همایش ایران – عرب برای رویاروئی با چالش های منطقه ای در لبنان آغاز شد

به گزارش ایرنا ، این همایش از امروز سه شنبه و به مدت سه روز با همکاری موسسه لبنانی مطالعات مشاوره و اسناد ، دانشگاه لبنان، موسسه ایرانی مطالعات اندیشه سازان نور، موسسه ایرانی مطالعات سیاسی و بین المللی، روزنامه السفیر و موسسه عربی برای مطالعات راهبردی برگزار می شود.
هیاتی از کارشناسان و صاحب نظران ایرانی به منظور شرکت در این همایش به لبنان سفر کرده اند.
«محمد فتحعلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان در این همایش شرکت کرده است.
در بیانیه برگزارکنندگان این همایش آمده است: سه هدف برگزاری این همایش بررسی راه‌های رسیدن به فهم مشترک در برابر چالش‌ها و خطرها ، طرح سئوال ها و اشکال ها و نقاط ابهام در پرونده های منطقه‌ای است تا در نهایت به یک مبانی مشترک ، منافع و اهداف اساسی دست یافته و براساس آن آینده و سرنوشت مشترک ایران و اعراب را بنا نهیم.
در این بیانیه ابراز امیدواری شده است که این همایش نقطه شروعی برای تکمیل تلاش‌های گذشته به منظور افزایش ارتباطات ، همکاری‌ها و تعامل مثبت و سازنده میان نخبگان ایران و جهان عرب باشد.
در این بیانیه خاطرنشان شده است: هدف این همایش بحث میان رویکردهای متضاد نیست بلکه ایجاد فضای آزاد برای بحث و مناقشه است که البته دارای اتفاق نظر درباره اموری چون اصلاحات داخلی و رشد نظام های سیاسی ، به رسمیت شناختن تنوع فرهنگی ، دینی و همکاری بجای درگیری و نیز مقابله با سلطه‌جویی و اشغالگری خارجی می باشد.
در مراسم افتتاح این همایش قرار است، عدنان السید حسین رئیس دانشگاه لبنان، طلال سلمان سردبیر روزنامه السفیر، سعدالله زارعی رئیس موسسه اندیشه‌سازان نور، مصطفی ظهرانی رئیس موسسه مطالعات سیاسی و بین‌المللی و عبدالحلیم فضل الله رئیس موسسه مشاوره و اسناد سخنرانی کنند.
« خطرها و چالش‌های موجود در محیط منطقه‌ای» ،« اشکال ها و اشتراکات متقابل» و « به سوی آینده منطقه جدید، دورنمای همکاری و مشارکت» سه محور اصلی این همایش هستند که هرکدام به ترتیب در سه جلسه « بررسی ماهیت بحران‌های منطقه در سایه نزاع منافع و انفجار هویت‌ها - نقش سیاست‌های غرب در ایجاد بحران‌های منطقه - نقد و گفتمان بحران و مسائل پیرامونی»،« پرونده های اختلافی و مناقشه ها - دولت ملی، وحدت گروه‌ها و مدیریت مشارکت سیاسی - گروه‌های افراطی، به‌کارگیری خشونت یا پر کردن خلاء ؟» و« دیدگاه متقابل، از شریک مقابل چه می خواهیم - افق نظام جدید منطقه‌ای، اساس و مبانی» و زمینه‌های تکامل اقتصادی و تبادل فرهنگی» بررسی خواهند شد.
نشست اختتامیه این همایش روز پنجشنبه برگزار خواهد شد.
خاورم ** 390** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همایش ایران – عرب برای رویاروئی با چالش های منطقه ای در لبنان آغاز شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات