شورای حکام آژانس برنامه هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند

شورای حکام شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست فصلی خود به بررسی برنامه هسته‌ای ایران خواهد پرداخت.

به گزارش گروه حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در وین اعلام کرد که با آغاز به کار نشست فصلی شورای حکام در ششم ژوئن (17 خرداد) موضوع ایران نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اعضای شورای حکام در این نشست مسائل مربوط به تأیید برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را بر پایه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل بررسی می‌کنند.

گزارش سالانه آژانس برای سال 2015، گزارش همکاری‌های فنی برای سال 2015، موضوع ایمنی و امنیت، گزارش اجرای پادمان در سال 2015 و اجرای پادمان در سوریه و کره شمالی از دیگر موضوع‌های در دستور کار نشست چندروزه وین است.

نشست خبری یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز از جمله برنامه‌های این نشست اعلام شده است.

براساس توافق تهران و 1+5 موسوم به برجام، پرونده هسته‌ای ایران از دستور کار شورای امنیت سازمان ملل خارج و تحریم‌های مرتبط نیز لغو شد و فقط آژانس به‌عنوان نهاد تخصصی در چارچوب وظایف و قوانین و مقررات بین المللی در این زمینه فعالیت می‌کند.

پیشتر رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: یوکیا آمانو مدیرکل آژانس در تازه‌ترین گزارش خود بار دیگر اجرای کامل اقدامات مرتبط هسته‌ای طبق برجام توسط ایران را تأیید کرده است.

وی روز جمعه گذشته گفت: این گزارش کوتاه و 5 صفحه است و دومین گزارش مدیرکل آژانس پس از اجرای برجام محسوب می‌شود.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در دومین گزارش خود پس از اجرای برجام روز جمعه (7 خرداد) اعلام کرد که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.

همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش سه‌ماهه‌اش در مورد ایران گفت: ذخایر اورانیوم و آب سنگین در محدوده توافق هسته‌ای است.

این گزارش می‌افزاید: در طول مدت گزارش، ایران بیش از 130 تن آب سنگین در اختیار نداشت و ذخایر اورانیوم ایران در مجموع از 300 کیلوگرم تجاوز نکرده است.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شورای حکام آژانس برنامه هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات