از ارسال آب سنگین به آمریکا جلوگیری کردیم

 به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر صالحی در حاشیه امضای قرارداد همکاری این سازمان با پژوهشکده صنعت نفت در پاسخ به پرسشی درخصوص دستاوردهای انرژی اتمی در فردو گفت: همانطور که قول داده بودیم زمینه تولید ایزوتوپ های پایدار را فراهم کردیم و با همکاری روس ها برای ارتقای سانتریفیوژهای مخصوص تولید این نوع ایزوتوپ ها در حال همکاری هستیم . 

وی افزود: بر این اساس سانتریفیوژهای ir۱ را ارتقا می دهیم تا بتوانند ایزوتوپ های پایدار تولید کنند. 

صالحی گفت: بحث سانتریفیوژها که در بخش های سلامت و صنعت از آن استفاده می شود بسیار جالب است زیرا با سرعت بالا تا حد ۸۰ هزار دور فعالیت می کنند که البته هنوز سانتریفیوژهای ۸۰ هزار دور تولید نکرده ایم اما تا ۲۰ هزار دور تولید شده است، ۵۰ هزار دور آن نیز تولید می شود و تا ۸۰ هزار دور آن نیز طراحی و برنامه ریزی شده است . 

معاون رئیس جمهور افزود: براین اساس در بخش سانتریفیوژها نه تنها متوقف نشده ایم بلکه در زمینه های دیگری نیز که قبلاً در برنامه های ما نبود وارد شدیم و اطلاعات و دامنه فهم فنی خود را هر روز توسعه می دهیم به ویژه در زمینه ایزوتوپ های پایدار. 

وی گفت : این نوع ایزوتوپ ها از ایزوتوپ هایی آغاز می شوند که تقریباً همسنگ اورانیوم هستند یعنی به سنگینی اورانیوم تا به ایزوتوپ های سبک تر می رسند و ما در حال تمرین در این زمینه هستیم. 

صالحی افزود: ما فعالیت های مربوط به ایزوتوپ های سنگین اورانیوم ۲۳۵ و ۲۳۸ را انجام می دهیم و غنی سازی می کنیم و اکنون روی ایزوتوپ های دیگر هم کار می کنیم که اینها وقتی وزنشان تغییر می کند باید در طراحی سانتریفیوژ ها نیز تغییر ایجاد شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: فرصتی پیش آمده است که به طراحی سانتریفیوژهای متنوع تر نیز وارد شویم و بتوانیم از تخصص و تجربیات دیگران نیز استفاده کنیم که اکنون از تجربیات روس ها استفاده می کنیم . 

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نتیجه مذاکرات با روس ها برای فروش مازاد آب سنگین گفت: این مذاکرات به خوبی پیش می رود و روس ها نیز برای خرید ۴۰ تن آب سنگین ما اعلام آمادگی کردند اما چون هنوز مذاکرات ادامه دارد و نهایی نشده است اطلاع رسانی پیشاپیش مناسب نیست. 

صالحی افزود: هنوز قرارداد نهایی را امضا نکرده ایم چون جزئیات آن باید روشن شود؛ بهروز کمالوندی و دیگر همکاران هفته پیش در روسیه با همتایانشان در این باره صحبت کردند و فعلاً به نتیجه نهایی نرسیده ایم اما مذاکرات مسیر خودش را طی می کند و در آینده اطلاع رسانی می کنیم .

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان تحویل محموله آب سنگین به امریکایی‌ها گفت: پس از دستبرد امریکایی ها به دارایی ۲ میلیاردی کشورمان از همکارانم خواستم که از ارسال محموله آب سنگین به امریکا خودداری کنند و جلو آن را بگیرند تا تکلیف روشن شود. 

وی افزود: ممکن بود محموله آب سنگین به امریکا برود و هم محموله را مصادره کنند و هم پولش داده نشود و این می توانست مشکلی را به ویژه برای افکار عمومی ایجاد کند. 

صالحی تصریح کرد: به علت بی اعتمادی که به امریکایی‌ها بود و پس از دستبرد آنان به دارایی ۲ میلیارد دلاری ما این بی اعتمادی بیشتر شد گفتیم تا تکلیف واریز شدن این محموله و بقیه امور روشن نشود محموله را ارسال نخواهیم کرد. 

وی گفت : ما طبق برجام تعهد داریم که مازاد بر ۱۳۰ تن آب سنگین تولیدی خود را برای فروش پیشنهاد دهیم و اگر کشوری آماده داشت بخرد اما این بدان معنی نیست که اگر کسی نخرد دیگر چاره ای نداریم بلکه مانند سابق فرض می کنیم که خریداری نیست و آب سنگین را تولید و ذخیره می کنیم . 

صالحی افزود: خودشان می دانند اگر می خواهند ما آمادگی داریم مازاد بر ۱۳۰ تن آب سنگین تولیدی خود را بفروشیم و اگر هم نخواستند ما مانند قبل آب سنگین را تولید و ذخیره می کنیم . 

معاون رئیس جمهور درباره محتوای قرارداد همکاری با پژوهشگاه صنعت نفت هم گفت : از چند ماه پیش گفتگوها با مسئولان این وزارتخانه درباره تامین تجهیزاتشان که ما قابلیت تامین آن را داریم آغاز شد که امروز به سرانجام رسید و به امضای قرارداد منجر شد. 

وی افزود: بر اساس این قرارداد مقرر شده است که ما سانتریفیوژ های لازم در صنعت نفت را تامین کنیم که برای جداسازی نفت از سنگ کاربرد دارد و بعد می توانند برای مطالعات و تحقیقاتشان کارهای مدنظرشان را انجام دهند. 

صالحی اضافه کرد: مسائل و موضوعات دیگری هست که ما می توانیم در آن زمینه ها نیز به صنعت نفت کمک کنیم مانند به‌کارگیری مواد رادیواکتیو برای شناسایی چاه‌های نفت و ارزیابی آن، همچنین موارد دیگری مانند سطح سنج که با استفاده از رادیو اکتیو می توان آن را تامین کرد که در سنجش سطح و اندازه گیری تانکرها و مخازن بزرگ نفت کاربرد دارد. 

وی گفت : ۱۱ بند همکاری در قرارداد همکاری دو جانبه درج شده است که البته فقط منحصر به این بندها نیز نخواهند ماند و ما در آینده نیز همکاری های بسیار روشنی خواهیم داشت. 

صالحی تامین تجهیزات استاندارد برای صنعت نفت را ضروری دانست و افزود: مسئولان این صنعت تجهیزاتی می خواهند که استانداردهای مد نظرشان را تامین کنند وگرنه چنانچه تجهیزات عرضه شده به آنان کارآیی لازم را نداشته باشد اهدافشان را تامین نمی کند . 

وی گفت : ما توانستیم با چند ماه گفت و گوهای کارشناسی زمینه های همکاری را روشن کنیم و اکنون می توانیم تجهیزاتی با استانداردهای صنعت نفت تولید و به آنها عرضه کنیم .

علی اکبر صالحی در نشست امضای قرارداد همکاری این سازمان با پژوهشگاه صنعت نفت افزود: صنعت هسته ای نه فقط در بعد هسته ای با نشاطی که از گذشته داشت ادامه حیات می دهد بلکه از ترویج تجارب و دانش موجود نیز استفاده و نیازهای بخش های دیگر کشور به ویژه بخش های صنعتی، سلامت و کشاورزی را تأمین می کند.

وی گفت: خرسندیم که در ارتباط میان سازمان انرژی اتمی و بخش های صنعتی گام های بلندی برداشته ایم و توانسته ایم در چارچوب اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند نیازهای کشور را تأمین کنیم.

صالحی افزود: باور داریم هر آنچه اراده می کنیم می توانیم محقق کنیم زیرا سازمان انرژی اتمی در چارچوب اراده و بلندپروازی های خود که تأمین سوخت ۲۰ درصدی بود برغم ناباوری دیگران این هدف را محقق کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: پیرو این موفقیت اکنون راکتور تحقیقاتی تهران با سوخت تولیدی بومی کار می کند و یکی از دست آوردهای بزرگی است که برای پایبندی به شعار ما می توانیم الگو شده است شعاری که امام راحل به ما آموخت.

وی افزود: صنعت هسته ای به اعتبار طبیعت این صنعت از برخی استانداردهای ویژه برخوردار است به نحوی که تجهیزاتی که در این صنعت استفاده می شود به علت حساسیت های آن باید از استانداردهای بالا برخوردار باشد و حفظ ایمنی رکن این صنعت است زیرا اگر اشکالی در این باره پیش بیاید می تواند پیامدهای فرا مرزی داشته باشد.

صالحی گفت: به همین علت استانداردهای صنعت هسته ای اعم از تجهیزات و موادی که در آن بکار می رود باید در حد اعلای آن باشد و زمانی که به استانداردها دست یافتیم و تجربیات لازم را آموختیم می توانیم آن را به دیگر بخش ها اعم از صنعت و بهداشت و کشاورزی تسری دهیم.

معاون رئیس جمهور افزود: ما توانستیم سانتریفیوژهای لازم در بخش بهداشت و سلامت را که در بازار یافت نمی شود و دیگران از ارائه آن به ما پرهیز می کردند تأمین کنیم که برای تولید واکسن و داروهای نو ترکیب لازم است.

وی گفت: بر همین اساس سه نوع پیشرفته سانتریفیوژهای بخش سلامت را ارائه کردیم که با رضایتمندی کامل در حال استفاده است و این سند افتخار دیگری برای دانش و صنعت هسته ای کشورمان است.

صالحی با قدردانی از مسئولان وزارت نفت افزود: اکنون نیز مسئولان این صنعت پیشقدم شده اند تا از تجربیات و تجهیزات پیشرفته سازمان انرژی اتمی در صنایع ما استفاده کنند.

وی گفت:‌ براساس یادداشت تفاهمی که پیش تر به امضاء رسید و کارشناسان دو طرف امکانات یکدیگر را ارزیابی کردند اکنون زمینه های لازم برای ارائه خدمات فنی به صنعت نفت فراهم شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: بر این اساس سفارش هایی دریافت کرده ایم که یکی از این سفارش ها تولید و عرضه سانتریفیوژها بوده است.

صالحی گفت: پس از برجام عده ای نگران بودند که ما صنعت سانتریفیوژ را به فراموشی بسپاریم در حالی که این روند معکوس شده است و اکنون سانتریفیوژهای لازم برای صنعت نفت را نیز به این دستگاه واگذار می کنیم.

وی افزود: البته این دستگاه ها بدون پیش پرداخت واگذار می شود چون با افزایش صادرات نفت مطمئنیم که حق الزحمه کارشناسان ما پرداخت خواهد شد.

صالحی گفت: علاوه برهمکاری در تولید و عرضه سانتریفیوژهای لازم برای استفاده در صنعت نفت در دیگر زمینه ها به ویژه چاه پیمایی در نفت با استفاده از فناوری هسته ای نیز کار کارشناسی در حال انجام است.

وی افزود: احساس می کنیم مرحله جدیدی درخصوص روابط میان سازمان انرژی اتمی و دیگر دستگاه های کشورمان به ویژه دستگاه های صنعتی ایجاد شده است .

معاون رئیس جمهور گفت:‌ البته هیچ کسی مدعی خودکفایی صد در صدی نیست اما بر خود اتکایی تاکید داریم .

صالحی افزود: ده ماه قبل که گروهی از حوزه سلامت برای خرید تجهیزات لازم در تولید دارو به فرانسه سفر کردند طرف فرانسوی گفته بود برای عرضه مجموع تجهیزات آمادگی دارند جز یک مورد که آن سانتریفیوژ است.

وی گفت : مسئولی که از طرف ایران در این مذاکرات حضور داشت در واکنش به این گفته طرف فرانسوی اعلام کرده بود اتفاقا همه تجهیزات دیگر را می خواهیم الا همان سانتریفیوژ زیرا سازمان انرژی اتمی آن را در داخل کشورمان تولید کرده است که این پاسخ به شگفتی و عقب نشینی طرف فرانسوی منجر شده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد :‌ما باید در عرصه های راهبردی توانمند باشیم و بتوانیم نیازهای خود را در این عرصه ها تامین کنیم حتی اگر در مراحل نخست با هزینه بالاتر و کیفیت پایین تر باشد.

صالحی گفت : این سازمان شمار قابل توجهی شرکت دارد که آن ها را تشویق می کنیم تا به نحوی خود را اداره کنند که هزینه هایشان از محل درآمدهایشان تامین شود. بر اساس این رویکرد برخی شرکت های ما امسال قراردادهایی با ارزش ده ها میلیارد تومان امضا کردند که در نوع خود بی سابقه بود.

وی افزود:‌این شرکت ها از فضای کنونی استفاده می کنند تا همزمان با تامین نیازهای صنعت هسته ای کشور نیازهای خود را نیز تامین کنند و با شتابی که در این زمینه پیش می رویم درآمد شرکت های ما به حدی می رسد که نیازهای سازمان و هزینه های خود را تامین کنند.

صالحی همچنین گفت : در برخی محافل شنیده می شود که هزینه زیادی بابت فعالیت های هسته ای پرداخته ایم در حالی که اگر این هزینه ها که هزینه های تحریم است مربوط به صنعت هسته ای هم نمی بود بهانه های دیگری مانند حقوق بشر و تروریسم را منشا تحمیل هزینه هایشان قرار می دادند .

وی افزود: تقدیر این بود که این هزینه ها به نام صنعت هسته ای باشد که اتفاقا خوب شد زیرا مسائل این حوزه، فنی است و بالاخره به سرانجام رسید. بهانه غربی ها در این زمینه جنبه سیاسی داشت و چون حول محور فنی بود لاجرم تمکین کردند به ویژه که فهمیدند تقابل راه به جایی نمی برد و مجبور به تمکین شدند.

صالحی گفت: تصور کنید اگر بهانه فشار آنان حقوق بشری بود چون مباحث جدلی است چقدر طول می کشید؟ پس افکار عمومی تصور نکند که هزینه هایی که پرداختیم به علت فعالیت هسته ای است 

بلکه این هزینه ها به علت چالش فکری و اندیشه ای است که اساس تقابل طرف مقابل با ماست .

معاون رئیس جمهور افزود: به اعتبار قدرت هسته ای که قدرتی راهبردی است ملت ایران توانست به همراه نظام، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، حمایت های رئیس جمهور و قوای سه گانه حق خودش را تثبیت و نام خود را به عنوان الگو در این زمینه در جهان ثبت کند.

پس از سخنان صالحی و دو نفر از مسئولان وزارت نفت، قرارداد همکاری های سازمان انرژی اتمی با پژوهشگاه صنعت نفت به امضای زارعان معاون این سازمان و کاتوزیان رئیس این پژوهشگاه رسید.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از ارسال آب سنگین به آمریکا جلوگیری کردیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات