نخستین خانه بهداشت ایران کجاست؟

خانه بهداشت خانه بهداشت روستای چنقرالوی پل آذربایجان غربی در اکثر منابع علمی دنیا به‌عنوان نخستین خانه بهداشت ایران ثبت شده است.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، شاید برای بسیاری از مردم و البته بسیاری از فعالان حوزه سلامت، نام روستای چنقرالوی پل و حیدرلوی بیگلر در استان آذربایجان غربی نامی آشنا نباشد اما برای قدیمی‌ها و پیشکسوتان عرصه بهداشت کشور یادآور نخستین خانه بهداشت است که در آبان ماه سال 52 احداث و افتتاح شده است.

وزیر بهداشت که به‌همراه رییس جمهوری در بیست و هشتمین سفر کاروان تدبیر و امید به استان آذربایجان غربی سفر کرده بود، به‌نمایندگی از دکتر روحانی 180 باب خانه بهداشت روستایی را به‌طور متمرکز از طریق ارتباط ویدیویی با مرکزیت خانه بهداشت روستای حیدرلوی بیگلر افتتاح کرد.

در این مراسم که وزیر بهداشت برای دقایقی از طریق ارتباط ویدیویی با رییس جمهوری سخن می‌گفت، اعلام کرد که خانه بهداشت روستای چنقرالوی پل در اکثر منابع علمی دنیا به‌عنوان نخستین خانه بهداشت ثبت شده که در ایران نیز اولین خانه بهداشت است که در 43 سال قبل به بهره برداری رسیده است.

هاشمی به وجود 20 هزار خانه بهداشت تا قبل از دولت یازدهم در کشور اشاره کرد و گفت: در این دو سال 2 هزار و پانصد خانه بهداشت، ساخته، نوسازی و بازسازی شدند که معادل یک‌هشتم تعداد کل خانه‌های بهداشت کشور است.

ساخت، نوسازی و بهسازی این تعداد خانه بهداشت در کشور طی دو سال، پاسخی برای افرادی است که وزارت بهداشت را متهم به بی‌توجهی به حوزه بهداشت می‌کنند زیرا علاوه بر ساخت، نوسازی و بهسازی، به مراقبت‌های اولیه سلامت در مناطق روستایی و حاشیه نشینان شهری که اغلب به‌اختیار و یا به‌اجبار مورد غفلت واقع شدند، توجه ویژه‌ای شده است بنابراین با وجود چنین اقداماتی می‌توان دریافت که سیاست و اعتقاد وزارت بهداشت بر مقدم بودن بهداشت و پیشگیری بر درمان است و اولویت نخست، بهداشت است و ساخت بیمارستان و مراکز درمانی در سطوح مختلف در درجه‌های بعدی قرار گرفته است.

به گزارش وزارت بهداشت، یکی از حاشیه‌های جالب این مراسم، در طول بازدید وزیر بهداشت از بخش‌های مختلف این مرکز، دیدار با نخستین بهورز ایران؛ خانم فریده اکبری؛ مادری مهربان و دلسوز بود که از نخستین روز افتتاح این مرکز تا سال 84 به‌عنوان کارمند و پس از دوران بازنشستگی نیز با دانشگاه علوم پزشکی ارومیه همکاری دارد.

وی گفت: اساتید ما افرادی چون آقای دکتر برزگر، خانم دکتر سمیعی و محسنی بودند که در آموزشگاه روستای چنقرالوی پل به ما آموزش می‌دادند و در ابتدای راه‌اندازی خانه بهداشت روستای حیدرلوی بیگلر، 11 نفر در آن فعالیت داشتیم که تمامی آنها به‌جز بنده از این مرکز رفتند.

خانم اکبری نخستین حقوق خود را 300 تومان اعلام کرد و گفت: تا سال 58 ما را استخدام نکردند و به‌صورت قراردادی به کار خود ادامه می‌دادیم.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین خانه بهداشت ایران کجاست؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات