تجلیل از مقام عالم به معنی تجلیل از جایگاه علم است

احمد محبی دوشنبه شب در مراسم تجلیل از مقام شعری ناقوس افزود: اگر بخواهیم برای نسل جوان فرهنگ سازی کنیم، وظیفه داریم از بزرگانی که در عرصه شعر، ادب و فرهنگ جایگاهی داشتند تجلیل کنیم.
وی یادآور شد: این شاعر بزرگ سال های زیادی از عمر خود را برای اعتلای جایگاه شعر و ادب هزینه کرد و از چهره شناخته شده ملی است.
وی ادامه داد: شاگردان زیادی از محضر این شاعر فرهیخته استان بهره مند شدند، و افراد زیادی تربیت و تحویل جامعه شاعری خراسان جنوبی داد.
وی اضافه کرد: ناقوس قبل از انقلاب همراه با مقام معظم رهبری و شهید هاشمی نژاد بود، انس و الفت وی با مقام معظم رهبری همچنان وجود دارد و در جلسات شاعری معظم له شرکت دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: این استاد عزیز بیش از 50 سال از عمرش را صرف شعر و شاعری کرده، وظیفه ماست که امروز از جایگاه ارزشمند این شاعر فرهیخته تجلیل کنیم.
مراسم تجلیل یاد شده به همت کانون هنرمندان خراسان جنوبی و روزنامه آوای خراسان جنوبی تشکیل شده است.
وی اظهار کرد: چنین حرکت هایی باید در جامعه ادامه داشته باشد و از دیگر فرهیختگان استان هم مراسم تجلیل برگزار شود.
وی یادآور شد: مجتمع بزرگ فرهنگی، هنری شهرستان خوسف به پاس پنجاه سال تلاش ناقوس در عرصه شعر و شاعری به نام وی نامگذاری می شود.
همچنین سردبیر مجله شعر گفت: حضور پرشور مردم خراسان جنوبی در مراسم تجلیل از استاد ناقوس نشان از فرهنگ ، غیرت و قدرشناسی این مردم دارد.
مصطفی محدثی خراسانی افزود: در تهران شاهد برگزاری برنامه هایی با برنامه ریزی زیاد و بودجه های بسیار کلان و تبلیغات گسترده هستم اما جمعیت در این مراسم ها به تعداد انگشتان دست است.
وی اظهار کرد: از دیدن حضور همراه با شور و شعور مردم خراسان جنوبی در این مراسم به وجد آمدم ،از این استان دیرینه سال فرهنگ ساز غیر از این انتظار نیست.
وی ادامه داد: در سال های آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تعداد شاعران کشورکه هم در شاعری تثبیت شده و هم علاقه به ایران، دین و مذهب داشتند، به تعداد انگشتان دست وجود داشت، استاد ناقوس در زمره این شاعران است.
وی اضافه کرد: استاد ناقوس بخشی از انرژی و توان خود را صرف تربیت نسل جوان در زمینه شاعری کردند و باعث پیشرفت آنها شدند، این هم نقش بزرگی است که وی انجام داد.
عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند هم گفت: وقتی انسان می بیند که جلسات فرمایشی برای بزرگداشت برخی افراد با حمایت بسیاری از نهادها برگزار می شود اما استقبالی از آن نمی شود اما این مجلس با کمترین هزینه و تبلیغ شاهد حضور پرشور مردم است.
محمد بهنام فر، افزود: این حضور نتیجه انسان بودن و مردمی بودن شاعری چون ناقوس است، شاعر نباید به سمت قدرت برود بلکه باید آزادگی خود را حفظ کند اما حاکمان باید به سمت شاعران ودانشمندان بروند.
وی اظهار کرد: استکبار جهانی با امکانات و قدرت رسانه ای خود به دنبال یکسان سازی همه فرهنگها و نابودی خرده فرهنگ ها پیش می رود، برگزاری نکوداشت برای بزرگان عرصه فرهنگ موجب شناسایی هویت فرهنگی کشور به نسل جوان است.
وی یادآور شد: اگر شاهنامه و مثنوی معنوی را یک بار بطور کامل بخوانیم با روح و اندیشه فرهنگ ایران قبل و بعد از اسلام آشنا می شویم.
وی اضافه کرد: شاهنامه فردوسی چکیده فرهنگ ایران قبل از اسلام و مثنوی معنوی چکیده این فرهنگ بعد از اسلام است.
عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند ادامه داد: شعر تجلی گاه فرهنگ جامعه است، اگر بخواهیم فرهنگ خود را بشناسیم باید آثار ادبی بخوانیم، شعر بار موسیقی و مجسمه سازی و نثر را در طول تاریخ به دوش کشیده است.
بهنام فر افزود: شعر همه دارایی ماست، در جهان ما ر ابا حافظ، مولانا و فردوسی می شناسند، خراسان جنوبی با ابن حسام خوسفی، حکیم نزاری و ناقوس ها شناخته می شود.
وی اظهار کرد: ناقوس الگویی برای فرهنگ ماست، با خواندن شعر او خود را می شناسیم، شعر در اسلام جایگاه بالایی دارد.
وی یادآور شد: از دیدگاه اسلامی شعر واقعی ، شعر از سر ایمان است که در خدمت حق است، و عمل صالح را تبلیغ می کند.
وی اضافه کرد: شاعر زبان مردم زمان خود است، شاعری همت بالا می خواهد، ناقوس شاعر مردمی است،همیشه در میان مردم زندگی کرده است و این نشان از وارستگی او دارد.
بهنام فر به نقل از شفیعی کدکنی گفت: شعر گره خوردگی عاطفه و تخیل است که با زبانی آهنگین شکل می گیرد، آثار ادبی ناقوس از این ویژگی برخوردار است ومحتوی غنی دارد.
وی اظهار کرد: بعد از ابن حسام خوسفی شاعر بی بدیل خراسان جنوبی بدون اغراق ناقوس است.
غلامحسین یوسفی در مرداد ماه 1326در روستای « سرپرچ» شهرستان خوسف متولد شد.
درسال 1345 در رشته ادبی از دبیرستان خزیمه علم بیرجند فارغ التحصیل شد، تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه فردوسی مشهد سپری کرد و در رشته تاریخ و ادبیات فارغ التحصیل شد.
سرمه ی خیال، شعر شهادت، دیوان معرفت، صحبت سجاده های 1388، چاپ منتخب اشعار با عنوان 'آن سوی پرواز ' توسط حوزه هنری خراسان جنوبی ،سرخ و سپید از آثار اوست.
2047/7559/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تجلیل از مقام عالم به معنی تجلیل از جایگاه علم است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات