آثار تاریخی با مقاوم‌سازی به نسل‌های دیگر منتقل می‌شوند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، امیر رضا صفی یاری مهندس عمران این مطلب را در نشست استحکام بخشی سازه های میراث فرهنگی از سلسله نشست‌های تخصصی نخستین همایش بین‌المللی توانمند سازی بناهای تاریخی در برابر زلزله که به همت پژوهشکده ابنیه و بافت‌های تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح کرد.

او با اشاره به استحکام بخشی آثار تاریخی افزود: افراد زیادی از تخصص‌های مختلف باید برای حفظ آثار تاریخی به جا مانده از گذشته کنار هم جمع شوند تا بتوانند این آثار ارزشمند را استحکام بخشی و مقاوم سازی کنند .

وی با اشاره به هدف و ضرورت بهسازی و حفظ ارزش‌های تاریخی باستانی تصریح کرد: میراث فرهنگی جدای از فرهنگ، هنر و ارزش‌های خاص یک دارایی ملی محسوب می شود که در نازلترین شکل ارزش مالی دارند .

صفی یاری با مهم دانستن ارزش آثار تاریخی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند گفت: کودکان و نوجوانان در آینده با تکیه بر آثار و ابنیه تاریخی هویت خود را می‌یابند  و اگر ما در بهسازی و مقاوم سازی آثار تاریخی شکست بخوریم دارایی را تحویل نسل بعدی می دهیم که هویت اصلی اش را ندارد .

به گفته این کارشناس، دستکاری ها و دخالت های مهندسان عمران در حوزه‌ای که دارایی های شخصی محسوب نمی‌شوند و دارایی های ملی و فراملی اند می تواند باعث انتقال یک ارزش غلط شود که بن فرهنگی ما را ازبین خواهد برد.

او خطر و تهدیدات را المان های ضربه زننده به بناهای تاریخی دانست و گفت: در اثر جنگ ها و بلایای طبیعی آثار تاریخی در معرض خطر قرار گرفته اند و باید با تمهیدات ویژه ای که در نظر گرفته می شود استحکام سازی شوند .

صفی یاری با طرح پرسش که آیا تا کنون استراتژی مدیریتی در مورد استحکام بخشی آثار تاریخی داشته ایم تصریح کرد که در این زمینه باید اطلاعات و علوم به روز شده را به کار بگیریم که آن هم در آثار و مواد سازنده آنها متفاوت است .

او با بیان اینکه گنجینه ای از آثار تاریخی داریم که در سطح بین‌المللی شناخته شده‌اند و موقعیت ما را ممتاز می کنند افزود: البته این افتخارات حاصل هنر ما نیست و خود آن را به دست نیاورده‌ایم بلکه  تمامی این آثار تاریخی از افرادی به ما ارث رسیده که با مقاوم سازی توانسته اند اینها را حفظ و از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند .

همایش بهسازی بناهای تاریخی در برابر زلزله آبان ماه امسال توسط پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود .

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آثار تاریخی با مقاوم‌سازی به نسل‌های دیگر منتقل می‌شوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات