کشف یک سیاره بزرگتر از مشتری

محققان طی یک پژوهش جدید موفق به کشف یک سیاره هشت برابر بزرگتر از مشتری شدند که به دور یک ستاره جوان می‌چرخد.

کشف یک سیاره بزرگتر از مشتری

در حالی که ایده‌های موجود می‌گوید که سال‌های سال برای تولید یک سیاره بزرگ زمان نیاز است، یک گروه از محققان آمریکایی با اکتشافات خود موفق به رد این ادعا شدند.

محققان برای چند دهه بر این باور بودند که تشکیل سیارات شبیه به مشتری حداقل 10 میلیون سال زمان می‌برد اما در حال حاضر، کارشناسان در حال بررسی چندین سیاره در اطراف ستارگان جوان هستند.

این سیاره که "CI Tau b " نام دارد حداقل هشت برابر بزرگتر از مشتری بوده و تقریبا 450 سال نوری از زمین فاصله دارد و به دور ستاره‌ای با حدود 2 میلیون سال قدمت می‌چرخد.

سیاره "CI Tau b " هر 9 روز یکبار به دور ستاره خود می‌چرخد.

پیدا کردن سیاراتی که به دور ستارگان جوان می‌چرخند امری بسیار دشوار است. دلیل این امر این است که با وجود بیش از 3300 سیاره فراخورشیدی، تعداد بسیار کمی از این سیارات با تلسکوپ‌های فعلی تشخیص داده می شوند.

این کشف فوق العاده نشان دهنده این است که چگونه یک سیاره غول پیکر می تواند به سرعت شکل بگیرد .

محققان این پژوهش هنوز هم به دنبال سیارات اطراف ستاره‌های جوان هستند و امیدوارند که ستاره شناسان دیگر نیز بتوانند سیاراتی مشابه را به منظور پاسخ به سوالات در مورد تشکیل سیارات پیدا کنند.

این پژوهش در مجله " Astrophysical Journal " به چاپ رسیده است.

منبع: ایسنا

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشف یک سیاره بزرگتر از مشتری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات