کوره‌های آجرپزی شهرستان اراک گازسوز شدند

کارنامی / محیط زیست استان مرکزی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی بابیان اینکه طرح جامع کاهش آلودگی هوا در اراک به‌روز رسانی می‌شود گفت:کوره‌های آجرپزی کلان‌شهر اراک گازسوز شدند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به به به‌روز رسانی طرح جامع کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: بر خلاف گذشته که منابع و صنایع  ثابت سهم بیشتری را در آلودگی هوا داشتند امروز منابع متحرک سهم قابل توجه‌تری را در تولید آلودگی دارند که به‌روز رسانی طرح  جامع کاهش آلودگی می‌تواند نقش موثری را در کاهش میزان آلودگی این منابع ایفا کند.

وی افزود: متاسفانه خودرو‌ها که از منابع متحرک تولید آلودگی هستند سهم عمده‌ای را در آلودگی هوای شهرها به‌ویژه کلان شهرها دارند، البته  طبق مطالعاتی که در سال 86 انجام شد، در کلان‌شهر اراک 48 درصد از آلودگی ناشی از احتراق سوخت در منابع  متحرک یا خودروها بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: و 52 درصد ناشی از منابع و  صنایع ثابت، تجاری، صنعتی و خانگی بود که الان با پیگیری‌های انجام شده این نسبت بهم خورده است چرا که اقدامات مفیدی در کاهش آلودگی منابع و صنایع ثابت انجام گرفته است و تقریبا می‌شود گفت سهم خودروها در آلودگی هوا بیشتر شده است.

ابراهیمی کارنامی بیان داشت: بعد از مطالعات سال 86 با اقدامات انجام گرفته توسط محیط زیست استان و کارگروه  کاهش آلودگی هوا این نسبت تغییر کرده از اینرو که ما در زمینه کاهش آلودگی‌های ناشی از منابع ثابت اقداماتی از قبیل گازسوز کردن همه کوره‌های آجرپزی کلان‌شهر اراک را انجاام داده‌ایم.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات انجام شده می‌توان به ستفاده بیش از 95 درصد سوخت مصرفی نیروگاه از گاز اشاره کرد که  این رقم  در برخی موارد تا 97 درصد نیز رسیده است، همچنین برخورد باصنایعی مانند صنایع ذوب و ریختگری غیر مجازی که سیستم کنترل آلودگی نداشتند و با این برخوردبهسازی یا تعطیل شده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: این اقدامات در کاهش آلودگی این صنایع  بسیار موثر بوده و همه این اقدامات نشان می‌دهد که این نسبت الان  به شکل قبل برقرار نیست و بیشتر آلودگی‌ها ناشی از منابع متحرک هست و به این منظور ما بازنگری  طرح جامع کاهش آلودگی را مطرح کردیم.

ابراهیمی کارنامی با اشاره به طرح جامع کاهش آلودگی گفت: این طرح را با اخذ نظر از همه دستگاه‌های ذیربط مطرح کردیم و با هدایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کلیات آن آماده شده و تحویل مشاوران داده شده است، مشاوران نیز شرکت کردند.

وی خاطرنشان  کرد: ان‌شاءالله امروز بازگشایی آن انجام می‌شود و مطالعه و به‌روزرسانی طرح جامع کاهش آلودگی هوا بعد از 10 سال انجام می‌شود و طبق آن عوامل موثر در آلودگی شهر اراک مشخص می‌شوند..

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: در بحث خودروها با وجود توزیع بنزین یورو 4 که از سوخت‌های استاندارد است ما نگرانی در رابطه با استاندارد سوخت نداریم اما خب به‌لحاظ غیر استاندارد بودن برخی خودروها ما هنوز شاهد مشکلاتی مانند تردد خودروهای قدیمی و کارباراتوری در سطح شهر هستیم.

ابراهیمی کارنامی تصریح کرد: و این برنامه پویش 3 شنبه‌های بدون خودرو طرحی است که به‌منظور کاهش آلودگی‌های ناشی از خودروها مطرح شده و قابل ذکر است که این طرح نخستین بار از سوی یکی از تشکل‌های مردم‌نهاد اراک عنوان شد.

وی  بیان داشت: خوشبختانه  این طرح با ااستقبال خوبی از سوی مردم مواجه شد و الان  ددر اکثر نقاط کشور ما  روزانه شاهد اخبار متعددی در راابطه با توسعه فرهنگ استفاده از دوچرخه  بجای خودرو  هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: این طرح پویش 3 شنبه‌های بدون خودرو است اما اگر کسی مسیر نزدیکتری را بخواهد طی کند طوری ه بتتواند پیاده مسیر را برود بسیار پسندیده‌تر است و اگر اممکان پیاده رفتن نبود حداقل با دوچرخه برود.

ابراهیمی کارنامی عنوان کرد: اکنون  ما شاهد حضور بسیاری از وزرا از جمله وزیر بهداشت و ورزش هستیم  که با  دوچرخه  آمدند تا به‌شکل نمادین در ترویج این فرهنگ"جایگزینی دوچرخه بجای خودرو به‌ویژه خودروهای تک‌سرنشین" سهیم باشند.

وی با اشاره به فرهنگ جایگزینی دوچرخه بجای خودرو گفت: ما باید تلاش کنیم تا به سمت استفاده از وسایل نقلیه غیرآلاینده به‌ویژه در مسیرهایی که ممکن است از وسایلی مانند دوچرخه  استفاده کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: استفاده  از دوچرخه به‌مراتب بهتر است چه به‌لحاظ سلامت جسم چرا که نوعی ورزش محسوب می‌شود و نیز آلودگی محیط زیست را در پی ندارد و از نظر اقتصادی نیز به نفع فرد است ودیگر هزینه‌های بنزین و استهلاک خودرو را ندارد.

ابراهیمی کارنامی افزود: استفاده از دوچرخه به نفع محیط زیست نیز هست  که البته در اینجا نیز فرد سهم دارد و اگر یک محیط زیست سالم داشته باشیم  نفعش به همه آحاد جامعه می‌رسد.

وی تصریح کرد: البته در این رهگذر مشکلاتی هست که واقعیت‌های موجود هستند مانند آماده نبودن زیرساخت‌ها، انتظار ما این است که شهرداری با توجه به عملکرد خوبی که در اجرای مفاد طرح جامع نسبت به شهرهای دیگر داشته است در رابطه با ایجاد مسیرهایی برای تردد دوچرخه در شهر نیز برنامه‌ریزی کند و با جدیت به این موضوع بپردازد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان  داشت: چرا که امروز با طرح این پویش دوچرخه‌سواری و با توجه به وجود بسیار زیاد علاقمندان به محیط زیست در این شهر که به این پویش می‌پیوندند بنابراین در سطح شهر ما مسیری ویژه تردد دوچرخه نداریم که نبود این مسیر یک سری خطرات ازجمله تصادف را  به‌دنبال دارد.

ابراهیمی کارنامی ادامه داد: ما روز 3شنبه با همکاری تشکل‌های مردم‌نهاد به‌شکل نمادین دوچرخه سواری داریم که در واقع استفاده می‌شود وباید گفت نمادین اجرایی که راس ساعت 7 صبح مسیری را از جلوی خانه سازمان‌های مردم‌نهاد تا دروازه‌تهران می‌پیماییم.

وی عنوان کرد: این حرکت که در راستای فرهنگ‌سازی در ساعتی انجام می‌شود که  ساعت تردد کارمندان، مدیران و کارگران است که بیشتر از وسیله نقلیه استفاده می‌کنند تا بتوانیم این فرهنگ را منتقل کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به این پویش گفت: این یک کار عملیاتی در راستای ترویج  فرهنگ استفاده از دوچرخه بجای خودرو است و امیدواریم که شاهد 3 شنبه‌ها، هفته‌ها،‌ماه‌ها و سال‌های بدون خودرو باشیم.

ابراهیمی کارنامی خاطرنشان کرد: در برنامه پویش امروز بانوان نیز با رعایت شئونات اسلامی می‌توانند شرکت کنند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کوره‌های آجرپزی شهرستان اراک گازسوز شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات