ساخت مجتمع بزرگ 50 هزار تنی بانکرینگ در شمال غرب خلیج فارس

بندر اسکله اروند مدیر بنادر و دریانودری آبادان با اعلام این که در سال ۹۴ممنوعیت ورود کالای ملوانی (ته لنجی) و سختگیری گمرک باعث منفی شدن ۲۵ درصدی عملکرد بنادر آبادان نسبت به سال ۹۳شد، گفت: یک مجتمع بزرگ ۵۰ هزار تنی بانکرینگ در بندر اروندکنار ساخته می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رضا سفاری در نشست خبری با بیان این که در آبادان سه بندر آبادان، چوئبده (بهمن شیر) و اروندکنار داریم، اظهار کرد: برخورداری از مزایا و تسهیلات قانونی منطقه آزاد اروند، نزدیکی به کشورهای عراق و کویت، همجواری با پالایشگاه، نزدیکی به بندر امام خمینی برای ترانطیت و ترانشیپ کالا و وجود پایانه های مسافری از جمله مزیت های بندر آبادان است.

وی با بیان این که  در بندر چوئبده شناورها تا حداکثر 1000 تن  می توانند پهلوگیری کنند، تصریح کرد: بندر اورند کنار یک بندر صادراتی است که در سال 80 تاسیس شد، وضعیت این بندر 23 هکتار است و پتانسیل پذیرش شناور تا سقف 200 تن را دارد.

وی با یادآوری این که دارای دو اسکله است به آمار تجمعی سه بندر فوق اشاره کرد و گفت: سال 94 روند تخلیه و بارگیری در این بنادر مجموعا کاهشی بوده است، این امر به دلیل تک نرخی شدن سوخت بود که بر حمل و نقل و تجارت تاثیر گذاشت.

مدیر بنادر و دریانودری آبادان با یادآوری این که در ماه های پایانی سال گذشته گمرک از ورود  کالاهای ملوانی جلوگیری کرد که این هم یکی از دلایل کاهش تخلیه و بارگیری بود، اظهار کرد: در سه بندر آبادان، چوئبده و اروندکنار میزان تخلیه و بارگیری در سال 134 میلیون تن بود که این رقم با 25 درصد کاهش در سال 94  به 121 میلیون تن رسید.

سفاری با بیان این که قوانین سختگیرانه کالای ملوانی (ته لنجی) در سال جاری همچنان با شدت اعمال می شود، ادامه داد: تخلیه و بارگیری از 20 هزار و 949  تن  در دو ماه سال 94 به حدود 16 هزار تن در دو ماه امسال کاهش یافت.

وی با اشاره به پروژه های توسعه ای بنادر آبادان، گفت: اسکله شماره یک تسمه نقاله، استحصال اراضی پشت اسکله 5000 تنی و در بندر چوئبده یک ساختمان اداری، گارد و در بندر اروندکنار نیز تطویل اسکله  شناور ناجی و پل های دسترسی اسکله های عملیاتی بندر امسال در دست اجراست.

سفاری با بیان این که  لابروبی اورند کنار 2 میلیارد تومان، اسکله ناجی 300 میلیارد تومان و ساختمان چند منظوره چوئبده 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، یادآور شد:  در راستای اقتصاد مقاومتی یک سری اهداف تعیین شده است، تلاش کردیم خدماتی را که کار مشتریان را تسهیل و مکانیزه می کند را اجرایی کنیم تا مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی را اجرایی کرده باشیم.

وی با تاکید بر این که امسال باید همه تجهیزات بنادر آبادان  استانداردهای لازم موسسات رده بندی را دریافت کنند، گفت: خارج سازی مغروقه در بهمن شیر اقدامی صورت نگرفته بود که امسال می خواهیم یک سری از این شناورها را شناورسازی کنیم.

مدیر بنادر و دریانودری آبادان با اشاره به این که اسکله مسافری قدیم آبادان نیازمند تعمیرات اساسی دارد به فرصتها و چالشهای بنادر در پساتحریم اشاره کرد و  گفت: مرکز فرعی جستجو و نجات بندر و اروندکنار در شمال خلیج فارس در آبراه اروند قرار گرفته در حال حاضر نیاز به یک فروند شناور جستجو نجات  دریایی و یک فروند بالگرد  در بنادر آبادان دارد.

سفاری با بیان این که  در این رابطه با سازمان بنادر و دریانوردی رایزنی شده است، ادامه داد: نیازمند تجهیزات جلوگیری از آلودکی دریایی برای مقابله با آلودگی های ناشی از تردد شناورها یا تاسیسات دریایی هستیم.به دلیل تحریمها امکان تامین این تجهیزات نبود و امیدواریم در پساتحریم  بتوانیم این تجهیزات از جمله پذ جذب، بوم جاذب،فنس بوم و بومرودخانه ای، یدک کیش آتش خوار، قایق کوچک موتوری مبارزه با آلودگی محیط و دستگاه اسکیمر را خریداری کنیم.

وی  با بیان این که میانگین عمر تجهیزات خشکی و دریایی بنادر آبادان به ترتیب 20 و 25 سال است، افزود: امیدواریم با تامین تجهیزات مورد نیاز علاوه بر کاهش میانگین عمر این تجهیزات شاهد ارائه خدمات مناسبی در این بخش ها باشیم.

سفاری با اشاره به در حال راه اندازی خط کشتیرانی آبادان-بصره  و بازسازی ترمینال آن هستیم که حدود 600 میلیون تومان هزینه دارد، بیان کرد: اسکله سازی، ساخت مخازن نفتی و خط لوله به منظور بانکرینگ و ترانزیت سوخت اولین قرارداد بزرگ ما در حوزه سرمایه گذاری در بندر اروندکنار به شمار می آید که طرح توجیهی آن ارائه شده، اما هنوز حجم سرمایه گذاری آن مشخص نیست.

به گفته مدیر بنادر و دریانودری آبادان، حجم مخازن نفتی حدود 50 هزار تن بوده و بر اساس طرح قرار است دو اسکله برای بانکرینگ ساخته شود.

انتهای پیام/

 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ساخت مجتمع بزرگ 50 هزار تنی بانکرینگ در شمال غرب خلیج فارس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات