برپایی نمایشگاه صنایع دستی و فرصت های پیش رو/ نگاه اجتماعی - فرهنگی روزنامه ها

فضای مطبوعاتی امروز در عرصه اجتماعی و فرهنگی به موضوع هایی چون پایان بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی پرداخت و در یادداشت هایی این مقوله را از زاویه های مختلف مورد کنکاش قرار داد. افزایش تعرفه درمان مساله دیگری که روزنامه ها آن را مورد توجه قرار دادند و سنگ اندازی عربستان در حج ایرانیان از دیگر مطالب مهم روزنامه ها به شمار می رود.
گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح سه شنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مورد بررسی قرار داده است.

** برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و حاشیه های آن
صنایع دستی به عنوان یکی از بخش های هنر، از جذابیت های فراوانی برخوردار است که هم به اشتغال زایی و هم جذب توریست می تواند کمک کند، پایان بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی، فرصتی بود تا شماری روزنامه های امروز در گزارش های خود به آن بپردازند.
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با انتشار عنوان «نمایشگاهی جهانی با هنجارهای جهانی نداریم‏» نوشت: بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی در حالی به کار خود پایان داد که عده‌ای نسبت به برگزاری آن نگاه مثبتی داشتند و معتقد بودند در مقایسه با سال‌های پیش، از کیفیت مناسبی برخوردار بود و عده‌ای بر خلاف این اعتقاد داشتند وضعیت مناسبی نداشت و مصلی محل مناسبی برای برگزاری این نمایشگاه نبود.
نگارنده در ادامه این مطلب می نویسد: این نمایشگاه از ابتدای برگزاری با تغییرات عمده‌ای همراه بود و عمده‌ترین تغییری که در نمایشگاه امسال اتفاق افتاد زمان برگزاری آن بود که به دلیل همزمانی روز جهانی صنایع دستی و ماه رمضان معاونت صنایع دستی زمان برگزاری‌اش را به پیش از شروع ماه رمضان تغییر داد و به تبع همین تغییر ناچار به جابه‌جایی محل نمایشگاه نیز شدند چرا که طبق توضیحات معاون صنایع دستی نمایشگاه بین‌المللی امکان این را نداشت که در زمانی غیر از زمان هر سال این فضا را در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار دهد.
روزنامه «ایران» در گزارشی درباره بیست وششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی نوشت: «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» فرصت تبلیغ بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی را از 550 غرفه‌دار شرکت کننده در آن را گرفت.
در ادامه این گزارش می خوانیم: غرفه‌داران در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران تبلیغ نشدن نمایشگاه را مهم‌ترین علت فروش کم خود که از آن به «فروش بد» یاد می‌کنند، اعلام کردند. بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر را یک کار ارزشمند خواند و گفت: «اما هیچ کجای دنیا تمام وسعت تبلیغات یک شهر را به یک موضوع اختصاص نمی‌دهند.»
همچنین روزنامه «ابتکار» با اشاره به عنوان ««هنرمند مرده» را عشق است!»، نوشت: نمایشگاه ملی صنایع دستی در حالی بیست‌وششمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد که همزمان با آن، «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» تمامی بیلبوردهای تبلیغاتی شهر تهران را به خود اختصاص داده است.
در ادامه این گزارش آمده است: با این حال نمایشگاه صنایع دستی که هنرمندان زنده و ارزشمندی را از سراسر ایران‌زمین گرد هم آورده بود، در این میان مهجور ماند. نمایشگاهی که برای نخستین بار، مصلی امام خمینی(ره) میزبان آن است.

** افزایش تعرفه درمان و گلایه های جامعه پزشکی
افزایش10 درصدی تعرفه درمان و انتقادهایی که متوجه آن است سبب شد تا شماری از روزنامه های امروز به این موضوع بپردازند.
همچنین روزنامه «ایران» در مطلبی با عنوان «انتقاد جامعه پزشکی از افزایش 10 درصدی تعرفه درمان»، آورد: در حالی که گمانه‌زنی‌های زیادی درباره افزایش تعرفه خدمات پزشکی سال 95 مطرح بود و سه سناریو از سوی سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بیمه‌ها به عنوان خریداران اصلی خدمات پزشکی به شورای عالی بیمه پیشنهاد شده بود بالاخره هیأت وزیران عصر یکشنبه با افزایش میانگین 10 درصدی تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی، عمومی غیر دولتی و خصوصی در سال 95 موافقت کرد.
در ادامه این مطلب می خوانیم: بر اساس این مصوبه با حفظ میانگین رشد 10 درصد، توزیع میزان افزایش به تفکیک نوع خدمات براساس مصوبه شورای عالی بیمه تعیین می‌شود و اعداد و ارقام تعرفه‌ها بسته به نوع خدمات در بخش‌های مختلف در این شورا تصمیم‌گیری خواهد شد.
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با انتشار عنوان «میانگین قیمت درمان ١٠درصد افزایش یافت» نوشت: با تصویب کلیات تعرفه‌های درمان ٩٥ و افزایش میانگین ١٠درصدی این ارقام در هیات دولت، پرونده ارقام تعرفه‌ای امسال با تاخیر سه ماهه مختومه شد.
در ادامه این گزارش می خوانیم: افزایش١٠ درصدی تعرفه‌های درمان بخش دولتی و خصوصی برای سال ٩٥ در حالی است که سال گذشته درخواست جامعه پزشکی برای افزایش قیمت تمام شده خدمات درمانی و رشد ١٥ الی ٢٠ درصدی تعرفه‌های درمان ٩٥ با واکنش‌های مخالف در مجلس مواجه شد.
روزنامه «آرمان» با اشاره به عنوان «تعرفه‌های پزشکی زیر نرخ تورم»، نوشت: پس از آغاز کار دولت یازدهم، طرح تحول نظام سلامت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین شد. این طرح که با هدف محافظت مالی مردم در قبال هزینه های سلامت، ارتقای کیفیت و افزایش دسترسی به خدمات درمانی از 15 اردیبهشت سال 1393، در بیمارستان های دولتی سراسر کشور به اجرا در آمد.
این روزنامه در ادامه آورد: گرچه طرح تحول سلامت، تا حدودی سبب افزایش رضایت مردم شد، اما تداوم اجرای این طرح همچنان با چالش‌هایی جدی روبه‌روست. واقعی شدن تعرفه ها که با گرانی آنها همراه بود، یکی از مواردی بود که در اجرای طرح تحول سلامت مورد توجه قرار گرفت؛ افزایش تعرفه ای که برای برچیده شدن بساط زیر میزی اتفاق افتاد.
همچنین روزنامه «مردم سالاری» در مطلبی با عنوان «اعتراض نظام پزشکی درباره رشد 10 درصدی تعرفه ها»، نوشت: علیرضا زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی در نامه ای به معاون اول رییس جمهور انتقاد خود را در مورد رشد 10 درصدی تعرفه های پزشکی و نارضایتی آحاد جامعه پزشکی کشور از این موضوع اعلام کرد.
در ادامه این مطلب آمده است: انتظار حمایت سازمان نظام پزشکی از چنین تعرفه هایی چه در بخش دولتی و خصوصی غیرمنطقی خواهد بود و از نظر ما مقبول نمی باشد و بدیهی است از عوارض مترتبه مسبوق الذکر، این سازمان تبری خواهد جست.
همچنین روزنامه «خراسان» نیز با انتشار گزارشی به افزایش تعرفه های پزشکی پرداخت و نوشت: اگرچه افزایش تعرفه های پزشکی سال هاست با تاخیر تصویب و ابلاغ می شود و موضوع تازه ای برای نظام بهداشتی درمانی کشور به حساب نمی آید اما این بار وزارت بهداشت میزان افزایش مورد نظر خود برای تعرفه های پزشکی را 5ماه پیش از به پایان رسیدن سال 94به شورای عالی بیمه اعلام کرده بود تا شاید نظام سلامت سال جدید را با تعرفه های به روز شده آغاز نماید
این روزنامه در ادامه نوشت: واقعی نبودن تعرفه ها و رشد نیافتن آن متناسب با تورم، همواره از گلایه مندی های پزشکان،بخش خصوصی درمان و البته وزارت بهداشت بوده و هست.

** سنگ اندازی عربستان در حج ایرانیان
ارائه 11 بند منفی عربستان سعودی علیه حجاج ایرانی و لغو شدن مشارکت ایران در مراسم حج امسال نیز موضوع شماری از گزارش های روزنامه های امروز محسوب می شود.
روزنامه «ایران» با اشاره به عنوان «11بند منفی سعودی‌ها علیه حجاج ایرانی»، نوشت: سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت با افشاگری کارشکنی عربستان در موضوع حج، از محتوای 11 بند منفی سعودی‌ها در تفاهمنامه‌ای که طرف ایرانی حاضر به امضای آن نشد، پرده برداشت.
این روزنامه در ادامه آورد: محدودیت در استفاده‌ زائران ایرانی از هواپیمای شرکت‌های داخلی و موضوع صدور ویزا از جمله‌ این بندهای منفی تفاهمنامه حج بود که بعد از ساعت‌ها رایزنی نظر آنها در این‌باره تغییر کرد.
همچنین روزنامه «اعتماد» با انتشار عنوان «بازی سیاسی ریاض با حج» به سخنان علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌المللی پرداخت و آورد: حج، عمل عبادی سیاسی است اما عربستان سعودی وظایفی دارد که به آنها عمل نمی‌کند. از جمله این وظایف حفاظت از حرمین شریفین، حجاج و میهمانان بیت‌الله الحرام است. در سال گذشته نیز نشان داده‌اند که کفایت لازم را برای حفظ امنیت حجاج ندارند.
این روزنامه در ادامه نوشت: جمهوری اسلامی ایران تنها در صورتی که امنیت و احترام حجاج حفظ شود راضی می‌شود حجاج ایرانی به حج بروند. بدون تردید مسوولان کشورمان اهتمام لازم در این زمینه را دارند.
روزنامه «شرق» نیز در یادداشتی با اشاره به عنوان «چالش حج»، نوشت: روز یکشنبه ایران مشارکت خود را در مراسم حج امسال در مکه لغو کرد. این تصمیم به دنبال ماه‌ها مذاکره و مباحثه درباره چگونگی گرفتن ویزای عربستان سعودی صورت گرفته است.
این روزنامه در ادامه آورد: تنش بین عربستان سعودی و ایران از سال گذشته شدت یافته و بخشی از این تنش به خاطر مناقشه درباره نحوه مدیریت عربستان سعودی در امر انجام مراسم و مناسک حج تمتع و همچنین حج عمره بوده است.
همچنین روزنامه «فرهیختگان» با انتخاب عنوان «کارشکنی پرضرر سعودی‌ها» نوشت: مقامات عربستان سعودی از همان ابتدا تحت‌تاثیر مسائل سیاسی بین دو کشور، با ادعای اینکه موضوع حج سیاسی نیست، دوبار مذاکرات مربوط به تفاهمنامه حج را به تعویق انداختند.
این روزنامه در ادامه آورد: عربستان حالا پس از انجام مذاکرات دیرهنگام و ارائه شروط ایران مبنی‌بر «تامین امنیت زائران، استفاده از خدمات کنسولی، صدور ویزا برای زائران در خاک ایران و استفاده آنها از ناوگان هوایی ایران»، نه‌تنها شروط ایران را نپذیرفت بلکه تفاهمنامه یک‌طرفه‌ای را در برابر ایران گذاشته و تقاضای امضای آن از سوی مقامات ایرانی را داشته که بسیاری از مفاد آن به ضرر حجاج بوده و هیچ ضمانتی برای تامین امنیت آنها ارائه نشده بود.
روزنامه «همشهری» نیز به عنوان «سال بعد سهمیه حج امسال هم پیگیری می شود» پرداخت و با اشاره به سخنان اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت نوشت: عربستان برای نپذیرفتن زائران ایرانی اراده جدی دارد و با سناریوی وقت کشی مانع امضای تفاهم نامه شد.
این روزنامه در ادامه آورده است: امسال روح حاکم بر تفاهم نامه پیشنهادی آنها تحکم آمیز و دستوری بود.
همچنین روزنامه «ابتکار» با انتخاب عنوان «عربستان مانع حج حجاج ایرانی شد»، نوشت: سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت با افشاگری کارشکنی عربستان در موضوع حج، از محتوای 11 بند منفی سعودی‌ها در تفاهم‌نامه‌ای که طرف ایرانی حاضر به امضای آن نشد، پرده برداشت.
ما در سال‌های گذشته شاهد برخوردهای ناشایستی از سوی سعودی‌ها بودیم. آنها قرآن‌های زائران ایرانی را می‌گرفتند و بارها شاهد بودیم که این قرآن‌ها را پرت می‌کردند.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**2059**9128**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برپایی نمایشگاه صنایع دستی و فرصت های پیش رو/ نگاه اجتماعی - فرهنگی روزنامه ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات