2فراکسیون مجلس با کدام کاندیداها وارد انتخابات هیات رئیسه دائمی مجلس می شوند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : انتخابات روز یکشنبه تازه نیمه اول بازی درون مجلس بود. نیمه سرنوشت‌ساز نیمه دوم است؛ انتخابات هیات رییسه دایم. رقابتی که بعد از تایید اعتبارنامه‌ها بهارستان شاهد آن است.

 به گزارش انتخاب، فراكسيون «ولايت» گويي از نتيجه بازي نيمه اول راضي است. آنها ٩ كرسي يعني ٧٥ درصد هيات رييسه را كسب كرده‌اند و بدون دست زدن به تركيب‌شان وارد نيمه اول مي‌شوند. فراكسيون اميد اما سهم بيشتري مي‌خواهد. آنها دو نامزد خود را با سوداي راي‌آوري عوض كرده‌اند و البته چشم اميد اصلي‌شان به علي مطهري است كه بتواند فاصله ٤ راي خود با محمد دهقان را در اين نيمه جبران كند و دوگانه نواب رييس به نام فراكسيون اميد سند بخورد.

تغييرات «اميد»، تثبيت اصولگرايان


ديروز فراكسيون اميد در جلسه خود براي انتخابات هيات رييسه دايم ٣ نامزد قبلي خود را با سه نامزد جديد جايگزين كرد. در تركيب نامزدهاي دبيري هيات رييسه يوسف‌نژاد و عليرضا رحيمي جايگزين سيد فريد موسوي و حسين اميري خامكاني شدند. در تركيب نامزدهاي ناظران هم مهدي شيخ به جاي عبدالرضا هاشم‌زايي وارد فهرست اميد براي صحن علني شد. اما تصميم مهم‌تر اين فراكسيون ناظر به انتخابات رياست و نواب رييس بود. محمدرضا عارف همان‌طور كه خود نيز گفته بود، ديگر وارد گود رقابت با علي لاريجاني نخواهد شد و در مقابل علي مطهري كه با فاصله چهار راي از كرسي نايب‌رييسي هيات رييسه موقت باز ماند مي‌خواهد جدي‌تر از قبل بخت خود را بيازمايد. او خود نيز بعد از جلسه ديروز فراكسيون اميد به خبرگزاري ايسنا گفت كه در انتخابات هيات رييسه دايم و براي نامزدي در پست نايب‌رييسي حاضر خواهد شد. او ارزيابي‌اش از وضعيت آراي خود در صحن علني را اينگونه مطرح كرد «در انتخابات هيات رييسه موقت كه روز گذشته (يكشنبه) برگزار شد بدون تلاش موثر براي جمع‌آوري راي و بدون تبليغات شركت كردم و نتيجه آرا ١٣٢ راي بود كه تنها چهار راي با آقاي دهقاني نايب‌رييس دوم فاصله داشت. من مصمم هستم كه در انتخابات هيات رييسه دايم شركت كنم و ان‌شاءالله تلاش لازم را در اين باره خواهم داشت.» بدين‌ترتيب بازيگران فراكسيون اميد در مرحله نهايي انتخابات از يك سو سه تغيير را تجربه خواهند كرد و از سوي ديگر با يك نامزد كمتر به صحن علني خواهند رفت. در مقابل اما فراكسيون اصولگرايان همان فهرست قبلي خود راي براي انتخابات هيات رييسه دايم به صحن علني مي‌آورند. آنها پذيرفته‌اند تا همينجا هم نتيجه كار براي‌شان مثبت بوده و به نظر مي‌رسد چيز چندان بيشتري از سهم هيات رييسه نمي‌خواهند و در بهترين وضع مي‌كوشند سهم ٧٥ درصدي خود را حفظ كنند. آنها از يك سو مطمئن هستند كه هيچ گزندي به جايگاه علي لاريجاني وارد نمي‌شود و از سوي ديگر با توجه به اختلاف ١٨ راي بين پزشكيان و دهقان شايد براي گرفتن كرسي نايب‌رييسي اول هم رمق چنداني نداشته باشند. تنها تهديد آنها در اين نيمه از انتخابات همان روزنه اميد فراكسيون اميد خواهد بود. اختلاف چهار راي هر اندازه براي علي مطهري اميدواركننده باشد، براي محمد دهقان نگران‌كننده است. پس بعيد نيست آنها در روزهاي پيش رو بيشترين تمركز خود را روي همين كرسي متمركز كنند. همان كاري كه علي مطهري و فراكسيون اميد هم به آن دست خواهند زد. با اين ترتيب هر چقدر تمركز انتخابات هيات رييسه موقت متوجه كرسي رياست بود، انتخابات هيات رييسه دايم متوجه كرسي نايب‌رييسي دوم مي‌شود.


اكثريت مطلق؛ مشكل جديد نامزدها


اما دو فراكسيون براي نيمه دوم انتخابات دروني پارلمان يك دست‌انداز جدي هم دارند. بر اساس آيين‌نامه داخلي مجلس انتخاب اعضاي هيات رييسه موقت مجلس نياز به كسب اكثريت نسبي آرا دارد اما براي هيات رييسه دايم بايد منتخبان اكثريت مطلق راي نمايندگان را كسب كنند و به عدد ٥٠ درصد به اضافه يك راي‌دهندگان برسند. در جريان انتخابات هيات رييسه موقت ٢٧٩ نماينده راي خود را به صندوق ريخته بودند. با اين تعداد آرا نيمي از اعضاي هيات رييسه موقت نتوانسته‌اند اكثريت مطلق آرا را كسب كنند و براي عضويت در هيات رييسه دايم مجبور هستند تا راي بيشتري به دست بياورند. اكثريت مطلق راي‌دهندگان انتخابات روز يكشنبه برابر با ١٤٠ راي مي‌شود و با اين حساب محمد دهقان، نايب‌رييس موقت دوم براي تكرار پيروزي خود نياز به چهار راي ديگر دارد. همين‌طور در تركيب دبيران تنها دو نفر اول، يعني غلامرضا كاتب و اميرحسين قاضي‌زاده توانسته‌اند ملاك اكثريت مطلق را كسب كنند و ٤ نفر باقي‌مانده براي تكرار پيروزي مجبور هستند حداقل بين ٢ تا ١٠ راي بيشتر را به سبد خود بريزند. در تركيب ناظران نيز محمد قسيم عثماني با ١٣٨ راي به اندازه ٢ راي تا اكثريت مطلق فاصله دارد. با اين وضعيت منتخبان نه تنها براي ابقاي خود بايد سبد راي‌شان را حفظ كنند بلكه مجبور به توسعه آن هم هستند و اين‌ باري مضاعف در كنار رقابت با كساني است كه آنها هم رايزني خود را براي كسب راي دارند. با اين ترتيب علي مطهري اگر قصد جدي براي نشستن بر كرسي نايب‌رييسي دوم دارد، از يك سو بايد فاصله ٤ راي خود با محمد دهقان را جبران كند و از سوي ديگر ٤ راي هم بر آن بيافزايد تا به ملاك اكثريت مطلق برسد. اين وضعيتي است كه مي‌تواند انتخابات هيات رييسه دايم را ديدني‌تر هم بكند.

*روزنامه اعتماد

[ منبع این خبر سایت انتخاب-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «2فراکسیون مجلس با کدام کاندیداها وارد انتخابات هیات رئیسه دائمی مجلس می شوند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات