کارشناسان در همایش «هنر واعتیاد» شیراز به تبادل نظر می‌پردازند

دبیر همایش «هنر و اعتیاد» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: چند سالی است که پپیشگیری و درمان در حوزه اعتیاد با مدد گرفتن از جادوی هنر ذهنم را درگیر کرده است سال گذشته همایشی در همین خصوص با عنوان روانشناسی  و هنر برگزار کردیم که مورد توجه هنرمندان و روانشناسان قرار گرفت. از این رو امسال نیز در پی برگزاری این رویداد هستیم.

یوسف آفرینی با بیان اینکه در همایش سال گذشته قدم اول که هدفش نزدیک شدن هنرمندان و روانشناسان و همچنین ساخت و پرداخت زبانی مشترک بود برداشته شد، افزود: برای ایجاد چنین فضایی لازم دیدم بعد از پایان تحصیل در حوزه تئاتر در مقطع دکتری و بازگشت به ایران، کارشناسی ارشد دوم خود را در رشته  روانشناسی بالینی شروع کنم. دو سالی می شود که با دکتر رابرت فرنام درگیر «سایکودرام» برای درمان اعتیاد هستیم. از این رو، جلسات متعددی با کمک دانشجویان رشته تئاتر در مرکز ترک اعتیاد انجام شده و نتایج مطلوبی به دست آمده است. البته نیاز است که این نتایج طبقه بندی شوند تا بتوان نظریه ای منسجم با جامعه آماری دقیق در دست داشت.

بررسی رابطه میان مصرف مواد مخدر و خلق اثر هنری

وی به آنچه تاکنون طی شده اشاره کرد و یادآور شد: قدم دوم و هدف این همایش بررسی رابطه میان مصرف مواد مخدر و خلق اثر هنری است. زیرا، برخی از مردم معتقدند مصرف مواد مخدر می تواند خلاقیت را افزایش دهد و برخی بر این باورند که تولید آثار هنری تحت تاثیر مواد مخدر می تواند لایه لایه و پیچیده شود. برخی دیگر معتقدند با مصرف مواد می توان حقیقت برتری را کشف کرد و در اثر هنری بازتاب داد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تحقیقاتی که در حوزه مواد مخدر و اعتیاد انجام داده ایم به ما نشان می دهد آسیب هایی که در اثرمصرف مواد حادث می شود بسیار زیاد است و هزینه های جبران ناپذیر روانی، جسمی  و اعتباری، اجتمایی را برای فرد مصرف کننده به بار می آورد. آسیب هایی که مواد مخدر به مغز وارد می کنند گاهی مجال بروز خلاقیت را به هنرمند نمی دهد. البته این آسیبها نسبت به نوع مواد متفاوت است. همچنین این آسیبها بر روی اشخاص مختلف نیز تا حدی متفاوت است.

وی به ترکیب میهمانان و سخنرانان همایش «هنر و اعتیاد» اشاره کرد و افزود: در همایش امسال دکتر فیروزآبادی، دکتر رابرت فرنام و اینجانب در خدمت دانشجویان، هنرمندان و روانشناسان و روانپزشکان حاضر در جلسه هستیم.

همایش «هنر و اعتیاد» پنجشنبه ۱۳ خرداد جاری از ساعت ۱۷ تا ۲۱ در دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر شیراز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارشناسان در همایش «هنر واعتیاد» شیراز به تبادل نظر می‌پردازند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات