خشکسالی و کمبود آب مهمترین مشکل زیست محیطی خراسان جنوبی است

پرویز آرامنش دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران در طبس از ریزگردها به عنوان دیگر مشکل زیست محیطی استان یاد کرد.
وی گفت: شاید این مورد نسبت به استان ای غرب کشور نمودی نداشته باشد اما سازمان محیط زیست در این زمینه ورود پیدا کرده و مطالعاتی در این زمینه برای منشا یابی ریزگردها و سپس برنامه ریزی برای رفع آن در حال انجام است.
وی با بیان این که تعداد نیروهای اجرایی، کارشناسی و کارمندان حفاظت محیط زیست استان با حجم کاری این نهاد همخوانی ندارد، افزود: علی رغم همه کمبودهایی که در حوزه نیروی انسانی و کمبود تجهیزات داریم می‌توانیم اثبات کنیم که در زمینه حفاظت از گونه های حیات وحش تلاش های زیادی شده است و رتبه خوبی در این زمینه داریم.
وی گفت: حدود 78 درصد ردیف های پستی سازمان محیط زیست استان خالی است و نیاز است که در قالب برنامه ششم مجوز استخدامی برای جبران این کمبود نیرو در اداره کل داشته باشیم.
وی که برای شرکت در نشست مدیران واحدهای تابعه محیط زیست خراسان جنوبی در طبس حضور یافته بود اظهار کرد: خراسان جنوبی استانی پهناور است و دو میلیون و صد هکتار وسعت مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست استان است.
وی افزود: در خراسان جنوبی چهار منطقه حفاظت شده، سه پناهگاه حیات وحش و 10 منطقه شکار ممنوع وجود دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یادآور شد: در کشور 197 گونه پستاندار وجود دارد که 45 گونه در خراسان جنوبی زندگی می کنند.
آرامنش ادامه داد: از 535 گونه پرنده‌ای شناسایی شده در کشور، 154 گونه آن در خراسان جنوبی زندگی می کنند و از 244 گونه خزنده شناسایی شده ، زیستگاه 35 نوع آن در استان است.
وی تنوع زیستی استان را بسیار بالاست افزود: حیات وحش و اکوسیستم‌های خراسان جنوبی در کشور منحصر به فرد است.
وی تصریح کرد: طبس یکی از مهمترین شهرستان های خراسان جنوبی در حوزه محیط زیست است.
وی با اشاره به منطقه حیات وحش نایبندان طبس افزود: این منطقه زیستگاه یوزپلنگ ایرانی یا آسیایی است که این گونه در کشور رو به انقراض است و طبق آمارهایی که داریم کمتر از هفتاد قلاده در کل کشور است و در منطقه نایبندان حداقل پنج قلاده یوز وجود دارد.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع حفاظت از این گونه و این که یکی از مناطق زیستگاه آن در شهرستان طبس قرار دارد اداره کل حفاظت محیط زیست استان آمادگی دارد تا با همکاری شهرداری طبس در این شهر نمادی از یوزپلنگ نصب شود.
وی با اشاره به 16 خرداد روز جهانی محیط زیست گفت: در این روز برنامه هایی تدارک دیده شده که در راستار شعار جهانی این روز «به سوی طبیعت؛ برای زندگی» است موضوع محیط زیست را بیشتر مطرح کنیم.
وی با بیان انجام ارزیابی واحدهای حفاظت محیط زیست استان گفت: در جمع بندی ارزیابی صورت گرفته از اقدامات کل شهرستان ها و واحدهای استان، واحد حفاظت محیط زیست طبس به عنوان واحد نمونه خراسان جنوبی برگزیده شد.
2047/7217/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خشکسالی و کمبود آب مهمترین مشکل زیست محیطی خراسان جنوبی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات