تأکید صالحی بر اهمیت کتاب‌فروشی‌ها در چرخه فرهنگ مکتوب


مراسم تقدیر از برگزیدگان «طرح عیدانه کتاب» با تأکید بر حمایت از کتاب‌فروشان و ادامه طرح‌های حمایتی از آنان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، صبح امروز (سه‌شنبه 11 خردادماه) مراسم تقدیر از برگزیدگان طرح عیدانه کتاب با حضور سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر ارشاد و دست‌اندرکاران این طرح برگزار شد.
در این مراسم سیدعباس صالحی با بیان اینکه کتاب‌فروشی‌ها حلقه مهم و موثر فرهنگ مکتوب کشور هستند، گفت: ضعف در فعالیت کتاب‌فروشی‌ها می‌توانست کل زنجیره فرهنگ مکتوب را مختل کند و تا به حال هم مختل کرده است، بنابراین اگر می‌خواهیم به چرخه خوب فرهنگ فکر کنیم نمی‌توان بدون فکر کردن به کتاب‌فروشی‌ها به این نتیجه رسید. بر همین مبنا در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برنامه‌ریزی‌های خوبی در جهت حمایت و توسعه فعالیت‌های کتاب‌فروشی‌ها انجام شد و اتفاقات خوبی هم رخ داد که یکی از آن‌ها، طرح کتاب‌فروشی به وسعت ایران و در ادامه طرح عیدانه کتاب بود.
معاون فرهنگی وزارت ارشاد به اهداف این طرح اشاره کرد و گفت: هدفمندی یارانه‌های کتاب و نشر و به نوعی معکوس کردن یارانه به سمت مصرف‌کننده کتاب از اهداف ما در این طرح بود تا به این وسیله رانت‌پذیری‌ها در این حوزه یا نباشد یا کمتر شود. تمرکززدایی یارانه‌ها و تسهیلات در حوزه فرهنگ مکتوب از دیگر اهداف ما بود که برای این موضوع گام‌های اولیه برداشته شده است. هدف دیگر ما این بود که بگوییم ایران، تهران نیست و طرح عیدانه کتاب گامی برای رسیدن به این هدف بود که تا به حال بازتاب‌های مثبتی هم برای ما داشته است.
او اجرای طرح یارانه کتاب را ایجاد هیجانی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: این طرح باعث ایجاد هیجانی ولو موقت در یک دوره و در فضای فرهنگ مکتوب را باعث شد. ما به این هیجان‌ها به عنوان مقدمه‌ای برای یک جریان ثابت لازم داریم. این هیجان باعث ایجاد یک موج فرهنگی و اجتماعی در فضای عمومی کشور شد. همچنین کمک کرد فرصت ارتباط‌های حضوری و میدانی در فضای اطلاعاتی و اجتماعی پدید آید.
او گفت: ما نباید فرصت چنین طرح‌هایی را محدود ببینیم. عادت رفتن به کتاب‌فروشی‌ها باید به عنوان تربیت اجتماعی دربیاید.
صالحی با بیان اینکه طرح عیدانه کتاب می‌تواند به صورت طرح تابستانه کتاب قوی‌تر ادامه پیدا کند. اظهار کرد: این طرح می‌تواند شبیه طرح عیدانه کتاب به یک موج جدید برای کتاب‌ خریدن و کتاب خواندن تبدیل شود.
معاون فرهنگی وزارت ارشاد ادامه داد: همچنین باید اطلاع‌رسانی را جدی‌تری بگیریم. مناطق دوردست باید بیشتر مد نظر قرار بگیرند و در شهرستان‌ها فعال‌تر عمل کنند. همچنین باید بتوانیم حیات موقت را برای کتاب‌فروشی‌های کم بُنیه ایجاد کنیم.
به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم مجید غلامی جلیسه گفت: به یقین آمارهایی که به صورت شفاهی منتشر می‌شوند، گواه این است که آمار کتاب‌خوانی در کشور خوب نیست اما همه می‌دانیم که این تحلیل‌ها علمی نیست. بنابراین نیاز است که با استفاده از تکنولوژی‌های جدید علمی، گذشته و امروز خود را تحلیل کنیم تا برنامه‌ریزی برای دوران گذار داشته باشیم.
مدیرعامل خانه کتاب سپس به دغدغه‌های معاون فرهنگی وزارت ارشاد و مسئولان حوزه فرهنگی درباره کتاب‌فروشی‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های وزارت ارشاد در حوزه کتاب این بود که کتاب‌فروشی‌ها از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند و به همین خاطر هر از چندگاهی خبرهای ناخوشایندی مثل تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها شنیده می‌شود. به همین منظور ما سعی کردیم در خانه کتاب یک‌سری از اقدامات زیرساختی مثل راه‌اندازی سایت ketab.ir را در دستور کار قرار دهیم و با راه‌اندازی این سایت امروز می‌بینیم که بیش از سه هزار ناشر عضو این سایت شده‌اند. همچنین اپلیکیشن اطلاع‌رسان را طراحی کردیم که بیش از سه هزار کتاب‌فروش در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند.
او همچنین درباره طرح عیدانه کتاب گفت: این طرح با هدف اصلی رونق کتاب‌فروشی‌ها در سال گذشته در هفته کتاب و با عنوان «کتاب‌فروشی به وسعت ایران» آغاز شد و در اسفند سال گذشته و فروردین‌ماه سال جاری در 103 کتاب‌فروشی در 26 استان اجرا شد. از اهداف این طرح توزیع عادلانه حمایت‌های یارانه‌ای بود، چرا که پیش از این تقریبا حجم زیادی از یارانه‌ها به نمایشگاه کتاب تهران اختصاص پیدا می‌کرد، اما در این طرح تنها 13 درصد کل یارانه‌ها به تهران اختصاص یافت و بقیه آن در استان‌ها و شهرستان‌های کشور. همچنین در این طرح حداقل سوءاستفاده را داشتیم.
او با اشاره به آماری درباره فروش و میزان حمایت‌های صورت گرفته در طرح عیدانه کتاب گفت: در این طرح 376 کتاب‌فروشی در 30 استان فعالیت داشتند و همچنین بیش از 103 هزار نفر در طول یک ماه توانسته‌اند از این طرح استفاده کنند و کتاب بخرند.
غلامی جلیسه همچنین گفت: توجه زیاد به طرح عیدانه کتاب این انگیزه را در معاونت فرهنگی ایجاد کرد تا در سال آینده این گونه طرح‌ها توسعه پیدا کند. بر همین مبنا ما طرح تابستانه کتاب را طراحی کرده‌ایم.
همچنین محمود آموزگار در سخنانی به طرح «کتاب‌فروشی به وسعت ایران» اشاره کرد و گفت: این طرح به خصوص در شهرستان‌ها در هفته کتاب شوقی را ایجاد کرد، همچنین خوشبختانه طرح عیدانه کتاب بستر مناسبی برای بررسی آسیب‌شناسی و همچنین برنامه‌ریزی برای طرح‌های این چنینی در آینده ایجاد کرد. امیدوارم نواقص این طرح در آینده برطرف شود.
رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان با اشاره به مشکلات نشر و شبکه توزیع کتاب گفت: متأسفانه روند فعالیت نشر در کشور ما بویژه حمایتی از سوی مسئولان صورت می‌گرفت به جایی رسیده بود که دیگر چیزی به نام کتاب‌فروشی معنی و مفهوم نداشت. نمایشگاه‌های کتاب هم وضعیت کتاب‌فروشی‌ها را راکد کرده و بر روی فروش آن‌ها تأثیر زیادی گذاشته است. بر همین مبنا بود که ما در دولت یازدهم طرح معافیت کتاب‌فروشان را بالاخره به نتیجه رساندیم.
او گفت: طبق آخرین خبری که دارم قرار شده کلیه کتاب‌فروشانی که در اداره دارایی پرونده مالیاتی دارند مشمول معافیت مالیاتی شوند.
آموزگار همچنین با تشبیه یارانه کتاب به دارو گفت: هدف ما باید ایجاد بستر سالم باشد. به همین خاطر وزارت ارشاد باید کار اصلی را به کتاب‌فروشی‌ها واگذار کند. از ایجاد رقابت بین ناشر و کتاب‌فروش باید پرهیز شود.
او به اهمیت کتاب‌فروشی‌ها در جامعه اشاره کرد و گفت: حتی آمار و ارقام قوه قضاییه نشان می‌دهد در محلاتی که کتاب‌فروشی وجود دارد آمار جرم و جنایت کمتر است. الان هم در دنیا نهضتی برای حمایت از کتاب‌فروشی‌ها بوجود آمده است چون همه می‌دانند که این کار به سلامت اجتماعی کمک می‌کند.
آموزگار در پایان گفت: در طرح عیدانه کتاب مصرف یارانه‌ها به سمت بهتری هدایت شد.
در پایان این مراسم با اهدای لوح و هدایایی از سه کتاب‌فروش برتر به شرح زیر تقدیر شد: کوشا فتاحی، کتاب‌فروشی از اصفهان، آرش بیدل کتاب‌فروشی خانه کتاب در کرمانشاه، ابراهیم فرازمند کتاب‌فروشی فرازمند در رشت.
به تعداد دیگری از کتاب‌فروشی‌ها نیز لوح سپاس اهدا شد.
همچنین به انتشارات افق، چشمه و قدیانی به عنوان ناشران برتر این طرح لوح تندیس و سکه بهار آزادی تعلق گرفت.
انتشارات نگاه، ققنوس، نیلوفر، نسل نواندیش، نشر مرکز، نشر نی و امیرکبیر هم به خاطر اینکه در طرح عیدانه کتاب بیشترین کتاب‌های به فروش رسیده از آن‌ها خریداری شده است تقدیر شد.
همچنین میترا لبافی نژاد (خبرنگار سیما)، مجید موغاری(سردبیر اخبار شبانگاهی)، خدادادی (سردبیر اخبار شبکه چهار سیما)، گروه فرهنگ خبرگزاری مهر و گروه فرهنگی و هنری خبرگزاری ایسنا به عنوان رسانه‌نگاران و رسانه‌های برتر طرح «عیدانه کتاب» شناخته شدند و در این مراسم با اهدای لوح و هدایایی از آن‌ها تقدیر شد.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تأکید صالحی بر اهمیت کتاب‌فروشی‌ها در چرخه فرهنگ مکتوب» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات