رای لاريجانی و احترام عارف

برخي از فعالان عرصه سياست با نگاه سياه و سفيد به انتخابات هيات رئيسه موقت نگاه مي‌كنند. درحالي كه بايد از ساير جهات نيز به اين موضوع نگاه كرد. آقاي لاريجاني درانتخابات مجلس دهم هزينه زيادي داد و با اصلاح‌طلبان ائتلاف كرد. روزنامه آرمان - محمدصادق جوادي حصار: برخي از فعالان عرصه سياست با نگاه سياه و سفيد به انتخابات هيات رئيسه موقت نگاه مي‌كنند. درحالي كه بايد از ساير جهات نيز به اين موضوع نگاه كرد. آقاي لاريجاني درانتخابات مجلس دهم هزينه زيادي داد و با اصلاح‌طلبان ائتلاف كرد.

او در انتخابات اخير در ليستي قرارگرفت كه اصلاح‌طلب بودن آن كاملا مشخص بود و اين ليست تحت نظر اصلاح‌طلبان به بدنه اجتماعي معرفي شد. زماني كه آقاي لاريجاني با اصلاح‌طلبان ائتلاف مي‌كند به اين معناست كه نقاط مشترك پررنگي با اردوگاه اصلاح‌طلبان دارد و حاضر است با حفظ مواضع اصولگرايانه خود، در كنار اصلاح‌طلبان قرار گيرد، بنابراين اكنون كه نمايندگان مجلس به آقاي لاريجاني راي داده‌اند بايد به راي آنها احترام گذاشت و نبايد نوع نگاه نمايندگان مجلس به لاريجاني را برابر با شكست جريان اصلاحات تفسير كرد؛ زيرا اصلاح‌طلبان تلاش زيادي انجام دادند كه اين نمايندگان به مجلس راه يابند.

حدود صد نفر از نمايندگان درفراكسيون اميد عضويت دارند. اصلاح‌طلبان كه تصميم گرفتند اصولگرايان در ليست خود استفاده كنند، تصميم گرفتند با اشخاصي از جناح مخالف ائتلاف كنند كه از حوزه منافع ملي درك مناسبي دارند. واقعيت اين است اولويت بسياري از اصلاح‌طلبان درخارج از مجلس اين بود كه آقاي عارف رئيس مجلس شود كه حدود ۱۰۵ نفر از حدود۱۵۰ نفري كه به وسيله حضور در ليست اميد وارد مجلس شدند به آقاي عارف راي دادند.

حدود ۴۰ نفر از اصولگرايان يا مستقلين در ليست اميد بودند كه خلاف ميثاق نامه تصميم گرفتند كه تصميم آنها قابل احترام است. نمايندگان مجلس يك مجموعه انساني معتقد به وظيفه نمايندگي هستند و سوگند ياد كرده‌اند كه منافع ملي را در نظر بگيريم. حتي اگر آقاي لاريجاني رئيس مجلس شود هم اصلاح‌طلبان پيروز هستند؛ زيرا از كسي حمايت كردند كه اشتراكات زيادي با اصلاح‌طلبان دارد. آقاي لاريجاني يك اصولگراي معتدل و منطقي هستند كه زبان ديپلماسي و منافع ملي را درك مي‌كند.

جایگاه آقاي عارف در مجلس نيز شأني است كه در هر صندلي تكيه زند به آن مكان ارزش مي‌دهند. حال كه وي از كانديداتوري براي رياست دائمي مجلس كنار رفته است از شأن و شخصيت ايشان كاسته نخواهد شد. زماني كه آقاي عارف ديگر قصد كانديداتوري براي جلوس بر كرسي رياست را ندارند، وظيفه دوچنداني درسطح مجلس دارند و مي‌توانند راهبرد‌هاي اصلاح‌طلبي در مجلس با دقت نهادينه كنند و منافع ملي را به طور دقيق و شفاف دنبال كنند. آقاي عارف اين ظرفيت را در دوران گذشته و در مسئوليت هاي ديگر به خوبي از خود نشان داده است.

او مي‌تواند از همه ظرفيت‌هاي خود براي بسيج كردن نيروهاي اصلاح‌طلب استفاده كند. نعمت آقاي عارف درجهت بسيج افكار اصولگرايان و اصلاح‌طلبان حول منافع جمعي جاي شكر‌گذاري دارد. آقاي آيت ا...هاشمي كانديداي رياست مجلس خبرگان نشدند و اين تصميم چيزي از ظرفيت و جايگاه ايشان كم نكرد. همه مي‌دانند كه ظرفيت آقاي هاشمي در خبرگان به گونه ای است كه مي‌تواند در صندلي بي‌مسئوليت در خبرگان بنشينند و به ميزان تمامي اعضاي خبرگان تاثير‌گذاري داشته باشند. آقاي عارف نيز چنين جايگاهي در مجلس دهم دارند.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رای لاريجانی و احترام عارف» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات