دیکتاتور سابق چاد به حبس ابد محکوم شد


حسین حبری، دیکتاتور سابق چاد در دادگاهی در سنگال به جرم جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قاضی دادگاه حسین حبری را در سه مورد تجاوز، صدور فرمان قتل چهل هزار تن در سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ مجرم شناخت.
پس از صدور حکم در دادگاه، قربانیان و حانواده‌های آنها فریاد خوشحالی سر دادند و همدیگر را در آغوش گرفتند.
این نخستین دادگاهی است که به پشتوانه اتحادیه آفریقا، حکمران سابق کشوری را به جرم نقض حقوق بشر محکوم کرده است.حبری برای درخواست تجدیدنظر پانزده روز فرصت دارد.
او هنگام خروج از دادگاه دست‌هایش را برای طرفدارانش بالا برد و فریاد زد "مرگ برای آفریقای فرانسوی"؛ اصطلاحی که به استعمار فرانسه در کشورهای آفریقایی اشاره دارد.
در نه ماهی که دادگاه در جریان بود حسین حبری صلاحیت دادگاه را به رسمیت نشناخت و بارها جریان دادرسی را مختل کرد اما بازماندگان در دادگاه شهادت‌های تکان‌دهنده‌ای از خشونت و شکنجه‌های پلیس مخفی در دوران حکمرانی او دادند.
به گزارش بی.بی.سی، حبری که ۷۴ سال دارد در یکی از قبایل شمال چاد متولد شد و با بورسیه برای تحصیل علوم سیاسی به فرانسه رفت. اولین بار دنیا او را در سال ۱۹۷۴ شناخت؛ زمانی که شورشیان تحت فرمان او سه اروپایی را گروگان گرفتند و برای آزادی آنها باج (پول و اسلحه) خواستند.
او با کودتایی که گفته می‌شود با کمک سیا صورت گرفت، در سال ۱۹۸۲ به قدرت رسید و در دوران حکومت هم از حمایت آمریکا برخوردار بود.
حسین حبری در سال ۱۹۹۰ با کوتای ادریس دبی از قدرت کنار رفت.
در سال ۲۰۰۵ دادگاهی در بلژیک حکم بازداشت او را صادر کرد و قصد محاکمه او را داشت. حسین حبری که در سنگال در تبعید بود در سال ۲۰۱۳ دستگیر شد. در همان سال دادگاهی در چاد او را به جرم جنایت علیه بشریت طور غیابی به مرگ محکوم کرده بود.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیکتاتور سابق چاد به حبس ابد محکوم شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات