ایران منتظر پیشنهاد مالی هندیها برای توسعه میدان فرزاد بی

ایران منتظر پیشنهاد مالی هندیها برای توسعه میدان فرزاد بی

شانا/ مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به مذاکرات ایران و هند برای توسعه میدان گازی فرزاد بی، گفت: منتظر مدل مالی پیشنهادی آنها درباره بحث مالی طرح هستیم.

علی اکبر شعبانپور افزود: مذاکرات ایران و هند برای توسعه میدان گازی فرزاد بی ادامه دارد و منتظر مدل مالی پیشنهادی آنها درباره مسائل مالی پروژه براساس سهم برداشت گاز و میعانات تولیدی از میدان هستیم.

وی گفت: شرکت ملی نفت ایران پس از دریافت پیشنهاد مدل مالی، آن را بررسی می کند و در صورت تایید، مذاکرات بعدی براساس قرارداد HOA انجام می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به برگزاری جلسه های فراوان میان طرف ایرانی و هندی، اظهارکرد: نفت وگاز پارس مسئول بررسی پیشنهادهای فنی شرکت هندی برای توسعه میدان گازی فرزاد بی است اما بررسی توجیه اقتصادی توسعه این میدان گازی بر عهده شرکت ملی نفت ایران است.

کنسرسیومی به رهبری شرکت او ان جی سی ویدش، بخش سرمایه گذاری خارجی شرکت ملی نفت و گاز هند (او ان جی سی) در سال 2008 میلادی میدان گازی فرزاد بی را در بلوک فراساحلی فارسی (بینالود) در خلیج فارس کشف کردند؛ این کنسرسیوم که شرکتهای اویل ایندیا و ایندین اویل نیز در آن حضور داشتند، هم اکنون خواستار دریافت قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد بی هستند.

وزارت نفت هند امیدوار است ایران را متقاعد کند تا امتیاز توسعه میدان گازی فرزاد بی را به شرکت هندی او ان جی سی ودیش واگذار کند، این میدان، یکی از بزرگ‌ ترین میدانهای گازی است که تاکنون هند در خارج از این کشور کشف کرده است.

بر اساس برآوردهای موجود، بلوک فارسی 21,68 تریلیون فوت مکعب ذخایر درجا شامل 12.8 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی و 212 میلیون بشکه میعانات گازی قابل برداشت دارد.

میدان گازی فرزاد بی در بلوک فارسی، غرب میدان پارس شمالی و شمال غرب میدانهای ‌گلشن و فردوسی در آبهای خلیج فارس قرار دارد.

شرکت او ان جی سی ویدش، شاخه بین المللی و بخش سرمایه گذاری شرکت دولتی اکتشاف نفت و گاز هند، پارسال یک طرح پیشنهادی جامع 10 میلیارد دلاری برای توسعه میدان گازی فرزاد بی در خلیج فارس و ارسال گاز آن به هند، تحویل ایران داده است.

هند، سومین واردکننده بزرگ نفت و چهارمین مصرف‌کننده این کالای راهبردی در جهان تلاش می کند تعاملات نفتی خود را با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس که حجم قابل توجهی از نفت این کشور را تامین می‌کنند، افزایش دهد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران منتظر پیشنهاد مالی هندیها برای توسعه میدان فرزاد بی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات