نگارخانه استاد سعیدغلامی در شیراز گشایش یافت

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر سه شنبه در آیینی که به مناسبت راه اندازی این نگارخانه در لابی تالار حافظ برگزار شد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه سپردن فعالیت های فرهنگی و هنری به اتحادیه ها و انجمن ها در راستای برون سپاری فعالیت ها به متخصصین است، گفت: در دوسال گذشته با آغاز این حرکت به نحوی پیش رفتیم که امروز تمامی انجمن های فرهنگی و هنری با وجود متخصصان و اهالی فرهنگ و هنر فعالیت های کلان و خُرد را به طور دائم و مستقل برعهده دارند.

بهزاد مریدی در جمع هنرمندان و استادان رشته های موسیقی، تئاتر، فیلم و عکس و هنرهای تجسمی با تاکید بر اینکه ترکیب انجمن های فرهنگی و هنری به گونه ایست که حاصل از انتخابات شهرستان ها شکل گرفت، ادامه داد: گرچه عادت به این فضا ابتدا سخت و باورناپذیر بود، اما خوشبختانه با رویکردی که انجام پذیرفت این فضا شکسته و مجموعه فرهنگ و ارشاد پذیرفت که فعالیت های انجمن ها کمک کننده اداره است.

بنا نیست فعالیت های انجمن ها و اتحادیه ها صوری باشد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس با تصریح اینکه بنانیست فعالیت های انجمن ها و اتحادیه ها صوری باشد، اظهار کرد: قرار نیست فرهنگ و ارشاد میزبانی امور را انجام دهد، بلکه در تمامی برنامه ها، جشنواره ها، کارگاه ها و ... این انجمن ها هستند که عهده دار امور خواهند بود.

وی از ادامه تعامل با حوزه های بخش خصوصی در برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری خبر داد و افزود: تعامل با این حوزه ها ادامه می یابد و از دیدگاه و فعالیت های آنان استقبال خواهد شد.

این مسئول با اعلام اینکه 14 اتحادیه و انجمن زیر مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس فعالیت می کنند، بیان کرد: از این تعداد، 12 انجمن و اتحادیه فرهنگی و هنری به ثبت رسیده و فعالیت خود را به شکل قانونی و حقوقی پی گیری می کنند.

وی با درخواست از تمامی هنرمندان و اهالی فرهنگ برای یاری رسانی به انجمن ها خواستار افزایش شور و شعف در میان اهالی فرهنگ و هنر شد و افزود: باید استقلال انجمن ها را رعایت کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس در ادامه به گشایش نگارخانه ای به نام استاد سعید غلامی در مجموعه فرهنگ و ارشاد فارس پرداخت و گفت: این روز برای ما به خاطر حرمت گذاری به هنرمندی که خود را وقف حوزه تجسمی و تئاتر کرده، گرامی است و لقب استادی برازنده اوست.

وی تاسیس نگارخانه استاد سعید غلامی را به واسطه اینکه چهره ای دوست داشتنی و متین در میان هنرمندان است، عنوان کرد: تمامی هنرمندان تجسمی و تئاتری ها به این استاد طراحی و نقاشی افتخار می کنند.

مریدی همچنین از راه اندازی دفاتر خبرگزاری های هنر آنلاین و هنر شیراز در این مکان خبر داد و گفت: دفاتر انجمن های اهل قلم، خانه مطبوعات، انجمن صنفی کانون های تبلیغات و آگهی استان در فضای تازه قرار گرفتند تا بدون هیچ محدودیتی به فرهنگوران و هنرمندان خدمات ارایه دهند.

هنر شیراز از فقر فرهنگی رنج می برد/انزوای هنرمندان کمرنگ شد

در این مراسم که با حضور انبوهی از هنرمندان و فرهیختگان برگزار شد سیروس رومی، پیشکسوت روزنامه نگاری نیز فضای به وجود آمده در مجموعه فرهنگ و ارشاد فارس را به واسطه فعالیت های دوساله اخیر ستود و یادآور شد: امروز فضایی جدید به وجود آمده که چنانچه این فضا نبود چهره هایی که در گردهمایی امروز دیده می شوند کمتر نمایان می گشتند.

وی از دیگر سو تاسیس نگارخانه در اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس را دارای مفهومی متفاوت عنوان کرد و افزود: هنرمندان به فقر مکانی حوزه خود بدین وسیله مهر تایید می زنند چراکه این نگارخانه باید در فضای دیگری راه اندازی می شد.

رومی ادامه داد: امروز اگر شیراز عنوان پایتخت فرهنگی را کسب نکرده به خاطر فقر فضاست و به این خاطر است که اتاق های مجموعه فرهنگ و ارشاد بذل و بخشش می شوند.

وی در عین حال سعه صدر و گذشت مدیرکل ارشاد استان را ستود و گفت: در حوزه مکانی به خاطر امکانات فرهنگ و ارشاد فارس در مذیقه است.

دیگر سخنران این مراسم نیز که از چهره های هنری سال های دور سینما، تئاتر و تلویزیون ایران است اختصاص نگارخانه ای به استاد سعید غلامی را حاصل مدد جستن از حافظ برشمرد و گفت: این استاد هنرهای تجسمی و نقاشی شیراز با تئاتر با جان و دل کار کرده و گرچه هنرمندی نقاش است اما در تمرین ها دقت کرده و گاهی نیز طرح دکور و میزانسن می داد که حاصل نگاه نقاشانه اوست.

رحیم هودی با بیان اینکه مدیریت کنونی فرهنگ و ارشاد فارس دلها را به هم نزدیک ساخت، افزود: گرچه بعضی از هنرمندان ظرف سالهای گذشته در اثر بی توجهی ها منزوی شدند، اما در دوسال اخیر با توجهی که انجام گرفت این انزوا کمرنگ شد و به مرور درحال زدوده شدن است.

نگارخانه ای به مجموعه گالری های شیراز افزوده شد/هیجان دیدار با هنرمندان

در ادامه استاد سعید غلامی، طراح و نقاش مطرح شیرازی در جایگاه قرار گرفت و عنوان کرد: من از راه اندازی این نگارخانه هیجان زده نیستم، بلکه از این هیجان زده ام که در اینجا همه هنرمندان از حوزه های مختلف را دیدار می کنم.

وی که به تازگی دوران نقاهت بیماری را پشت سر نهاده، افزود: هنرمند نیاز به یک بارک الله دارد، زیرا برای کودک درون او یک بارک الله کافیست. کسانی که به سوی هنر سوق می یابند از آنجا که عاشق اند برای معشوق گلایه نمی سازند. از این رو امیدوارم این مکان و نگارخانه مرکزی برای دیدارها و بیرون آمدن از کنج عزلت باشد. بدین خاطر نیز خوشحالم که حرکتی آغاز شده که می تواند برای دور هم بودن شکوهمند باشد.

در پایان رئیس انجمن تجسمی استان فارس درباره نمایشگاهی که نگارخانه استاد سعید غلامی برپا داشته صحبت کرد و گفت: پس از اینکه مراحل آماده سازی این نگارخانه طی دوسال زحمات مجموعه ارشاد به ثمر نشست، امروز نگارخانه ای به مجموعه گالری های شیراز افزوده شد که در دو طبقه آمادگی برپایی نمایشگاه های هنری را داراست.

مصطفی راسخی با بیان اینکه  طبقه فوقانی این نگارخانه 21 اثر از اساتید و دانشجویان را میزبانی می کند، اظهار کرد: در طبقه پایین نگارخانه که به استاد سعید غلامی اختصاص دارد آثار این نقاش و طراح برجسته به نمایش در آمده است.

وی ادامه داد: شیوه کار بدین گونه است که نگارخانه استاد غلامی میزبان آثار نقاشی، هنرهای تجسمی، عکاسی و دیگر رشته های هنری خواهد بود که حاصل نگاه دانشجویان و استادان این رشته هاست.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگارخانه استاد سعیدغلامی در شیراز گشایش یافت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات