سارق زورگیر: حاضرم استخوان فک‌ام را به شاکی بدهم!؟

قاضی یکی از محاکم قضایی تهران به تازگی با درخواست یک زورگیر شرور موافقت کرده تا او فک خود را به شاکی آسیب دیده اهدا کند. این در حالی است که کارشناسان معتقدند این اهدای عضو به هیچ عنوان امکانپذیر نیست. روزنامه ایران: پرونده این ماجرا در شعبه اول دادسرای ناحیه 34 تهران تحت بررسی است و دادیار پرونده برای بررسی درخواست متهم و به منظور جبران بخشی از ضرر و زیان ناشی از جرم و با توجه به درخواست متهم، پرونده را برای اظهار نظر به پزشکی قانونی فرستاده است. این در حالی است که کارشناسان و مسئولان اهدای عضو در کشور معتقدند پیوند فک از فرد زنده غیرممکن است و آسیب به نفس محسوب می‌شود.

دکتر کاظمینی، مدیرکل امور بیماری‌های خاص وزارت بهداشت اظهار داشت: در این پرونده تنها یک جمله می‌توانم بگویم و آن، این است که در قوانین اهدای عضو چنین تعریفی وجود ندارد.

 پس به نظر من، این جمله گویای بسیاری از مسائل است و این اهدای عضو از نظر ما امکانپذیر نیست.

دکتر امید قبادی، قائم مقام انجمن پیوند اعضای ایران نیز به خبرنگار ما گفت: از نظر علمی، اهدای فک از فرد زنده امکانپذیر نیست. در علم پزشکی فرد زنده تنها می‌تواند گلبول قرمز، بخش‌هایی از مغز استخوان و... را اهدا کند اما اهدای استخوان فک برایش ممکن نیست.

در واقع حتی اگر این اهدا به خواست فرد هم باشد، آسیب به نفس محسوب می‌شود که این موضوع در دین ما حرام است.

دکتر احسان شمسی کوشکی، مدیرکل اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی کشور نیز در این باره به «ایران» گفت: وقتی فردی ضرری به کسی وارد می‌کند، طبق قانون باید مجازات شده و حتی دیه دهد. وی افزود: در این پرونده نمی‌توانیم درخواست متهم از قاضی را اهدا بدانیم چرا که او در قالب مجازات این درخواست را داشته است اما از منظر اخلاق پزشکی، بعید به نظر می‌رسد پزشکی حاضر به برداشتن فک یک فرد زنده و پیوند آن به فرد دیگری شود.

در مجموع زوایا و ابعاد این پرونده باید در یک مجمع تخصصی مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان تحلیل کارشناسی و دقیقی درباره آن داشت.  بر اساس گزارش این پرونده ؛ مرد شرور که با همدستی دو دوستش در جریان یک زورگیری باعث آسیب رسیدن به فک شاکی کهنسال شده به قاضی گفت: «من قصد نداشتم فک پیرمرد بشکند. اما وقتی جلوی دهانش را گرفتم قدرت دستم و ضعف استخوان‌های پیرمرد باعث این اتفاق شد و برای جبران خسارت حاضرم استخوان فک ام را به او اهدا کنم.»

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سارق زورگیر: حاضرم استخوان فک‌ام را به شاکی بدهم!؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات