تحلیلگر افغان: قدرت های غربی می خواهند داعش را در افغانستان به مرزهای ایران برسانند

به گزارش ایرنا، «جاوید کوهستانی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در کابل افزود که اکنون در اغلب شهرستان های استان زابل در جنوب افغانستان، عناصر داعش حضور دارند، اما حضور آنان رسانه ای نشده است.
این تحلیلگر سیاسی و کارشناس نظامی گفت که این احتمال وجود دارد که بخشی از طالبان به روند گفت و گوهای صلح بپیوندند و تندروهای این گروه در کنار گروه تروریستی داعش قرار بگیرند.
گروه طالبان بامداد روز شنبه گذشته «اختر محمد منصور» دومین رهبر خود را در حمله هواپیماهای بدون سرنشین خارجی به خودروی وی در منطقه «دالبندین» شهر کویته پاکستان از دست داد و بلافاصله شورای رهبری این گروه با تشکیل نشستی در این شهر تشکیل جلسه داد و «هبت الله آخوندزاده» را به عنوان رهبر جدید معرفی کرد.
شماری دیگری ازتحلیلگران افغان نیز معتقدند که با مرگ اختر منصور ممکن است برخی از اعضای طالبان به گروه تروریستی داعش ملحق شوند، اما «وحید مژده» کارشناس سیاسی آگاه به امور طالبان می گوید داعش در افغانستان و نزد حامیان طالبان، جایگاه نخواهد داشت.
کوهستانی گفت که ارزیابی ها نشان می دهد که قدرت های جهانی، داعش را به شرق یعنی استان های کنر و نورستان و از آنجا به استان های شمال افغانستان واستان بدخشان بفرستند تا در آنجا پایگاه بسازند وبخش دیگری از داعشی ها به شهرستان های استان زابل و ارزگان فرستاده شوند تا به استان های فراه و هرات در مرزهای ایران توسعه پیدا کنند.
وی گفت که در حال حاضر آمدن عناصر گروه تروریستی داعش از وزیرستان جنوبی در خاک پاکستان، به داخل افغانستان همچنان ادامه دارد و کشورهای غربی می خواهند افغانستان، همچنان میدان بازی عملیات تروریستی باقی بماند.
پیشتر نیز برخی منابع نظامی به خبرنگار ایرنا در افغانستان گفتند که تحرکات داعش در بسیاری از مناطق افغانستان از دید دولت پنهان نیست، اما مشخص نمی شود چرا تنهادراستان شرقی ننگرهارباآنان مقابله شده ودرمناطق دیگر مواضع این گروه تروریستی مورد هدف قرار نگرفته است.
شورای امنیت ملی افغانستان دیروز در نشستی به ریاست «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری این کشور، راهبرد مبارزه با داعش را به تصویب رساند و به نیروهای امنیتی دستور داد تا این گروه را به طور کامل سرکوب و نابود کنند.
کوهستانی درپاسخ به این پرسش که پیشنهاد اشرف غنی در حاشیه نشست بین المللی گروه تماس در برلین مبنی بر تشکیل گروه 1+6 با حضور کشورهای ایران، امریکا، چین، هند، پاکستان و افغانستان به کجا انجامید و آیا می تواند در روند صلح نقش داشته باشد، گفت که در افغانستان بازی بیشتر در کنترل انگلیس، پاکستان و امریکا است و اگر این سه کشور به تفاهم برسند، جنگ در افغانستان به پایان می رسد.
وی افزود: اگر این سه کشور بخواهند از روسیه انتقام بگیرند و از مسیر جنوب، به مسکو صدمه بزنند، بازی در افغانستان ادامه پیدا خواهد کرد.
آساق*291* 1610

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تحلیلگر افغان: قدرت های غربی می خواهند داعش را در افغانستان به مرزهای ایران برسانند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات