتو هدایت الهی و اخلاق مندانه» توصیف کرد و گفت: اسلام نه تنها برای کسانی که به آن ایمان دارند، بلکه برای هر انسانی که در جستجوی عدالت، هدایت و خوشبختی باشد،‌‌ سبک زندگی اخلاق مدار و صلح آمیز را توصیه و ترویج می کند.
او سپس با ذکر آیاتی از قرآن کریم در باب توصیه به اعتدال و عقلانیت در اسلام و انطباق آن با فطرت بشری، پیام این آیات را، تحذیر از افراط گرایی برشمرد که خود، مقدمه گمراهی و انحراف است.
نورمحمدی با یادآوری نامه مقام معظم رهبری به جوانان، تصریح کرد: باید فحوای این نامه تکرار و توصیه شود که اسلام را از طریق منابع اصیل و دست اول آن، یعنی از طریق قرآن و سیره پیامبر(ص) بشناسند و مقهور رفتار وحشیانه عده ای آدمکش یا رسانه های جهت دار که در پی اسلام هراسی در جهان هستند، نشوند.
همسر سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوبا ادامه داد: افراط گری، در اساس از دین نشأت نمی گیرد بلکه از دین به مثابه عاملی برای توجیه آن سوء استفاده می شود؛ البته سوء استفاده از ادیان و اعتقادات مساله جدیدی نیست. بربریت، اعدام با گیوتین و تصاحب سرزمین های بومیان اساسا ریشه در تاریخ اروپا و آمریکا دارد و تقریبا همه ملت های آفریقایی و آمریکای لاتین و کارائیب از پیشینه برده داری و استعمار منابع ثروت خود توسط برخی جوامع اروپایی، رنج برده اند و زخم های آن هنوز هم بر پیکر بسیاری از مردم آمریکای لاتین و آفریقا وجود دارد.
وی اظهارکرد: امروزه متاسفانه مسلمانان نیز، به بزرگترین قربانیان تبعیض، خشونت و افراطگرایی تبدیل شده اند و حتی شاهدیم که در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی مدعی برابری و احترام به حقوق بشر، تبعیض های آشکاری علیه مسلمانان روا می شود بطوری که در مرکز اروپا، دختران مسلمان به دلیل داشتن حجاب، از ادامه تحصیل و بسیاری دیگر از حقوق اجتماعی، محروم می شوند.
مسئول کمیته بانوان لیگ اسلامی و هماهنگ کننده این اجلاس از مشارکت فعال جمهوری اسلامی ایران و محورهای سخنرانی نماینده ایران، قدردانی کرد و خواستار حضور دوباره ایران در همایش سال آتی، شد.
گروه اسلامی کوبا، از مهمترین تشکیلات اسلامی در این کشور است که مورد قبول اداره امور ادیان حزب کمونیست کوبا می باشد؛ هرچند جمعیت مسلمانان در کوبا، چندان زیاد نیست اما تقویت این تشکیلات اسلامی و راه اندازی چنین نشست هایی می تواند به ظرفیت سازی برای معرفی باورهای دینی و اسلامی کمک کند.
شبک**اروپام *5*491**1021**1917

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همایش 'گفت و گوی بین الادیان و صلح: چشم انداز مذاهب مختلف' در کوبا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات