اختتامیه جایزه «پرنده آبی» برگزار شد


اختتامیه جایزه «پرنده آبی» با اعلام برگزیدگان این جایزه در سه بخش رمان، داستان چاپ شده و داستان چاپ نشده برگزار شد.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات ایسنا، جایزه اول بخش رمان به «تسخیر شدگان» به نویسندگی بدری مشهدی تعلق گرفت و اثر او برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و 6 سکه تمام بهار آزادی شد.
در این بخش جایزه دوم به رمان «9.15 (نه و پانزده)» به نویسندگی مهسا لزگی به همراه لوح افتخار، تندیس جشنواره و 4 سکه تمام بهار آزادی اعطا شد و لوح افتخار، تندیس جشنواره و 2 سکه تمام بهار آزادی برای سومین اثر برتر این بخش به رمان «جزیره آهنی» به نویسندگی عباس عبدی تعلق گرفت.
همچنین در این بخش، از رمان‌های «زیر سایه‌های بید» به نویسندگی سارا شجاعی و «دیوبند» به نویسندگی زهرا شاهی تقدیر و به نویسندگان آنها لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی تعلق گرفت.
در بخش داستان‌های چاپ شده مسابقه پرنده آبی که با عنوان بچه‌های آبی مطرح شده است، جایزه سوم مشتمل بر لوح افتخار، تندیس جشنواره و یک سکه تمام بهار آزادی به کتاب «غریبه و دریا» از انتشارات کانون پرورش فکری به نویسندگی جمال‌الدین اکرمی تعلق گرفت.
جایزه دوم این بخش شامل لوح افتخار، تندیس جشنواره و 2 سکه تمام بهار آزادی به کتاب «در انتظار یک زندگی طبیعی» از انتشارات افق ترجمه فرح بهبهانی داده شد.
همچنین جایزه اول این بخش به (2 نفر) پروین علی پور و ناهید قهرمانی تعلق گرفت. «شگفتی» ترجمه پروین علی پور از انتشارات افق اثر برنده و «شگفتی» ترجمه ناهید قهرمانی از انتشارات هیرمند برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و 2 سکه تمام بهار آزادی شدند.
آثار شایسته تقدیر جایزه پرنده آبی نیز به شرح زیر اعلام شدند: «زیر نور ماه شیشه‌ای» ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی از انتشارات افق برنده لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی؛ کتاب «دردسرساز» ترجمه پروین علی پور از انتشارات چشمه برنده لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی؛ کتاب «جانور» ترجمه شهره نور صالحی از انتشارات پیدایش، برنده لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی.
در بخش کتاب‌های چاپ نشده، جایزه سوم (به 2 نفر) با داستان «مثل این موقع‌های آذر» به نویسندگی امید باقری و داستان «بهی تو تو و چمدان جادویی» به نویسندگی مریا یزدانی تعلق گرفت و برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و یک سکه بهار آزادی این جایزه شدند.
همچنین در این بخش جایزه دوم به داستان «شب بخیر ترنا» به نویسندگی جمال‌الدین اکرمی تعلق گرفت و اکرمی برنده لوح افتخار، تندیس جشنواره و 3 سکه تمام بهار آزادی این جایزه شد.
بر اساس نظر هیات داوران، این بخش جایزه اول نداشت.
در بیانیه هیات داوران، بخش رمان پرنده آبی به مباحثی چون لزوم پرداخت بیشتر به مباحث محیط زیستی، لزوم اهمیت دادن به ترویج صلح طلبی و مبارزه با خشونت و همچنین پرهیز از موضوعات نوستالژیک با پرداختی ضعیف تاکید شد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: ای کاش موضوعات محیط زیستی در حد یک اشاره باقی نمانَد و در داستان‌ها محوری‌ها و پررنگ‌تر شود. اهمیت ترویج صلح و مبارزه با خشونت به عنوان تم داستانی مغفول مانده بود. داستان‌هایی از روزگار گذشته که البته خوب پرداخت نشده بود و عنصر پژوهش در آن کمرنگ بود در میان آثار دیده می‌شد. همچنین به غیراز یکی دو مورد تلاش نویسندگان برای ارائه رمانهای بومی و اقلیمی ناکام مانده بود.
آیین اختتامیه جشنواره پرنده آبی که توسط واحد کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شده بود با حضور دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و جمعی از معاونان، دکتر مسعود کوثری، مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی، هوشنگ مرادی کرمانی، فریدون عموزاده خلیلی، احمدرضا درویش و جمعی از اهالی فرهنگ، ادب، هنر و سینما با هدف تشویق و حمایت از تألیف و تولید کتاب‌های ادبی با موضوع کودکان خاص، همراه بود.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اختتامیه جایزه «پرنده آبی» برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات