نرگس؛ رسول مهربانی شد

ردی عظیم در یک عکس و یک سطر خبر به جهان ذهن های پرتکاپو مخابره شد، دختری در این حوالی با بقیه تفاوت زیادی دارد.
می سوزد اما نه از آب جوشی که روی صورتش ریخته یا بخاری که از آب کتری در حال جوش، آنهم به گمان چشم های مدام در حال قضاوتمان، دکترها، اسمش را گذاشته اند بیماری پوستی ژنتیکی با یک اسم عجیب وغریب، دکترند دیگر، عادت کرده اند این اسم های سخت را فقط بین خودشان تکرار کنند تا بیشتر اوقات برای ما غریبه باشد.
نمی دانم اینکه، دختران کوچه حاضر نیستند با نرگس هم بازی شوند را تقصیر کدام دستگاه و اداره بیندازم، مقصر کیست که جامعه یا همان مردم کوچه وبازار که نرگس ناگزیر است نگاه های عجیب وغریب آنها را حتی وقتی سرش آنقدر پایین است که صورت کوچکش دیده نمی شود، تحمل کند از آموزش های اجتماعی در درک بهتر این بیماران در اجتماع برخودار نشده اند.
یا اینکه چرا حقوق پدر نرگس کفاف رنج بیماری دختر را ندارد و یا چرا سمن وانجمنی نیست تا نرگس در کنار همدردهایش تمرین زندگی با مردمی را داشته باشد که حالا خیلی هایشان از دور و نزدیک نامه می فرستند و یا مهمان خانه نرگس می شوند تا سهم خودشان را در دردی که نرگس می کشد ادا کنند.
عطر گل های پیراهن پرگل نرگس، خیلی وقت است که مشامش را دلخوش نمی کند، گل های لباس نرگس در بازی نسیم وکوچه معطر می شود اما نرگس از رفتن به کوچه و دیدن بچه هایی که با او فرق دارند واهمه دارد.
به گمانمان، دخترانه های نرگس را فقط عروسکش می داند و بس، شاید اگر عروسک نرگس زبان می داشت، حرف هایش کتابی می شد و بی شک خواندنی برای همه کسانی که دوست دارند بدانند نرگس از چه دریچه ای به زندگی پیش رویش نگاه می کند.
اینکه نرگس به این بیماری ژنتیکی دچار شده، تقصیر اونیست، باید پرتقال فروش را پیدا کنیم اما، همه می دانیم بیماری خبر نمی کند، کمی تمرین کنیم که خودمان را جای کسانی مثل نرگس بگذاریم و بعد با دیدن زندگی از زاویه نگاه او، شاید یادمان بیاید که اگر ما در این شرایط بودیم مطالبه مان از خانواده، محله، شهر و... چیست.
بیشتر کسانی که نرگس رسولی را به کمک عکس ها ومصاحبه ها شناختند فقط چند اپیزود کوچک از فیلم سینمایی زندگی او را درک کرده اند، در همه لحظاتی که دوربینی، عکس وحرف وحرکت نرگس را ضبط نمی کند او زنده است و درد می کشد.
مادرش پابه پای او می سوزد، پدرش با اشک های او اشک می ریزد.
کاش تولید کنندگان و وارد کنندگان پانسمان های گران قیمت بیمارانی همچون نرگس هم این نوشته را بخوانند و وقتی در حال چانه زنی برای رسیدن به قیمتی توافقی هستند، هردو بدانند این پانسمان ها چه آلامی از مثل نرگس ها کم می کند.
کاش آنهایی که دستی در بیمه و ماجرای داروهای زیر پوشش آن دارند یک روز پرستاری بیمارانی مثل نرگس را تجربه کنند.
برای روزهای پیش روی نرگس همه باید کمک کنیم تا سکوت نرگس بشکند و یک توپ دارم قلقلی است را درست بخواند، ازبس درتنهایی خوانده، که باور دارد توپش، سرخ و قرمز وآبی است، انگار رنگ سفیدی را فراموش کرده یا شاید پلک های افتاده اش فرصت دیدن سفیدی ها را نیافته است.
توپ نرگس در زمین همه ماست از وزارت بهداشت، تا زن همسایه ای که دست دخترکش را با دیدن نرگس محکم تر می کشد و در خانه را به سرعت می بندد.
***
نرگس رسولی دختری 6 ساله و اهل بجنورد است که از 6 ماهگی به یک نو بیماری پوستی مبتلا شد که بدنش مدام در حال خارش و ریختن پوست است، وی که در کنار پدر و مادر و برادرش در حاشیه بجنورد در استان خراسان شمالی زندگی می کند با مشکلات مادی زیادی روبرو است که گزارش تصویری یکی از عکاسان استان از او تبدیل به سوژه ای رسانه ای شد که توجه بسیاری از مردم، خیرین ، متخصصین برای کمک و درمان او جلب شد ، اما باید اذعان کرد با وجود این توجه ها، هنوز هم زندگی این کودک همچنان تحت تاثیر این بیماری پوستی قرار دارد و رنج ها و دردهای آن برای بسیاری از ما آدمیان غیرقابل احساس است.
هنوز هم این کودک خردسال به دلیل برداشت ناصحیح مردمان محل زندگی خود از این بیماری ، نمی تواند با دیگر کودکان هم بازی شود و این رنج تنهایی، شاید بیش از خود بیماری این کودک و خانواده اش را داغدار و رنجور کرده باشد.
***اکتیوز
اکتیوز (یا ایکتیوز = ایکتیوزیس= اکتیوزیس) به هر یک از چندین نوع بیماری پوستی گفته می شود که مشخصه اصلی آن خشکی، زبری و حالت فلسی پوست است. این حالات پوست به دلیل ضخیم شدن بیش از حد (هیپرتروفی) لایه شاخی شده (استارتوم کرنئوم) بخش روپوست (اپیدرم) ایجاد می شود. اکثر اکتیوزها ژنتیکی و ارثی هستند، اما برخی از آنها بصورت اکتسابی در اثر عوامل محیطی ایجاد می شوند. برخی از انواع اکتیوزها یکی از تظاهرات بیماری در برخی از سندرم های ژنتیکی هستند. یعنی فرد مبتلا علاوه بر اکتیوز، همزمان دچار انواع دیگری از اختلالات پوستی و غیر پوستی نیز است.

انواع اکتیوزها
حدود 100 نوع بیماری مرتبط با اکتیوز وجود دارد که در اثر جهش در یکی از چندین ژن مربوطه ایجاد می شود:
انواع اصلی اکتیوز:
اکتیوز مادرزادی با توارث اتوزومی مغلوب – نوع اریترودرمی اکتیوزی فرم مادرزادی (Autosomal Recessive Congenital Ichthyosis – Congenital Ichthyosiform Erythroderma Type)
اکتیوز مادرزادی با توارث اتوزومی مغلوب – نوع لاملار (Autosomal Recessive Congential Ichthyosis – Lamellar Ichthyosis Type)
سندروم چایلد (CHILD Syndrome)
نوزاد کلودیون (Collodion baby)
کونرادی هونرمن (Conradi-Hünermann)
بیماری داریر (Darier Disease)
اکتیوز اپیدرمولیزی (هیپرکراتوز اپیدرمولیزی) (Epidermolytic Ichthyosis EI)
اریتروکراتودرما وریابیلیس (Erythrokeratoderma Variablis EKV )
اکتیوز دلقکی (Harlequin Ichthyosis)
اکتیوز ولگاریس (chthyosis Vulgaris)
سندروم کید (KID Syndrome)
سندروم نترتون (Netherton Syndrome)
بیماری ذخیره ی لیپیدی خنثی (Neutral Lipid Storage Disease)
بیماری رفسام (Refsum Disease)
سندروم شوگرن لارسن (Sjögren-Larsson Syndrome)
تریکوتیودیستروفی (Trichothiodystrophy)
اکتیوز وابسته به ایکس (X-linked Ichthyosis)
گزارش از : مرضیه مهربان خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی در شهرستان فاروج
7187 / 1744

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نرگس؛ رسول مهربانی شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات