اعزام 20 هزار زائر از استان به مرقد مطهر امام خمینی(ره)/ هوشمندسازی نظارت برجاده‌های استان مرکزی اجرایی می‌شود

بهرامی نیا مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان مرکزی از اعزام ۲۰هزار زائر به مرقد مطهر امام خمینی(ره) به وسیله ۷۰۰دستگاه اتوبوس از استان مرکزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، غلامعباس بهرامی‌نیا در نشست مطبوعاتی که در سالن جلسات این سازمان برگزار شد با اشاره به موقعیت ترانزیتی استان مرکزی اظهار داشت: شبکه مواصلاتی استان مرکزی به‌لحاظ قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی شمال به جنوب و به نوعی شرق به غرب از اهمیت بسیار ویژه‌ای  در کشور برخوردار است.

وی افزود: به‌طوری که اکنون ما روزانه شاهد بیش از 490 هزار وسیله نقلیه در شبکه‌های جاده‌ای  هستیم البته این رقم طبق آمار دریافتی از تردد‌شمارها است که شامل مناطق روستایی نمی‌شود، که با فرض بر اینکه تنها پلاک‌های 47 و 57 پلاک‌های عمومی باشند 25 درصد از این آمار پلاک‌های عمومی استان هستند و از کل تردد موجود 75 درصد ترافیکی هستند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان مرکزی تصریح کرد: حدود 31 درصد از این آمار ناوگان سنگین است که این نشان از جایگاه ویژه حمل و نقل استان مرکزی در کشور دارد چرا که تردد وسایل نقلیه سنگین در سطح کشور  به‌طور متوسط 17 درصد است و بیش از 90 درصد بیش‌تر از سایر استان‌ها است که از لحاظ تردد وسایل نقلیه سنگین سومین استان است.

بهرامی‌نیا بیان داشت: حمل و نقل اگر روان، ایمن و اقتصادی باشد و در واقع این 3 پارامتر را داشته باشد مشکلی ایجاد نمی‌شود بنابراین رویکرد اصلی ما در ستاد مرکزی و سایر نقاط تامین تردد ایمن است و در پروژه‌هایی که تعریف می‌‌کنیم با رویکرد ارتقاء ایمنی تلاشمان بر این است تا به سمتی برویم که ایمنی لازم را در جاده‌ها تامین کنیم.

وی ادامه داد: با اقداماتی که تا کنون داشتیم توانستیم در سال گذشته تعداد تلفات را نسبت به سال قبل 3.2 درصد در مسیرهای برون‌شهری و روستایی کاهش دهیم و این درحالی بود که با محدودیت منابع برای کنترل و همچنین افزایش وسایل نقلیه روبرو بودیم اما با کمک اداره کل راه و شهرسازی، پلیس راه و امداد و نجات سال گذشته شاهد روند کاهشی تصادفات بودیم.

مدیرکل حمل و نقل وپایانه‌های استان مرکزی عنوان کرد: امیدواریم امسال نیز بتوانیم این روند کاهشی را داشته باشیم و با توجه به اینکه معمولا روند تصادفات یک روند سینوسی است اگر روند تصادفات استان را ارزیابی کنیم می‌بینیم که خوشبختانه از سال 91 تا امروز این روند کاهشی بوده است و نزول تلفات را داشته‌ایم.

اجرای طرح آموزش‌های حوزه ایمنی در استان مرکزی

بهرامی نیا با اشاره به کارهای انجام گرفته در حوزه ایمنی گفت: در حوزه ایمنی در دو بخش آموزش و زیرساخت‌ها اقداماتی انجام شده و در حال انجام است، که در بخش آموزش برنامه‌هایی برای وانت‌بارها، عابران پیاده و مدارس انجام شده که این طرح هر ساله انجام می‌شود و در سال گذشته در 22 مدرسه که در حاشیه جاده‌ها بودند این آموزش‌‌ها انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای این طرح تاکنون در بیش از 200 مدرسه این آموزش‌ها انجام شده است و امسال نیز قصد داریم در 25 مدرسه این آموزش‌ها را داشته باشیم، همچنین آموزش موتورسواران را داشتیم که خوشبختانه ظرف 4 سالی که این آموزش‌ها انجام شده نتیجه مطلوب و روند کاهشی حوادث و تخلفات را داشتیم.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌‌های استان مرکزی افزود: با توجه به اینکه اکثر موتور سیکلت‌ها نقص فنی دارند، تجهیزاتی به صورت رایگان در اختیار آنها قرار داده شده است و با در اختیار قرار دادن شبرنگ‌های رایگان به موتورسواران و توزیع 7 هزار کلاه ایمنی در سطح استان در صدد کاهش حوادث ناشی از تردد آنها هستیم.

بهرامی‌ نیا تصریح کرد: در هوشمند‌سازی جاده‌ها در سال گذشته 16 دستگاه تردد شمار نصب کرده‌ایم که با 38 دستگاه قبلی در مجموع 54 دستگاه فعال داریم که تمام محورهای شریانی را مجهز به دستگاه تردد شمار نموده‌ایم و با تکمیل نمودن آنها می‌توانیم در آینده به‌منظور کنترل سرعت و بحث فاصله طولی نیز از این دستگاه‌ها استفاده کنیم.

افزایش 11 دستگاه دوربین کنترلی در محورهای مواصلاتی استان مرکزی

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان مرکزی بااشاره به مانیتورینگ و نصب دوربین در محورهای مواصلاتی استان مرکزی گفت: در حوزه زیر ساخت‌ها  همچنین محورهای شریانی به دوربین ثبت تخلفات سرعت نیز مجهز شده است و علاوه بر 12 دوربینی که داشتیم با نصب 11 دوربین دیگر در اسفندماه سال گذشته اکنون 23 دوربین فعال داریم و امسال نیز طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده 12 دوربین دیگر نصب می‌کنیم که استان ما در اولویت 34 کیلومتر راه‌های شریانی کشور است که نیاز به نصب دوربین ثبت تخلفات دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه نصب این دوربین‌های ثبت تخلف سرعت نتیجه و عملکرد خوب و رضایت‌بخشی داشته است و توانسته 7 کیلومتر بر ساعت سرعت را کاهش دهد و همچنین تاثیر به‌سزایی در اصلاح رفتار رانندگان داشته است.

بهرامی نیا عنوان کرد: از دیگر اقدامات در حوزه زیرساخت‌‌ها بهره‌برداری از 2 پل عابر پیاده است که به‌منظور تردد ایمن عابر پیاده انجام شده است و همچنین بهره‌برداری 1 دستگاه پل عابر پیاده در رباط‌‌ میل واقع در جاده اراک به بروجرد، امسال نیز قرار است راه‌اندازی 2 پل عابر پیاده را در دستور کار داشته باشیم.

وی با اشاره به بحث زیرساخت‌های ایمنی گفت: بازسازی پاسگاه پلیس‌راه از جمله این اقدامات است، همچنین بازسازی پاسگاه دلیجان-اصفهان کیلومتر 5 که بیش از 97 درصد پیشرفت داشته و امید است برای هفته دولت آماده بهره‌برداری شود.

رتبه نهم استان مرکزی در بخش حمل و نقل کالا

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان مرکزی بااشاره به جایگاه استان مرکزی در حوزه حمل و نقل کشور گفت: استان مرکزی در زمینه حمل و نقل کالا نهمین استان کشور است که در سال گذشته حمل 16 میلیون تن کالا را از مبدا استان به سایر مناطق داشته‌ایم که نهمین رتبه را در حمل تناژ داریم که این موضوع با توجه به صنعتی بودن استان امری طبیعی است و از استان‌های مهم در حوزه حمل و نقل هستیم.

بهرامی نیا افزود: در سال گذشته در بحث مسافر نیز حدود 3.6میلیون نفر مسافر در استان جابجا شده که عمده آن در مسیرهای برون‌شهری به تهران، اصفهان، خراسان رضوی و استان‌های شمالی بوده است، ما حدود 212 اتوبوس فعال در حوزه برون‌شهری، 500 دستگاه سواری کرایه‌ای و 1200 مینی‌بوس که عمدتا درون استانی هستند داریم که مشغول فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: بیشترین ناوگان عمومی از شهرستان اراک است، ناوگان حمل و نقل  ما جوان بوده و میانگین عمر حمل و نقل مسافر 7.5 سال است اما مینی‌بوس حدود 15 سال می‌شود، تلاش ما این است که  در بحث حمل و نقل  روستاها با انجام ساماندهی بتوانیم حمل و نقل عمومی داشته باشیم و به این منظور تسهیلاتی نیز در نظر گرفته شده و به متقاضیان پرداخت می‌شود این درحالیست که استان مرکزی با داشتن حدود 1394 پارچه آبادی از استان‌هایی است که بیشترین روستا را در خود جای داده است.

هوشمندسازی نظارت برجاده‌های استان مرکزی در دست اجراست

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان مرکزی  بااشاره به هوشمندسازی نظارت برجاده‌های استان مرکزی گفت: در بحث هوشمند‌سازی جاده‌ها 2 دستگاه سیستم توزین در حال حرکت داریم که 10 روز دیگر بهره‌برداری می‌شوند که از طریق فیبر نوری و ابزارهای دیگر به ثبت تخلفات اضافه تناژ می‌پردازد، این دو سیستم که در محور اراک-بروجرد و اراک-سلفچگان نصب شده است نحوه کارش به این شکل است که تخلفات اضافه تناژ را ثبت می‌کند و علاوه بر این سرعت را نیز نشان می‌دهد.

بهرامی نیا ادامه داد: تلاش ما بر این است که بتوانیم در سال آینده مناطق نزدیک به معادن را به این سیستم‌ها مجهز کنیم البته تنها در مورد محورهایی که وارد شبکه اصلی می‌شوند تمهیداتی در نظر گرفته شده است و در رابطه با جاده‌های فرعی که خودشان احداث کرده‌اند ما وظیفه‌ای نداریم، این دوربین‌ها میانگین سرعت در طول مسیر را  حساب می‌کند.

20هزار زائر از استان مرکزی به مرقد مطهر امام خمینی(ره) اعزام می‌شوند

مسئول کمیته حمل و نقل ستاد ارتحال امام(ره) استان مرکزی و مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان بااشاره به برنامه‌های حوزه جابجایی مسافر در ایام ارتحال امام راحل(ره) گفت: ستاد بزرگداشت ارتحال امام (ره) با هدف برگزاری هرچه بهتر برنامه‌های بیست و هفتمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی در استان تشکیل و مسئولیت کمیته حمل و حمل آن به این اداره کل سپرده شده که این کمیته با محوریت تامین امنیت زائران طبق روال هرساله اقدام به تامین خودرو و اتوبوس مورد نیاز برای اعزام مسافران کرده و در این راستا 700 دستگاه اتوبوس در این استان به منظور جابه جایی 20 هزار نفر از زائران مهیا شده است.

 وی افزود: علاوه بر این اتوبوس‌ها تعدادی سواری و مینی‌بوس نیز آماده سازی شده تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرند که البته دستگاه‌های دیگری چون هلال احمر، اورژانس و امداد خودرو نیز در کنار کمیته حمل و نقل مسئولیت تامین سلامت زائران را بر عهده دارند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعزام 20 هزار زائر از استان به مرقد مطهر امام خمینی(ره)/ هوشمندسازی نظارت برجاده‌های استان مرکزی اجرایی می‌شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات