رقم سیاه جرم علیه اطفال و زنان بیشتر از سایر جرایم است

به گزارش ایرنا یدالله موحد روز سه شنبه در نخستین نشست منطقه ای هم اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست در اداره کل بهزیستی استان کرمان افزود: بالا بودن جرم علیه کودکان و زنان در جامعه به دلیل آن است که بسیاری از این افراد که مورد جرم قرار می گیرند در مقابل مجرم، توانایی دفاع از خود را ندارند.
وی خاطرنشان کرد: زنان و کودکان از توان مقابله با جرم و دفاع شخصی برخوردار نیستند یا در این زمینه ضعف بیشتری دارند و چون توان دفاع ندارند و نمی توانند آن را در دادگاه مطرح کنند، از افشای جرم علیه خود ممانعت می کنند.
وی ادامه داد: اگر کودک یا زنی در جامعه مورد مزاحمت قرار می گیرد به دلیل حفظ حیثیت از بیان آن امتناع می کند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: روبرو بودن جامعه ما با توده آسیب های اجتماعی یک واقعیت است و جمعیت و اقشار مختلفی در جامعه حضور دارند که آسیب دیده هستند یا در معرض آسیب قرار دارند.
وی افزود: کودکان و نوجوانان به دلیل شرایط ویژه ای که دارند، آسیب پذیرتر از سایر اقشار هستند.
موحد عنوان کرد: با بررسی وضعیت کودکان بزه دیده و موارد قانونی برای حمایت از این افراد، به این نتیجه می رسیم که قشر بزه دیده نه تنها بحث حمایت های معنوی و مادی را باید داشته باشند بلکه حمایت های قانونی بیش از این که هست را نیاز دارند.
وی گفت: ساز و کارهای فعلی در پوشش عناوین قانونی و اجرا، کارآمد و پاسخگوی نیازهای فعلی جامعه نیست.
وی خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از کودکان در سطح جهانی، کشوری، استانی و منطقه ای، بسیاری از کودکان قربانی جرایمی می شوند که آن جرم اعلام نمی شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: آیا ساز و کارهای مددکاری موجود در کشور توان و امکان دفاع از زنان و کودکان بزه دیده را دارد یا ندارد و اگر ندارد، چرا؟
وی گفت: این واقعیت را پذیرفته ایم که رقم زنان و کودکان بزه دیده بالاست و امکان حمایت را نداریم و باید پرسید که چرا نداریم؟
وی ادامه داد: مهلک ترین آسیبی که زنان و کودکان را تهدید می کند، موضوع اعتیاد است که این موضوع در استان کرمان به دلیل موقعیت جغرافیای ویژه آن، وضعیت ویژه تری دارد.
موحد گفت: متاسفانه به رغم همه ساختارهای ملی و استانی موجود، در حوزه اعتیاد به ویژه اعتیاد زنان و نوجوانان موفقیت چندانی نداشته ایم و روز به روز شاهد افزایش آن هستیم.
وی با تاکید بر اینکه باید بررسی کرد که چرا ساز و کارهای موجود جوابگو نیست عنوان کرد: در جلسات کارشناسی باید به راهکارهای اجرایی و تاثیرگذاری برنامه ریزی های انجام شده توجه شود.
وی افزود: یکی از مشکلات جامعه ما این است که موضوع 'چه باید کرد' را مد نظر نداریم.
رئیس کل دادگستری کرمان بیان کرد: به عنوان مثال سند ملی مبارزه با اعتیاد را داریم، ساختار مبارزه با مواد مخدر و موضوعات درمان و پیشگیری از اعتیاد را داریم و همچنان دچار بهت و حیرت هستیم که چرا پاسخ مناسبی نداریم.
وی با بیان اینکه امروز خرید و فروش اطفال را داریم گفت: در برخی موارد نمی توان موضوعات مربوط به این قضیه را کشف کرد.
وی با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم بزه دیدگان امروز بزهکاران فردای جامعه هستند گفت: اگر دغدغه پیشگیری از جرم در جامعه را داریم باید در حوزه حمایت از اطفال، نوجوانان و زنان در معرض آسیب سرمایه گذاری کنیم.
موحد درباره کودکان بزهکار در استان کرمان نیز گفت: کانون اصلاح و تربیت سال 86 برای نگهداری از کودکان بزهکار بین 12 تا 18 سال تاسیس شده است و در حال حاضر بزهکاران زیر 18 سال در این کانون نگهداری می شوند.
وی با بیان اینکه کانون اصلاح و تربیت استان کرمان از حیث فراوانی رتبه پنجم کشوری را داراست عنوان کرد: امروز 45 مددجو در این کانون نگهداری می شوند و در این مکان مددکاران اجتماعی در راستای اصلاح و تربیت این نوجوانان اقداماتی را انجام می دهند.
وی اظهار کرد: در 10 سال گذشته سه هزار و 678 نفر از نوجوانان بزهکار وارد این کانون شده اند و این در حالی است که قضات تلاش می کنند این نوجوانان وارد کانون و زندان نشوند مگر آنکه راهکاری برای آزادی آنها وجود نداشته باشد.
رئیس کل دادگستری کرمان گفت: کانون اصلاح و تربیت استان کرمان در بازه زمانی 10 ساله، سه هزار و 633 نفر خروجی داشته است.
وی به بیشترین جرایم مددجویان کانون اصلاح و تربیت در 10 سال گذشته اشاره کرد و گفت: یکهزار و 676 نفر از این افراد به اتهام سرقت وارد کانون شده اند.
وی ادامه داد: یکهزار و 66 نفر نیز به دلیل جرایم علیه اشخاص وارد کانون اصلاح و تربیت شده اند.
موحد گفت: 615 نفر از مددجویان کانون اصلاح و تربیت استان کرمان در 10 سال گذشته به دلیل جرایم اخلاقی و منافی عفت،473 نفر به دلیل جرایم مربوط به مواد مخدر، 473 نفر به دلیل جرایم علیه اموال و هفت درصد به دلیل سایر جرایم وارد کانون شده اند.
وی افزود: مشکلات خانوادگی در بعد بیکاری و اعتیاد، فقر و اعتیاد مددجویان از دلایل اصلی بروز جرم توسط این افراد بوده است.
وی به وضعیت خانوادگی مددجویان ورودی به کانون اصلاح و تربیت استان کرمان در 10 سال گذشته اشاره و بیان کرد: 107 نفر از این افراد از فرزندان طلاق هستند و 78 نفر از آنها هر دو نفر از والدین خود را از دست داده بودند.
رئیس کل دادگستری کرمان خاطرنشان کرد: 215 نفر از این مددجویان، فرزندان والدین معتاد و 124 نفر از این مددجویان فرزندان مددجویان زندانی بوده اند.
وی گفت: 180 نفر از این مددجویان مربوط به خانواده هایی بوده اند که پدر یا مادر آنها متارکه کرده و ازدواج مجدد داشته است.
وی افزود: 92 نفر از این مددجویان نیز فرزندان والدینی بوده اند که متارکه جسمانی و طلاق عاطفی در خانواده آنها وجود داشته است و 295 نفر از مددجویان معتاد بوده اند.
موحد اظهار کرد: 137 نفر از مددجویان وارد شده به کانون اصلاح و تربیت استان کرمان در 10 سال گذشته از افرادی بوده اند که مهاجرت به استان و حاشیه نشینی را داشته اند.
وی گفت: دو هزار و 450 نفر از مددجویان کانون اصلاح و تربیت در 10 سال گذشته دچار فقر مالی شدید، بیماری و بیکاری بوده اند.
وی خاطرنشان کرد: به خوبی می توان مشاهده کرد که گسست خانوادگی چه تاثیری بر ارتکاب جرم از سوی افراد دارد.
موحد به نحوه زندگی این نوجوانان نیز اشاره و بیان کرد: 434 نفر از کودکان وارد شده به کانون اصلاح و تربیت در 10 سال گذشته، با یکی از والدین خود زندگی می کرده اند، 320 نفر با اقوام خود و 89 نفر سابقه نگهداری در خوابگاه های بهزیستی را داشته اند.
وی عنوان کرد: در مجموع یکهزار و 46 نفر از مددجویان وارد شده به کانون اصلاح و تربیت استان کرمان در 10 سال گذشته، بد سرپرست بوده اند، 278 نفر بدون سرپرست، 879 تک سرپرست و یکهزار و 589 نفر دارای سرپرست سالم بوده اند.
وی به وضعیت تحصلیی این مددجویان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: 425 نفر از این افرادد بی سواد، 744 نفر دارای تحصیلات ابتدایی، یکهزار و 261 نفر دارای تحصیلات راهنمایی و یکهزار و 239 نفر دارای تحصیلات دبیرستان بوده اند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: 126 نفر از مددجویان کانون اصلاح و تربیت در 10 سال گذشته در مقطع ابتدایی ترک تحصیل کرده اند، 380 نفر در دوره راهنمایی ترک تحصیل کرده اند و 298 نفر در دبیرستان ترک تحصیل کرده اند.
وی تاکید کرد: یکی از دغدغه های جدی استان کرمان این است که فرزندان بی سرپرست زیر پوشش بهزیستی سند هویتی ندارند.
در اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران 'قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست' در جلسه علنی روز یکشنبه 31 شهریورماه 1392 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 10 مهرماه 1392 به تایید شورای نگهبان رسید.
این نشست با حضور مسئولان و کارشناسان چهار استان تا فردا (چهارشنبه) در کرمان برگزار می شود.
7440/3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رقم سیاه جرم علیه اطفال و زنان بیشتر از سایر جرایم است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات