بخش خصوصی درزنجان دام های سنگین را علیه بیماری تب برفکی واکسینه می کند

محمدرشید کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: واکسن‌های مورد نیاز برای واکسیناسیون دام‌های سبک و سنگین علیه بیماری دامی ' تب برفکی' در این استان به اندازه مورد نیاز تامین شده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
وی تاکید کرد: واکسن برای دام‌های سنگین توسط بخش خصوصی وارد شده است و این بخش دام‌های سنگین را علیه این بیماری واکسینه می کند.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: واکسیناسیون دام‌های سبک در سطح استان زنجان توسط بخش دولتی و به صورت رایگان انجام می شود.
کرمی تعداد اکیپ‌های دامپزشکی فعال برای واکسیناسیون دام‌های سبک و سنگین در استان را 24 اکیپ برشمرد و افزود: از این تعداد 13 اکیپ دولتی و 11 اکیپ دیگر نیز بخش خصوصی است.
وی از همه دامداران صنعتی و سنتی در سطح شهرستان‌های استان زنجان خواست، هرچه سریعتر به مراکز مایه کوبی بخش خصوصی مراجعه و نسبت به واکسیناسیون دام‌های سبک خود در برابر بیماری دامی'تب برفکی' اقدام کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: گاوداران و صاحبان گاو و گوساله تا پایان خرداد جاری فرصت دارند تا دام‌های سنگین خود را واکسینه و در برابر ' تب برفکی' ایمن کنند.
به گفته کرمی، هزینه واکسیناسیون هر راس دام سنگین 41 هزار تا 43 هزار ریال است.
وی خاطرنشان کرد: مکان‌هایی که دارای تعداد زیادی دام سنگین باشد هزینه مایه کوبی هر راس دام سنگین 41 هزار ریال و در مناطقی که تعداد این دام ها کم باشد 43 هزار ریال است.
بیماری دامی' تب برفکی' از اواخر دی سال گذشته در این استان شیوع پیدا کرده و از این تاریخ اکیپ‌های بخش خصوصی و دولتی به منظور ریشه کنی این بیماری از استان زنجان به واکیسناسیون دام‌ها اقدام کرده اند.
و فاز دوم این عملیات از 25 اردیبهشت امسال آغاز شده و تا 40 روز کاری ادامه خواهد داشت.
استان زنجان یک میلیون و هشت هزار راس دام سبک 'بز و گوسفند' و 186 هزار راس دام سنگین ' گاو و گوساله' دارد.
بیماری دامی 'تب برفکی' به راحتی و خیلی سریع از طریق هوا، آب، نهاده‌های دامی، علوفه و خوراک قابل انتشار به سایر دام‌هاست.
این بیماری یک بیماری بسیار عفونی و بشدت واگیر دام است که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود.
تمامی دام های زوج سم از جمله گونه های نشخوارکنندگان اهلی همچون گاو، گاومیش، گوسفند و بز مورد هدف ویروس عامل بیماری قرار می گیرند و همچنین نشخوار کنندگان وحشی از جمله آهو، گوزن و گراز نیز به بیماری ' تب برفکی' مبتلا می شوند.
در کشور ما بیماری 'تب برفکی' مهمترین عامل تهدید کننده سرمایه دامی، تولیدات دامی و اولین بیماری دامی در جدول مبارزه با بیماری‌های دام قرار دارد.
7325/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بخش خصوصی درزنجان دام های سنگین را علیه بیماری تب برفکی واکسینه می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات