دستورالعمل سه‌گانه بانک مرکزی به بانک‌ها برای خروج از رکود

بانک مرکزی بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی تکالیف سه‌گانه‌ای به‌منظور هدایت صحیح منابع مالی، فراهم کردن بسترهای خروج فعالیت‌های اقتصادی از رکود و استفاده از ظرفیت‌های تولیدی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی تکالیف سه‌گانه‌ای به‌منظور هدایت صحیح منابع مالی، فراهم کردن بسترهای خروج فعالیت‌های اقتصادی از رکود و استفاده از ظرفیت‌های تولیدی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

متن بخشنامه بانک مرکزی به این شرح است:

احتراماً، پیرو بخشنامه شماره 93.109163 مورخ 1393.4.22 به استحضار می‌رساند؛ با عنایت به نقش برجسته بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در تأمین مالی اقتصاد کشور، در شرایط حاضر شبکه بانکی رسالت و وظیفه خطیری در خروج غیرتورمی از رکود اقتصادی به‌عهده دارد، لذا ضروری است در سالی که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله ‌العالی) سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گرفته، تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی با روحیه جهادی و با احساس مسئولیت و اهتمام عالی، همگام با سیاست‌های دولت محترم، نقش و رسالت خویش را به انجام رسانده و با بهره‌گیری بهینه و هدایت صحیح منابع مالی موجود، بسترهای خارج نمودن فعالیت‌های اقتصادی از رکود و استفاده از ظرفیت‌های تولیدی را فراهم کنند.

بر همین اساس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان مقام سیاست‌گذار و ناظر بر بازار پولی و بانکی کشور بر آن است تا به‌منظور تحقق بخشیدن به اهداف دولت محترم و کمک به رشد و توسعه اقتصادی کشور، سیاست‌هایی را با هدف هدایت شبکه بانکی کشور به تخصیص بهینه منابع و مصروف کردن آن در فعالیت‌های مولد و با نظرداشت کاهش بسترهای رشد مطالبات غیرجاری به مورد اجرا گذارد، لذا خواهشمند است مراتب ذیل که برگرفته از بندهای «3»، «4»، «5» از بخش «ج» سیاست‌های بانکی و اعتباری مجموعه سیاست‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود مصوب جلسه 1393.7.20 هیئت وزیران است، به‌نحو مقتضی مبنای عمل قرار گرفته و بر حسن اجرای آنها نظارت کافی و لازم معمول شود.

1.    کسب اطمینان از تأمین حداقل بیست و پنج درصد از منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های سرمایه‌گذاری از محل حقوق صاحبان سهام؛
2.    کسب اطمینان از تأمین حداقل بیست و پنج درصد کل دارایی‌های شرکت‌ها در زمان اخذ تسهیلات توسط حقوق صاحبان شرکت با احتساب تسهیلات اعطایی؛
3.    منوط نمودن اعطای تسهیلات به بنگاه‌های بزرگ به ارایه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده توسط حسابرس مستقل عضو جامعه حسابداران رسمی.

با تأکید مجدد بر لزوم اجرای دقیق و صحیح موارد مذکور، از اینکه دستور مقتضی برای ابلاغ مراتب به واحدهای زیرمجموعه به‌قید فوریت و نظارت بر حسن اجرای آن صادر می‌فرمایید، از جناب‌عالی سپاسگزاری می‌شود.

همچنین بانک مرکزی در بخشنامه جداگانه‌ای نیز اعلام کرد: پیرو نامه شماره 93.277426 مورخ 1393.10.17 مدیریت کل مقررات، مجوز‌های بانکی و مبارزه با پولشویی این بانک موضوع ابلاغ مراتب برگرفته از بند‌های (3)، (4) و (5) از بخش (ج) سیاست‌های بانکی و اعتباری مجموعه سیاست‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود، به استحضار می‌رساند حسب تصویب‌نامه شماره 25094.ت 52841هـ مورخ 1395.3.3 هیئت محترم وزیران، شرکت‌های تعاونی مسکن از شمول جزءهای (3) و (4) بند (ج) تصمیم‌نامه شماره 50582.84570 مورخ 1393.7.26 مستثنی می‌باشند.

انتهای پیام//*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دستورالعمل سه‌گانه بانک مرکزی به بانک‌ها برای خروج از رکود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات