کارگاه آموزشی جلوه های بصری در قم برگزار شد

به گزارش ایرنا٬ در این کارگاه آموزشی هادی جمشیدی از استادان این رشته به معرفی و کارکرد گرافیک رایانه (CG) پرداخت و با پخش نمونه هایی از فیلم های گوناگون جهان که در آنان از این فن در ایجاد جلوه های بصری استفاده کرده بودند٬ گفت: حتی در فیلم های مشهور و پرهزینه دنیا نیز مشاهده می کنیم که در برخی از مواقع به خوبی از فن گرافیک رایانه استفاده نشده است و این مساله به عوامل گوناگونی از جمله نحوه فیلمبرداری برمی گردد.
وی در ادامه به معرفی نرم افزار ترکینگ (Tracking) در ساخت فیلم ها و نحوه استفاده و بیان ویژگی های آن پرداخت و در یک نمونه عملی و کارگاهی نحوه استفاده از این نرم افزار را در ساخت جلوه های بصری در فیلم آموزش داد.
دومین کارگاه آموزشی جلوه های بصری در مرکز آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر قم با همکاری آموزشگاه آزاد سینمایی سفیر برگزار شد و مدیر این آموزشگاه در حاشیه برگزاری این کارگاه به ایرنا گفت: نخستین دوره آموزشی جلوه های بصری با همکاری حوزه هنری استان قم برگزار شد و به زودی دوره های آموزشی بعدی نیز در سایر مرکزهای هنری و علمی استان برگزار می شود.
محسن موسوی نژاد اظهار کرد: هدف از برگزاری این کارگاه های آموزشی آشنایی علاقه مندان و فعالان این عرصه با دانش و فناوری روز٬ استفاده از تجربه های دیگران و زمینه سازی و ایجاد بازار کار برای افراد توانمند در این عرصه است.

* رشد جلوه های ویژه بصری در ایران نیازمند اعتماد کارگردانان است
هادی جمشیدی مدرس این دوره نیز در حاشیه برگزاری این کارگاه به ایرنا گفت: بودجه و زمان دو عامل مهم در زمینه استفاده از جلوه های ویژه در فیلم هاست که در ایران مساله اعتماد کارگردانان به فعالان این عرصه را نیز باید به دو عامل دیگر افزود.
وی با اشاره به انتظارات فیلمسازان از جلوه های ویژه اظهار کرد: چون کارهای قبلی در فیلم های ایرانی٬ رضایت بسیاری از کارگردانان را برآورده نکرده است از این رو فیلمسازان یا از جلوه های ویژه در آثار خود استفاده نمی کنند و یا اینکه به استفاده از گروه های خارجی روی آورده اند.
وی خاطرنشان کرد: مقداری اعتماد به فعالان این عرصه در داخل کشور می تواند موجب رونق این امر در کشور ما شود.
جمشیدی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به علاقه دانشجویان برای استفاده و یادگیری گرافیک رایانه (CG) اظهار کرد: به خاطر اینکه تقاضای بازار در این زمینه کم است از این رو دانشجویان کمتر به این مساله می پردازند و بیشتر به مقوله های زودبازده مانند «موشن گرافیک» روی می آورند.
جمشیدی که بیش از 10 سال است در این عرصه فعالیت می کند٬ جلوه های ویژه بصری فیلم هایی مانند راز دشت تاران٬ گزارش مریم٬ پل٬ 12 صندلی و همچون سرو را انجام داده است.
جلوه‌های ویژه در سینما به دو دسته جلوه های ویژه میدانی و جلوه های ویژه بصری (دیداری) تقسیم می ‌شوند؛ جلوه‌های ویژه میدانی در صنعت فیلمسازی به تصاویری گفته می‌ شود که در زمان ساخت فیلم، ساخت آنان مشکل باشد و این صحنه ‌ها به صورت واقعی کار می ‌شوند و همه آنها توسط بدلکاران، هنرمندان، فیلمبرداران و تعدادی از متخصصان مواد منفجره و ماکت سازی اجرا و با دوربین ‌ها ضبط و بعضی از آنان نیز پس از ضبط کار می ‌شوند٬ اما اگر ساخت یک جلوه در مقابل دوربین به طور زنده غیرممکن یا دارای هزینه بسیار باشد از جلوه‌ های ویژه بصری استفاده می ‌شود٬ جلوه‌ های ویژه شامل کامپوزیت، روتوسکوپی، پویانمایی و ترکینگ می باشد که بیشتر ساخت آنها نیز گرانقیمت است.
7406/ 1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارگاه آموزشی جلوه های بصری در قم برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات