كمبود اعتبارات بانکی؛ مانع اجراي طرح مسكن اجتماعي

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مشكلات مسكن مهر به دليل كمبود بودجه جهت تامين خدمات زيربنايي نظير آب و برق و گاز كماكان حل نشده باقي مانده است و بسياري از واحدهاي مسكن مهر هنوز تا تحويل فاصله دارند بنابراين شروع طرح‌هاي جديد مانند مسكن اجتماعي هرچند به نوعي يك شوك مثبت به بازار است اما به نظر مي‌رسد تا زماني كه تكليف ساخت و سازهاي نيمه‌كاره مسكن مهر مشخص نشده، شروع طرح‌هاي جديد مي تواند مشكل‌زا باشد.

به گزارش خبرنگار انتخاب اقتصادی، مهمترين مشكل مسكن اجتماعي در حال حاضر كمبود اعتبارات بانكي است، چراكه با توجه به نقش كمرنگ بورس در تامينم الي مسكن در ايران به نوعي تامين مالي مسكن كاملا بانك محور است. بر اين اساس سعي شده تا در اين طرح از منابع مالي متفاوتي از جمله يارانه‌هاي مسكن، مابه‌التفاوت نرخ تسهيلات، منابع داخلي وزارتخانه‌هاي راه وشهرسازي و تعاون، كار ورفاه اجتماعي، تسهيلات بانكي، آورده متقاضيان، خيران مسكن‌ساز استفاده شود.

البته در ابتدا بايد گروه‌هاي هدف توسط وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي شناساسس شود و زمين مورد نياز براي ساخت مسكن اجتماعي نيز از سوي وزارت راه و شهرسازي در اختيار طرح قرار گيرد.

اگرچه در اين بين پيش بيني شده متناسب با پيشرفت كار با موافقت بانك مركزي و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي رديف‌هاي مناسبي براي تامين مالي پروژه‌ها اختصاص يابد.

در هر حال مشكلات مسكن مهر به دليل كمبود بودجه جهت تامين خدمات زيربنايي نظير آب و برق و گاز كماكان حل نشده باقي مانده است و بسياري از واحدهاي مسكن مهر هنوز تا تحويل فاصله دارند بنابراين شروع طرح‌هاي جديد مانند مسكن اجتماعي هرچند به نوعي يك شوك مثبت به بازار است اما به نظر مي‌رسد تا زماني كه تكليف ساخت و سازهاي نيمه‌كاره مسكن مهر مشخص نشده، شروع طرح‌هاي جديد مي تواند مشكل‌زا باشد.

يكي ديگر از چالش‌هاي طرح كه لازمه موفقيت آن نيز هست لزوم ايجاد بانك اطلاعاتي دقيق مشمولان اين طرح است. در طرح مسكن اجتماعي هدف حمايت از خانوارهاي دهك‌هاي يك و دو است. بنابراين شناسايي اين دهك‌ها در درجه اول اهميت قرار دارد.

[ منبع این خبر سایت انتخاب-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كمبود اعتبارات بانکی؛ مانع اجراي طرح مسكن اجتماعي» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات