کمک مردم و حاکمیت در حل مشکل معلول

 پارک ماشین کمترین حق معلولان در استفاده از معابر شهری است اما معلولان همچنان به دلایل مختلف از کمترین حق خود محرومند که این مشکل باید از طریق حاکمیت و کمک مردم حل و فصل شود.

اینکه شهرهای بزرگ ما دارای مشکل کمبود پارکینگ هستند حقیقتی غیر قابل انکار است. مثلا بنابر نظر کارشناسان، شهر تهران در خوشبینانه ترین حالت ۶۰۰ هزار جای پارک کم دارد. حدود پنج میلیون خودرو در تهران تردد می کنند.اگر هر خودرو به‌طور متوسط در شهری مثل تهران در هر روز ۹۰دقیقه در حرکت و تردد در معابر شهری باشد این میزان در واقع معادل ۶درصد از زمان روزانه است. خودرو‌ها در ۹۴درصد باقیمانده روز ساکن هستند و برای همین نیاز به استفاده از پارکینگ دارند.

بنابراین مشکل کمبود پارکینگ در شهرهای بزرگ مثل تهران برای همه مردم است ولی موضوع پارک خودرو برای معلولین و جانبازان موضوعی دیگر است و از جنس یک مشکل روزمره که جامعه با آن دست به گریبان است نمی باشد و واقعا اگر حل نشود باعث می شود معلولین خانه نشین شده و از حوزه ی فعالیت های اجتماعی خارج می‌شوند. خصوصا اینکه در کشور ما حمل و نقل عمومی تابحال هیچ برنامه ای برای معلولین نداشته است.

بنابراین پارک ماشین کمترین حق معلولان در استفاده از معابر شهری است اما معلولان همچنان به دلایل مختلف از کمترین حق خود محرومند.ایجاد سهولت در رفت و آمد جانبازان و معلولان از جمله مهمترین وظایف مدیریت شهری است که باید تدابیر ویژه ای برای آن در نظر گرفته شود اما با تردد در سطح شهر متوجه می شویم علاوه بر کمبود فضا برای پارک ویژه معلولان، اگر جایی هم برای پارک حاشیه ای این قشر از جامعه در نظر گرفته شده آن فضا توسط سایر ماشین ها اشغال شده است.

طیق قوانین بین اللملی راهنمایی و رانندگی که در تمام کشورهای جهان لازم الاجرا می باشد، لازم است در حاشیه ی هر یک از خیابان های شلوغ محلی نظیر ایستگاه اتوبوس و تاکسی برای پارک خودروهای معلولین پیش بینی شود.

همچنین در پارکینگ های عمومی بخصوص پارکینگ ادارات و مراکز درمانی یا خرید، محلی مخصوص پارک خودروی معلولان پیش بینی و اختصاص یابد. و این موضوعی است که دولت ها و مردم بسیاری از کشورها این قانون را قبول کرده اند و آنرا اجرا و با متخلفین برخورد قانونی و برخورد اجتماعی می کنند که نمونه ای از آن که در کشور برزیل اتفاق افتاده است (متن)در ذیل می آید.

تنبیه جالب راننده برزیلی که درمحل پارک خودرو معلولین پارک می کرد

برخی از رانندگان در برزیل بدون توجه به علامت محل پارک خودروهای معلولین , خودروی خود را دراین محل ها پارک می کردند. گروهی ازجوانان برزیلی تصمیم گرفتند به یکی ازاین رانندگان درسی بدهند که برای دیگران هم عبرت شود، آنها اتومبیل این شخص را که درمحل پارک معلولین توقف کرده بود را با کاغذهای یادداشت آبی رنگ پوشاندند و با کاغذهای یادداشت سفید رنگ محل پارک خودرو معلولین را بر روی خودرویش طراحی کردند.

بنظر میرسد این راننده بی توجه، هرگز دیگردرمحل پارک اتومبیل های معلولین توقف نکند

اما در موضوع حل این مشکل وظایفی بر عهده ی حاکمیت است و وظایفی بر عهده ی مردم است که باید جداگانه توضیح داده شود.

وظایف حاکمیت:
۱- موضوع طرح و اجرای پلاک معلول طرحی بسیار پسندیده، انسانی، لازم و مشکل گشاست. اما مسئولین ذیربط باید بنحوی قانونگزاری و عمل نمایند که ارزش پلاک معلول و اهمیت و ویژگی خاص آن نزد مردم و حتی کارکنان پلیس کم اهمیت نشود. یعنی در واقع همان اهدافی که در طراحی و اجرای آن بود به نحو احسن اجرا شود. به عنوان نمونه چند ایراد و اقدام اصلاحی در ذیل می آید:

الف – پلاک ویژه ی معلولین( پلاک ویلچری ) باید به معلول و جانبازی داده شود که تردد و ایاب ذهاب فیزیکی برای او مشکل است. مثلا ممکن است معلول یا جانبازی از ناحیه ی شنوایی دچار معلولیت است یا جانبازی دچار درصدی جانبازی در ناحیه ای از بدن است که با وجود رنج های زیادی که در زندگی او ایجاد کرده است ولی هیچ ربطی به تردد و ایاب ذهاب او ندارد و حتی می تواند مسافتهای زیادی پیاده روی کند و گاها اصلا معلول محسوب نمی شود.

یعنی مشکلات و محدودیت های جسمی که به واسطه ی وجود آن آسیب ها در بدن به او معلول خطاب می شود، در وجود این عزیز نیست و اصلا در زیر واژه ی علامت ویلچر حک شده در پلاک معلول نمی گنجد. بنظر می آید اینکه بصورت کلی به هر معلول و جانبازی با هر نوع معلولیت و جانبازی فقط به واسطه ی درصد جانبازی یا درجه ی معلولیت پلاک ویژه ی معلول داده شود کار درستی نیست و کلا این پلاک را زیر سئوال می برد.

چون نفس این پلاک حل مشکل تردد و ایاب ذهاب معلولین و جانبازانی است که مشکل ایاب ذهاب دارند. حتی اگر دولت می خواهد به جانبازانی و یا معلولانی اجازه ی حضور در طرح ترافیک را بدهد، و این عزیزان مشکل جسمی حرکتی ندارند بهتر است به آنها بجای پلاک معلول آرم یا مجوز عادی طرح ترافیک بدهد. اصلا اینکه پلاک معلول فقط بعنوان مجوز ورود به طرح ترافیک تعریف شود یعنی شکست طرح با اهمیت پلاک معلول.

طرح پلاک معلول فلسفه، اهداف و پیوست بزرگی دارد که ورود به طرح ترافیک، یکی از آنهاست. اگر این موضوع حل شود علاوه بر کم شدن تعداد پلاک معلول، موضوع پلاک معلول برای جامعه واقعی تر می شود.

ب – سوء استفاده از پلاک معلول توسط بعضی اشخاص باعث گردیده است که مردم اعتمادشان به معلول بودن راکب خودرو کم شود. علاوه بر سوء استفاده های بسیار زیاد از پلاک معلول در خوش بینانه ترین حالت بعضا دیده شده است که پدری که مثلا دو فرزند معلول دارد و برای خودروی خود پلاک معلول گرفته است و علاوه بر ایاب ذهاب معلولینش، وارد طرح ترافیک مثلا منطقه ی بازار تهران می شود و مسافر کشی می کند. آن پدر حق دارد و می گوید بهزیستی به هر فرزند معلول من ماهانه پنجاه هزار تومان مستمری می دهد و من باید هزینه ی معلولیت آنها را در بیاورم و هیچ امکانی ندارم بجز کار کردن با خودروی دارای پلاک معلول.

ولی حاکمیت باید فکر دیگری برای این موضوع نماید. باید هزینه های معلولین را تقبل نماید و از طرفی اجازه ی استفاده ی نابجا از پلاک معلول را ندهد. مسئولین باید بدانند استفاده ی نابجا از پلاک معلول کم کم اصل فلسفه ی این پلاک را زیر سئوال می برد و اعتماد مردم را خدشه دار می کند و اگر معلول واقعی هم در خودروی پلاک معلول راننده باشد مورد توجه و لطف مردم و حتی گاها ماموران پلیس قرار نمی گیرد.

درحالیکه باید رویه به طریقی باشد که اگر خودروی پلاک معلول در خیابان در حال تردد باشد، راننده های دیگر در حالت رانندگی عادی و معمولی هم هوای آن خودرو را داشته باشند. بهرحال باید قبول کنیم که معلولیت گاهی اوقات در هدایت کامل خودرو هم شخص معلول را دچار مشکل می کند. خلاصه ی کلام نباید به ترتیبی عمل شود که گاهی دیده می شود مردم راه آمبولانس آژیرکشان را باز نمی کنند و علت آنرا این عنوان می نماین که این آمبولانس ها بیشتر اوقات بیمار ندارند و الکی آژیر می کشند.

۲- پلیس باید تنها به خودروهایی اجازه ی توقف در محل پارک ویژه ی معلولین بدهد که دارای پلاک معلول باشند و شخص معلولی که پلاک معلول ندارد درصورتی می تواند از محل پارک ویژه استفاده کند که پلاک خود را تعویض نماید. بدین ترتیب تکلیف مامورین نیز مشخص می شود و با هر خودروی پلاک عادی که در محل ویژه ی معلولین پارک نماید برخورد می کنند.

۳- برخورد قاطع پلیس با متخلفان از وظایف حاکمیت است که متاسفانه تابحال دیده نشده است. و این عدم برخورد تا حدی است که باعث شده است که امن ترین جا برای پارک خودروی اشخاص سالم زیر تابلوی پارک معلول باشد و مطمئن هستند که نه جریمه می شوند و نه با چرثقیل حمل می شوند.

4-فرهنگ سازی توسط سازمان بهزیستی، بنیاد شهید، شهرداری و صدا و سیما:
در این خصوص کاملا مشهود است که هیچ اقدامی انجام نشده است. واقعا جای تعجب دارد وقتی آدم می بیند مردم از خود گذشته و با فرهنگ ایران که زبانزد دنیا هستند، تقریبا همه ی جاهای پارک معلولان را اشخاص سالم اشغال کرده اند. تنها دلیلی که برای این حرکت می شود بیان کرد کم کاری در حوزه ی اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است که باید انجام شود.

وظایف مردم:
با تمام موارد مذکور در فوق، توقف در محل ویژه ی پارک خودروی معلولین به اذعان هر عقل سلیمی و هر وجدان سالمی و هر انسان دردآشنایی خلاف اخلاق است و مطمئنا هیچکس و یا تقریبا هیچکس آنرا تائید نمی کند. و از طرفی قانون بین اللملی و قانون کشوری توقف خودروی افراد سالم در محل پارک ویژه ی معلولین را تخلف می داند. علاوه بر آن، ما بر آن شدیم که حکم شرعی توقف در محل ویژه ی معلولین را کسب کنیم. برای این کار از هفت نفر از آیات عظام استفتاء نمودیم که پاسخ مراجع را جهت اطلاع مردم در ذیل می آوریم. بنابراین با این وجود یعنی حکم عقل، وجدان، اخلاق، قانون و حکم شرع وظیفه ی مردم مشخص می شود. پس انتظار ما از مردم اینست که علاوه بر اجرای این قانوم و حکم شرعی و عدم تخلف از آن، افراد متخلف را نیز امر به معروف و نهی از منکر نمایند.

اما در همین راستا پاسخ آیات عظام در خصوص سوال زیر به شرح زیر است:

سوال: معلولین و جانبازان که از محدودیت جسمی رنج می برند برای پارک خودروی خود در خیابان شهرها خصوصا شهرهای بزرگ مخصوصا تهران مشکلات زیادی دارند. گاهی اوقات برای پیدا کردن جای پارک مجبورند مسافت زیادی دورتر از محلی که کار دارند خودروی خود را پارک کنند و این مسافت که برای افراد سالم اصلا به نظر نمی آید برای معلولین و جانبازان یک مشکل بزرگ است. برای حل این مشکل، پلیس در بعضی از قسمتهای شهر، خصوصا مکانهای شلوغ تابلوهایی قرار داده است با عنوان " محل پارک معلول ". تابلوها کاملا مشخص است و بر روی آنها علامت ویلچر قرار گرفته است و تقریبا همه ی رانندگان معنی و مفهوم آنرا می دانند. یعنی می دانند که این مکان مخصوص پارک خودروی معلولین است. اما متاسفانه خیلی از شهروندان بدون در نظر گرفتن حق معلولین، در این مکانها – یعنی در محل پارک خودروی معلولین – پارک می کنند و معلولین را از حق خود محروم می کنند و آنها را با مشکل بزرگی روبرو می کنند. حال با توجه به توضیح فوق و با توجه باینکه حاکمیت این مکان ها را فقط برای پارک خودروی معلولین در نظر گرفته است آیا توقف خودروی افراد غیر معلول در محل پارک خودروی معلولین مصداق غصب مکان یا زمین یا مال غیر می باشد یا خیر؟ آیا این اقدام حرمت شرعی دارد یا خیر؟ استدعا می شود واضح و شفاف پاسخ فرمائید که بسیار کارگشاست.

پاسخ: در مساله ذکر شده لازم است بر طبق قوانين و مقررات حکومت اسلامي عمل شود. 
دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / استفتائات

پاسخ: تخلف از قوانین نظام اسلامی جائز نیست و در بعضی از موارد حق الناس نیز محسوب می شود.
آیت‌الله نوری همدانی

پاسخ: توقف در مکانهایی که مختص معلولین است اگر موجب آزار آنها شود جایز نیست.
دفتر آیت الله گرگانی

پاسخ: توقف در این موارد بنابر احتیاط جائز نیست. 
دفتر آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی

پاسخ: غصب نيست ولى اين كار جايز نيست.
دفتر آیت الله سید علی حسینی سیستانی

پاسخ: این گونه امور تابع قوانین و مقررات است و تخلّف از آن جایز نیست.
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پاسخ:پارک غیرمعمول در این محل‌ها جایز نیست.
آیت الله موسوی اردبیلی

[ منبع این خبر سایت الف-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کمک مردم و حاکمیت در حل مشکل معلول» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات