شهاب حسینی جایزه‌اش را چکار کرد؟

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، شب گذشته عوامل فیلم سینمایی «فروشنده» به‌همراه کارگردان این اثر اصغر فرهادی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر شدند و به سؤالات آنها پاسخ دادند. در ابتدای این نشست اصغر فرهادی کارگردان «فروشنده» از خبرنگاران درخواست کرد که سؤالاتشان خارج از متن فیلم «فروشنده» باشد چون هر نکته‌ای که از فیلم گفته شود باعث لو رفتن قصه می‌شود.

فرهادی در ابتدای نشست و در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه شد که فروشنده در آخرین لحظه در جشنواره کن پذیرفته شد، گفت:  یک دوره زمانی برای اینکه فیلم‌ها به جشنواره کن ارسال شوند در نظر گرفته شده است و فیلم ما آخرین لحظه آماده شد. فیلم در میکس و تصحیح رنگ کامل نبود و در آخرین لحظات داوران توانستند فیلم را ببینند. فیلم در جلسه اول کنفرانس مطبوعاتی اعلام نشد و تصمیم داشتیم که فیلم را برای اکران عمومی آماده کنیم چرا که فیلم دیر به جشنواره ارسال شده بود. اما بعد از اظهارات دبیر جشنواره در مورد اضافه شدن فیلمها به جشنواره کن، دو روز بعد فیلم را با نسخه بهتری به جشنواره ارسال کردیم که خوشبختانه هفته بعد «فروشنده» در لیست فیلم‌ها اعلام شد. این رویه اضافه شدن فیلم در آخرین لحظات به جشنواره در دوره‌های دیگر هم تکرار شده است.

کلید  جذب مخاطب خاص و عام در قصه‌گفتن است

سؤال بعدی درباره این بود که فرهادی از فیلم «درباره الی» فیلم‌هایی ساخته که هم مورد توجه مخاطب عام بودند و در جشنواره‌ها هم جایزه گرفتند و فیلمهایی است که هم نخبگان و منتقدان آنها را دوست دارند و هم مردم. اصغر فرهادی درباره این موضوع گفت: یکی از چیزهایی که بعد از فیلم اولم خیلی جدی به آن فکر کردم این بود که فیلمی بسازم که هم مردمی که به‌طور حرفه‌ای سینما نمی‌روند و هم متخصصین دوستش داشته باشند که به‌نظر شدنی نمی‌آمد. شاید کار در رادیو و تلویزیون این تجربه را به من داد که کلید این کار در قصه گفتن است، این چیز مشترک بین همه مردم است. من در سریال «داستان یک شهر» توانستم با عموم مردم ارتباط بگیرم. همان‌جا فکر کردم همه ما قصه گفتن را دوست داریم و همه در همه‌جای جهان از قصه گفتن لذت می‌برند چون مدام اشتیاق دارند لحظه بعد را ببینند. پیش از انقلاب هم نمونه‌هایی داشتیم، آثار نصرت کریمی از این دست هستند.

فرهادی ادامه داد: پرتماشاگر بودن فیلمهایم برای من مهم بود. اگرچه در این سالها بیشتر درباره جایزه‌هایم صحبت شده اما برای من این بخش مهم‌تر بوده است که فیلم‌هایم مثل «گذشته» یا «درباره الی» که وضعیت خوب اکرانی را نداشت یا «جدایی...» توانسته با مردم ارتباط برقرار کند و فروش خوبی را هم داشتند.

عربستان دیر فهمیده با ایرانی با فرهنگ چندهزار ساله روبه‌رو است

در ادامه نشست شهاب حسینی درباره ادامه همکاری‌اش با فرهادی گفت: من همیشه دوست دارم در کارهای تأثیرگذار حضور پیدا کنم. در زندگی‌ام همیشه این رسالت را برای خود قائل بودم که بیاموزم. از سینمای ایران و جهان هم درس زندگی گرفتم.

وی ادامه داد: در فیلم «درباره الی» من بیشتر ناظر بودم. در «جدایی نادر از سیمین» نقش تأثیرگذار داشتم و در «فروشنده» به نقش اصلی رسیدم و حال نمی‌توانم درباره آینده این همکاری نظر بدهم، ولی آنچه مسلم است اینکه همواره سعی می‌کنم در صحنه‌های زندگی بازیگر موفقی باشم.

شهاب حسینی در پاسخ به پرسش دیگری که درباره تیتر روزنامه عربستانی بود با این مضمون که حضور شهاب حسینی از یک سردار خطرناک‌تر است، گفت: از این بابت خوشحالم که کاربرد فرهنگ و هنر در دنیا از مقوله‌های نظامی بیشتر است. عربستان طبیعتاً دارای پیشرفته‌ترین تسلیحات است و شاید به‌خاطر همین بی‌توجهی به مقوله فرهنگ یا به‌دلیل برخوردهایی که با زائران خانه خدا هم داشت، نتوانسته جایگاهی داشته باشد. من درباره خودم نمی‌دانم اما آنها دیر فهمیدند که با سرزمینی روبه‌رو هستند که فرهنگی چندهزار ساله دارد و قدرت فرهنگ و هنر از کار سیاسی بیشتر است.

ظاهر فیلم «گاو» سیاه است ولی معنای درخشانی دارد

در ادامه  اصغر فرهادی در پاسخ به سؤالی درباره این موضوع که عده‌ای معتقدند هر فیلمی از ایران که در جشنواره‌ها مورد اقبال قرار می‌گیرد سیاه‌نمایی است و عده‌ای دیگر مخالف هستند، با ذکر مثالی گفت: بگذارید مثالی بزنم، فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی را تقریباً همه ما دوست داریم؛ فیلمی که اگر سینما در کشور الآن وجود دارد به‌خاطر همین فیلم است، اما فکر کنید این فیلم الآن ساخته می‌شد، قطعاً به جشنواره‌های جهانی می‌رفت و جایزه گرفت، آیا فیلم «گاو» سیاه‌نمایی دارد؟ «گاو» در مورد افرادی در روستا است که هنوز می‌بینیم، آیا این فیلم سیاه هست؟ ظاهر فیلم شاید سیاه است اما معانی درخشانی دارد.

فرهادی اضافه کرد: یک مثال دیگرم اینکه در آمریکا با فردی به دیدن فیلمی از ایران رفتیم و در صحنه‌ای دختربچه سر چهارراه فال می‌فروخت. حتما عده‌ای می‌گویند سیاه‌نمایی یا شاید دوست نداشته باشیم مردم دیگر کشورها این صحنه را ببینند اما بعد از فیلم آن آقا از من پرسید آن دختر چه می‌فروخت، وقتی گفتم فال و آن فالها شعر است با تعجب پرسید: "مردم شما برای شعر پول می‌دهند؟" و از این مسئله با شگفتی یاد می‌کرد و آن را برای همه تعریف می‌کرد.

ممکن است برخی فیلمسازان جشنواره‌ای در فیلم‌هایشان صحنه‌های ناخوشایند داشته باشند

کارگردان «فروشنده» با اشاره به اینکه برخی فیلم‌های سیاه هم در حضورهای بین المللی حضور دارند، بیان کرد: من می‌پذیرم که ممکن است عده‌ای ناخواسته در فیلم‌هایشان صحنه‌های ناخوشایند داشته باشند. حتی من خودم با همسرم به دیدن فیلمی رفتیم که یک جوان خوش‌فکر ایرانی آن را ساخته بود اما نتوانستیم تا آخر فیلم را ببینیم. ولی اینکه آنها در جشنواره‌ها منتظر هستند هر فیلمی سیاه‌نمایی بود جایزه بدهند فکر می‌کنم این‌گونه نیست. در فیلم‌های من که همه آدمهای تحصیل‌کرده هستند و اتفاقاً برخی تصورات غلط درباره ایران را تغییر می‌دهد.

وی ادامه داد: در مورد کسانی که قصدشان سینما نیست حرف نمی‌زنم، در مورد کسانی حرف می‌زنم که ممکن است از سر ناآگاهی چیزی بگویند. در واقع من چنین حسی ندارم که فیلم‌های سیاه‌نمای ایران در جشنواره‌های خارجی جایزه می‌گیرند و طی تجربه‌های خود در داوری‌های مختلف نیز چنین نگاهی را نسبت به فیلم‌های ایرانی ندیدم.

محمد اطبایی که اجرای این برنامه را به‌عهده داشت در این بخش از نشست گفت: سال 1394 سال پرافتخاری برای سینمای ایران به شمار می‌رود. ما در این سال 2250 حضور بین المللی داشتیم که در سالهای قبل این حضور 1500 عنوان بود و سینمای ایران توانست 370 جایزه بین المللی دریافت کند. فکر نمی‌کنم زمانی که 370 هیئت داوری جشنواره‌های مختلف فیلم‌های ایرانی را داوری می‌کنند همه تصمیم بگیرند که یک نقطه نظر مشترک درمورد فیلم‌های ایرانی داشته باشند و تنها به‌دلیل سیاه‌نمایی به فیلم‌های ایرانی جایزه دهند‌.

این پخش‌کننده بین المللی فیلم‌های ایرانی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم که این ارزش و هنر فیلم‌های ایرانی است که به دریافت جایزه منجر می‌شود و باید نسبت به سینمای خود اعتماد به نفس داشته باشیم و با توجه به جایگاه سینمای خود در جهان اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم.

توضیح درباره نقش مؤسسه قطری در تولید فیلم «فروشنده»

در ادامه این نشست ترانه علیدوستی در واکنش به اظهاراتی درباره سرمایه‌گذار قطری در ساخت فیلم «فروشنده» گفت: وقتی این مباحث مطرح می‌شود به مشکل برمی‌خورم! فارغ از بحث فیلم، دوستان خبرنگار جلودار ادبیات مردم هستند و نباید ادبیات نژادپرستانه در مطالب شما وجود داشته باشد، مردم از شما یاد می‌گیرند. اینکه نهاد سرمایه‌گذار در یک فیلم عرب است یا نیست در شأن این جلسه نیست. فیلم «فروشنده» پخش‌کننده خارجی دارد و اگر کمکی گرفته باشد فقط نباید نژاد آن کمک‌کننده را ببینید. رسانه‌هایی که هر اتفاق هنری را به فرصتی برای تکرار این اشتباهات تبدیل می‌کنند، عملکرد درستی ندارند.

اصغر فرهادی در واکنش به صحبت علیدوستی گفت: خانم علیدوستی به‌خوبی در این زمینه صحبت کرد و افتخار می‌کنم که یک بازیگر جوان چنین نگاهی به مسائل دارد‌.

این کارگردان همچنین اشاره کرد: من زمانی که از ایران خارج می‌شوم اعتماد به نفس کامل دارم چون می‌دانم از چه کشوری آمده‌ام. کدام کشور در دنیا وجود دارد که به‌اندازه ما هر سال فیلم خوب تولید کند؟ اینکه می‌گوییم فیلم‌های ایرانی به‌دلیل سیاه‌نمایی در جشنواره‌های خارجی جایزه می‌گیرند یک توهم دایی جان ناپلئونی است.

فرهادی با ذکر خاطره‌ای از تمجید الکساندر پین از چهره‌های معتبر سینمای اسپانیا در مورد فیلم «گاو» گفت: چهره‌های جهانی درباره گذشته سینمای ما تعارف

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهاب حسینی جایزه‌اش را چکار کرد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات