ضرورت رشد ۱۳۰ برابری فعالیت دانش بنیانی در کشور

به گزارش خبرنگار، بهزاد سلطانی شب گذشته در مراسم اختتامیه چهارمین جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی، گفت: بر اساس سند چشم انداز که ۱۰ سال از آن گذشته، ما باید جایگاه اول اقتصادی علمی و فناوری در منطقه را کسب کنیم.

وی با بیان اینکه ۱۰ سال وقت است که به این هدف برسیم، گفت: ما باید در این راستا به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم که این امر از حرکت به سمت اقتصاد مبتنی بر فناوری آغاز می شود و به سمت اقتصاد مبتنی بر بهره وری ادامه می یابد تا به اقتصاد دانش بنیان برسیم.

رئیس صندوق نواوری و شکوفایی اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف باید ۲ دهم درصد حاصله از تولید ناخالص داخلی ناشی از فعالیت های شرکت های دانش بنیان باشد؛ همچنین در این راستا باید اقتصاد کشور ۸ درصد رشد داشته باشد؛ البته در این صورت باید رشد فعالیت های دانش بنیانی ۱۳۰ برابر یعنی ۱۳۰۰ درصد برسد تا اهداف سند چشم انداز محقق شود.

به گفته رئیس کمیته راهبردی جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری، طبق سند موجود باید طی ۱۰ سال آینده در منطقه از لحاظ اقتصادی و فناوری جایگاه نخست را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اگر مجموعه درآمد شرکتهای دانش بنیان با فرض اینکه ۵۰ درصد درآمد آنها حاصل ارزش افزوده باشد، گفت: دراین صورت ۲ دهم درصد وضعیت GDP ما حاصل شرکت های دانش بنیان بالقوه و بالفعل خواهد بود.

رئیس کمیته راهبردی جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری گفت: همچنین مطابق سند چشم انداز باید ۵۰ درصد GDP از محل دانش پیشرفته و فناوری داخلی اتفاق بیافتد.

ضرورت تزریق فناوری به صنایع کشور

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بیشتر تولید ناخالص داخلی ما از محل صنایع نرمال است، به همین دلیل باید بتوانیم  فناوری های جدید در صنعت را برای افزایش سهم این نوع تکنولوژی در تولید ناخالص داخلی تزریق کنیم.

سلطانی با اشاره به روش های  رسیدن به اقتصاد دانش بنیان گفت: دولت باید سرمایه گذاری خارجی، کنترل تورم، رونق اقتصادی، تحریک بازار داخلی و... را اجرایی کند تا بتوانیم تحقق اقتصاد دانش بنیان را در کشور شاهد باشیم؛ همچنین ضروری است بنگاه های بخش خصوصی نیز بعنوان بخش مهم اقتصاد کشور بتوانند در این فضا رقابت کنند.

وی تاکید براینکه، اقتصاد کشور باید به دست شرکت های خصوصی سپرده شود، عنوان کرد: اکنون نزدیک به ۹۰ هزار بنگاه خصوصی و ۲ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه امسال این صندوق برای حضور شرکت ها در این جایزه ملی مدیریت فناوری و نواوری حمایت هایی داشته است، ادامه داد: از این تعداد تنها ۸۷ شرکت در این جایزه شرکت کرده اند.

شرکت ها در تجاری سازی ضعیف هستند

به گفته سلطانی، جایزه ملی مدیریت فناوری و نواوری،  نشان داد که هیچ یک از شرکت ها در تجاری سازی و نفوذ در بازار قوی نیستند ولی قابلیت کارآفرینی وتوسعه فناوری خوبی دارند.

وی با بیان اینکه جایزه مدیریت فناوری و نواوری می تواند معیار خوبی برای ارزیابی شرکت ها و بنگاهها باشد، گفت: امیدواریم که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، از نتایج جایزه به خوبی استفاده کنند تا بتوانیم شرکت ها را در مسیر درستی قرار دهیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت:تعیین این جایزه و جوایز مشابه آن با هدف ایجاد رقابت پذیری و توجه به بخش خصوصی کشور است چراکه ما سالهاست به وضعیت این شرکت ها توجه و رسیدگی نداشته ایم.

رئیس کمیته راهبردی جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری با بیان اینکه،مسئولین کشوری در این دو سه سال اخیر برای برگزاری این نوع جشنواره ها کمک های موثری داشته اند، تاکید کرد: ما باید به طور حتم به سمت تقویت بخش خصوصی در بازارهای صادراتی و در فضای بین المللی حرکت کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت رشد ۱۳۰ برابری فعالیت دانش بنیانی در کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات