مذاکره دولت فیلیپین با 'ملیف' برای پایان تنش ها در جنوب فیلیپین و اجرای قانون بانگسامورو

به گزارش ایرنا، دولت فیلیپین و جبهه آزادیبخش اسلامی مورو روز سه شنبه در پایان نشست دو روزه در بیانیه ای مشترک، بر تداوم مشارکت در فرآیند صلح 'بانگسامورو' و اطمینان از اجرای کامل توافقنامه جامع بانگسامورو که پیش از این امضا شده است در دولت بعدی فیلیپین تاکید کردند.
مالزی واسطه مذاکرات جبهه مورو با دولت فیلیپین به منظور پایان نبردهایی است که از سال 1970 بیش از 150 هزار کشته برجای گذاشته است.
جنبش آزادیبخش اسلامی مورو و دولت مرکزی فیلیپین فروردین ماه سال 1393 توافقنامه صلح را بعد از چند دهه درگیری های نظامی امضا کردند، اما تلاش 'بنیگنو آکینو' رئیس جمهور کنونی فیلیپین برای تصویب آن در پارلمان در دولتش بی نتیجه ماند.
وی باید حدود یکماه دیگر سکان هدایت فیلیپین را به 'رودریگو دوترته' بسپارد که تاکید بر پایان این درگیری ها دارد و اعلام کرده است در دولتش از مخالفان نیز استفاده می کند.
براساس بیانیه دولت فیلیپین و جبهه آزادیبخش اسلامی مورو، 'دو طرف در این نشست قوانین مرجع را برای ایجاد صندوق مالی بانگسامورو از طرف چند اهداکننده که چارچوب آن در موافقتنامه بانگسامورو و ضمیمه آن آمده است، امضا کردند.
نمایندگان دولت فیلیپین و 'ملیف' ضمن تبریک به 'رودریگو دوترته' رئیس جمهور منتخب فیلیپین، ابراز امیدواری کردند که نقشه راه برای اجرای قانون جامع بانگسامورو ارائه و به طور کامل در دوره ریاست جمهوری دوترته انجام شود.
'ملیف' پیش از این نیز با ارسال پیام 'تبریک صمیمانه' به 'رودریگو دوترته' رئیس جمهور منتخب فیلیپین، وی را 'پسر واقعی میندانائو' خطاب کرد تا نشان دهد همراه دوترته برای پایان تنش های جنوب فیلیپین است.
'الحاج مراد ابراهیم' رئیس جبهه آزادیبخش اسلامی مورو نیز حمایت رئیس جمهور منتخب از فدرالی کردن نظام حکومتی فیلیپین را راهکاری برای تحقق حاکمیت مستقل این منطقه عنوان کرد که می تواند باعث پایان دادن به درگیری ها شود.
بنیگنو آکینو' رئیس جمهوری فعلی فیلیپین که روزهای پایانی فعالیت خود را پشت سر می گذارد، امیدوار بود پیش از مهلت قانونی ریاست جمهوری خود بتواند با برقراری صلح در منطقه میندانائو آن را به عنوان موفقیتی در کارنامه سیاسی اش ثبت کند، اما به دلایل مختلف از جمله مخالفت کنگره و همچنین برخی رخدادهای امنیتی نتوانست به این مهم دست یابد.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مذاکره دولت فیلیپین با 'ملیف' برای پایان تنش ها در جنوب فیلیپین و اجرای قانون بانگسامورو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات