اوضاع تلخ، روبروی پارک شیرین

محسن زاهدی، دبیر شورای ترافیک کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که 'فروشندگان لوازم خودرو در محدوده روبروی پارک شیرین، حاشیه هر 2 طرف بلوار مهدیه را اشغال و شهروندان را با مشکل مواجه کرده اند.'
به گفته او، مغازه داران با گذاشتن کله قندی بخشی از خیابان را اشغال کرده و شهر را به هم ریخته اند.'
آنچنان که زاهدی عنوان کرد،‌ فروشندگان مدعی اند که چون کسب و کارشان آنجاست و کرایه می دهند، حق دارند حاشیه خیابان را در اختیار بگیرند.
محدوده روبروی پارک شیرین در بلوار مهدیه به دلیل همجواری با مجتمع پزشکی مهدیه و نزدیکی به پارکینگ شهرداری (بزرگترین مرکز حضور پزشکان در غرب کشور) همواره شاهد ترافیک سنگین است و چون بلوار کم‌عرضی دارد، اشغال بخشی از آن بشدت حجم ترافیک را افزایش می دهد.
با این حال فروشندگان لوازم جانبی خودرو در این بلوار، حاشیه 2 سمت بلوار را اختیار گرفته و اجازه استفاده از آن را به شهروندان نمی دهند.
بخشی از ترافیک پرحجم این مسیر به دلیل قرار گرفتن آن در کنار محدوده طرح پارکبان است و چون پارک کردن در محدوده این طرح نیازمند پرداخت هزینه است، بخشی از رانندگان ترجیح می دهد خودروی خود را وارد این محدوده نکنند که همین موضوع ترافیک ساز است.
مشابه این مشکل در خیابان کاشیکاری (امیری) هم سبب ایجاد مشکلات متعددی برای تردد شهروندان شده و اشغال خیابان توسط فروشندگان لوازم جانبی خودرو،‌ ترافیک سنگینی را به این مسیر تحمیل کرده است.
یکی از فروشندگان بلوار مهدیه به خبرنگار ایرنا گفت: اینجا محل کسب و کار ماست و اگر بخشی از خیابان را اختیار نداشته باشیم، در کجا به مشتریان خدمت ارایه کنیم.
او البته نگفت که چرا باند مخالف بلوار را هم اشغال می کنند.

* فرهنگ اشغالگری معابر عمومی
حق اشغال کردن معابر عمومی و حاشیه خیابان های اصلی سال هاست که در کرمانشاه به یک رویه تبدیل شده و بسیاری از اهالی بازار و حتی ادارات با انواع موانع، ‌محدوده مقابل کسب و کار خود را اشغال کرده و به صورت ملک خصوصی در آورده اند.
این معضل از زمان اجرای طرح 'پارکبان' در کرمانشاه سر باز کرد و قوانین ترافیکی و مدیریت شهری را به چالش کشید.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمانشاه در این باره گفت که 'عده ای در مقابل محل کسب و کار خود بشکه می گذارند و آن را برای استفاده شخصی اشغال و حق سایر شهروندان را ضایع می کنند.'
افشین لرزنگنه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: در زمان آغاز طرح پارکبان فشارهای سنگینی از طرف برخی کسبه به شهرداری وارد شد اما ما مقابل زیاده خواهی آنان ایستادیم و مشکل تا حدودی رفع شد.
به گفته او 'مثلا اگر در خیابان مدرس ارزش هر متر مربع 400 میلیون ریال باشد، با توجه به اینکه هر خودروی سواری حدود 20 متر جای پارک می خواهد، هر خودرو مساحتی به ارزش هشت میلیارد ریال را اشغال می کند؛ بنابراین دست کم باید تلاش شود که این فضا به جای یک نفر یا یک خودرو در اختیار چندین شهروند قرار گیرد.'

* یک برنامه بلندمدت داریم
دبیر شورای ترافیک کرمانشاه هم تاکید کرد که شورای ترافیک پیگیر رفع این مشکل است و برای آن یک برنامه دراز مدت دارد.
'انتقال مجتمع پزشکی مهدیه' مهمترین بخش برنامه بلندمدت موردنظر زاهدی است که طی آن هر تخصص مستقر در این مجتمع باید به بیمارستان مربوط به خود منتقل شود.
او در پاسخ به اینکه آیا راهکار کوتاه مدتی برای سامان دادن به وضعیت نابسامان بلوار مهدیه ندارید، اظهار کرد: به راحتی نمی شود با اشغال کنندگان بلوار برخورد کرد و چون این مکان محل درآمد آنهاست، کار سخت شده است.
به باور زاهدی، ریشه مشکل را باید در جای دیگری جستجو کرد و سوال اصلی این است که چرا این همه پزشک به اینجا آمده اند و چه کسی به آنها مجوز داده است.
پیش از این هم مسوولان دانشگاه علوم پزشکی از ایجاد شهرک سلامت و انتقال بخشی از پزشکان مستقر در مرکز شهر به آن شهرک خبر داده بودند که تحقق این وعده هنوز در هاله ای از ابهام است.
شهر کرمانشاه حدود 900 هزار نفر از جمعیت 2 میلیون نفری استان کرمانشاه را در خود جای داده است.
7444/8066
گزارش از عبدالله الماسی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اوضاع تلخ، روبروی پارک شیرین» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات