رای الیوم: استعفای مذاکره کننده ارشد مخالفان سوریه به خواست روسیه بوده است

عطوان در مطلب خود درباره کناره گیری محمد علوش مذاکره کننده ارشد گروه مخالفان سوریه مورد حمایت ریاض و سرکرده گروه تروریستی جیش الاسلام نوشت: بسیاری معتقد بودند که هیات عالی مخالفان سوریه مورد حمایت ریاض منسجم ترین گروه و بیشتر از گروه های مخالف دیگر همانند ائتلاف ملی سوریه از حمایت برخوردار است، اما استعفای محمد علوش مذاکره کننده ارشد و اخباری درخصوص کناره گیری اسعد الزعبی رئیس این هیات عکس این قضیه را ثابت می کند.
وی افزود: آمریکا و روسیه از روز اول با مشارکت 'جیش الاسلام' که روسیه و دولت سوریه آن را گروه تروریستی می دانند، مخالف بودند، چرا که این گروه محکوم به ارتکاب کشتار و جنایت در غوطه شرقی است، اما دولت عربستان به این اتهامات توجهی نکرد و به شرکت این گروه در نشست ها اصرار داشت و محمد علوش یکی از سرکرده های گروه جیش الاسلام را به عنوان مذاکره کننده ارشد هیات عالی مخالفان سوری تعیین کرد که روسیه و سوریه بسیار درخصوص این مسئله صحبت کردند.
عطوان در ادامه نوشت: محمد علوش هیچ گونه شایستگی و تخصص سیاسی و دیپلماتیک عالی برای ایفای نقش موثر به عنوان مذاکره کننده ارشد نداشت و بسیاری دلیل انتخاب او را رابطه او با سرکرده جیش الاسلام و موسس آن یعنی زهران علوش (پسرعموی وی) نزدیک به عربستان سعودی که در غوطه شرقی کشته شد، می دانند.
وی افزود: مهم ترین اشتباه و خطای علوش این بود که در روز اول حضور خود در مذاکرات ژنو اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نباید هیچ نقشی در هیات انتقالی سوریه داشته و باید از قدرت با راه حل سیاسی یا غیر از آن کناره گیری کند؛ ناظران معتقدند که این سخنان به نوعی افشا کننده طرح آمریکا و عربستان برای کنار گذاشتن بشار اسد بود.
عطوان افزود: این امر دلیلی است که در استعفای علوش و سخنانش در خصوص شکست مذاکرات صلح غیرمستقیم در دور سوم خود در ژنو و دعوت به ادامه درگیر ها و عدم کسب هرگونه پیشرفتی در پرونده انسانی مشهود بود، اما به نظر می رسد که دلایل دیگر و قوی تری که برجسته ترین آن گفتگوی عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و خواست طرف روسی برای ضرورت کنارگذاشتن علوش و جیش الاسلام از هیات عالی مخالفان سوریه است، پشت این مسئله وجود دارد.
این لرزشی که در گروه مخالفان سوریه مورد حمایت ریاض صورت گرفته، انتظار می رود که کناره گیری های دیگری را نیز با توجه به تجربه هایی که در خصوص گروه های سابق همانند ائتلاف ملی وجود دارد دربر داشته باشد و حتی شاید شروعی برای پایان دادن به مذاکرات صلح سوریه در ژنو باشد چراکه هم اکنون نیز مذاکرات دچار یک دور باطل است و امکان از سرگیری آن در هفته ها و ماه های آینده به دلیل ماه رمضان، شروع تابستان، درگیری دو طرف با داعش و شروع انتخابات رئیس جمهوری در آمریکا بعید است.
عطوان در پایان نوشت: پایان دادن به سیطره داعش در فلوجه به دست نیروهای عراقی و حشد الشعبی با حمایت پوشش هوایی آمریکا و پیشرفت های نیروهای دمکراتیک کرد در سوریه مخالفان را تحت فشار قرار می دهد.
صحنه سوریه به سرعت تغییر می کند و کناره گیری علوش و الزعبی خود نشان از تغییرات اساسی (در بین تروریست ها) دارد.
خاورم**9366**1275

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رای الیوم: استعفای مذاکره کننده ارشد مخالفان سوریه به خواست روسیه بوده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات