ایران می‌تواند در حل مسایل هند و پاکستان نقش اساسی ایفا کند

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-علی کاوسی نژاد: با توجه به سفر «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به تهران و امضای توافقنامه توسعه بندر چابهار، مناقشات هند و پاکستان، مسئله صلح افغانستان و کشته شدن «ملا اختر منصور» رهبر سابق طالبان در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی، خبرنگار مهر با «سید مجاهد علی» کارشناس پاکستانی حوزه شبه قاره هند که ساکن نروژ است گفتگویی انجام داده که در ادامه می آید:

*توافقنامه چابهار با حضور روسای جمهور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند به امضا رسید. نظر مقامات پاکستان در این باره چیست؟

دنیا با اصول رقابت در منطقه آشناست به همین دلیل توافقنامه چابهار اثری منفی بر بندر «گوادر» نخواهد گذاشت. اما بخاطر وضعیت سیاسی شبه قاره، در هر توافقنامه ای هند مشارکت داشته باشد پاکستان با شک و تردید به آن نگاه می کند.

قبل از سفر «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به تهران، چین پیشنهاد اتصال بنادر چابهار و گوادر را به ایران داده بود. دسترسی به افغانستان، کشورهای آسیای میانه، روسیه و دیگر کشورهای منطقه از طریق این کریدور چنان قابل اهمیت است که شاید بنادر چابهار و گوادر به تنهایی نتوانند ظرفیت بارگیری کالا و ترانزیت آنرا تامین کنند.

با تمامی این اوصاف باید کشورهای منطقه با مفاهمه مسایل خود را حل و فصل نمایند. ایران می تواند در حل و فصل مسایل دوجانبه هند و پاکستان نقش اساسی ایفا کند. «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران نیز در سخنان خود پس از امضای این توافقنامه گفته بود که توافقنامه چابهار بر علیه کشورهای منطقه نیست و راه برای مشارکت دیگر کشورهای منطقه باز است.

*وزارت خارجه پاکستان بعد از حمله هوایی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در خاک پاکستان و کشته شدن «ملا اختر منصور» رهبر سابق طالبان، سفیر این کشور را در اسلام آباد فرا خواند و مراتب اعتراض خود را به وی ابراز داشته بود. آیا سازمان اطلاعات پاکستان «آی اس آی» در مرگ رهبر طالبان نقش دارد؟

وزارت خارجه پاکستان مراتب اعتراض خود را به آمریکا اعلام داشته است. جزئیات چگونگی انجام عملیات هوایی و کشته شدن «ملا اختر منصور» رهبر طالبان بعدها منتشر خواهد شد. گمانه زنی هایی در این باره وجود دارد که مقامات دولت اسلام آباد در مورد کشته شدن ملا اختر منصور اطلاعاتی داشتند و تا حدی نیز به آمریکا در کشته شدن ملا اختر کمک کردند.

هرچند مقامات دولت اسلام آباد از کمک به آمریکا طفره می روند اما باید به این موضوع اشاره داشت که پاکستان از رفتار سختگیرانه ملا اختر در خصوص عدم شرکت در مذاکرات صلح افغانستان شاکی بود چون عدم حضور طالبان بر روابط دوجانبه اسلام آباد- واشنگتن تاثیر گذاشت. مقامات اسلام آباد با دیدگاه واشنگتن که ملا اختر منصور در روند مذاکرات صلح مانع تراشی می کند موافق بودند.

*پنج دور از مذاکرات صلح افغانستان در کابل و اسلام آباد برگزار شد. تحلیلگران مسایل افغانستان معتقد هستند این مذاکرات تاثیری مثبت نداشته است؟ به نظر شما آیا ایران، هند و روسیه می توانند در این مذاکرات نقشی مثبت داشته باشند؟

این مذاکرات چهار جانبه با حضور افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا ادامه خواهد داشت و سعی می شود کادر جدید رهبری طالبان نیز به این مذاکرات دعوت شود. اگر طالبان به حملات خود ادامه دهد مذاکرات صلح افغانستان بی فایده خواهد بود.

اصولاً ایران، هند و روسیه باید در مذاکرات شرکت داشته باشند تا با همفکری و همیاری هم بتوانند زمینه را برای ادامه مذاکرات و به نتیجه رسیدن آن هموار کنند، برخی معتقد هستند هند از طریق افغانستان دست به خرابکاری در پاکستان زده است و اعتماد بین دو کشور از بین رفته است و از طرفی آمریکا نیز حاضر نیست که روسیه در منطقه دارای نقشی فعال باشد. چین نیز بخاطر سرمایه گذاری در منطقه و از سویی اثر گذاری بر دولت افغانستان و گروه طالبان به این مذاکرات پیوسته است.

*پس از حمله انتحاری ماه گذشته در کابل «اشرف غنی» به پاکستان هشدار داد که اگر اسلام آباد در مبارزه با گروه تروریستی «شبکه حقانی» اقدامات موثری انجام ندهد به سازمان ملل شکایت می کند. اظهارات اشرف غنی چه تاثیری در قطع شدن کمک مالی آمریکا به پاکستان داشته است؟

رابطه پاکستان با گروه تروریستی طالبان مسئله مهمی است و دولت اسلام آباد اظهار داشته است که بدون هیچ تبعیضی با تمام گروههای تروریستی در کشور مبارزه می کند اما واشنگتن این ادعای پاکستان را قبول ندارد.

آمریکا نه به خاطر سخنان اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان بلکه به واسطه دخالتهای هند در امور اسلام آباد، کمکهای خود به پاکستان را قطع کرده است. بعد از کشته شدن «ملا اختر منصور» رهبر طالبان سنای آمریکا کمک ۸۰۰ میلیون دلاری آمریکا به پاکستان را به تصویب رساند.

*آیا هند می تواند به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل در آید؟

قبل از همه از سوال آخر شروع می کنیم، هند نه بخاطر پاکستان بلکه بدلیل حق وتوی چین نمی تواند به این زودیها به عضویت دایم شورای امنیت سازمان ملل در آید. آمریکا و کشورهای غربی هندوستان را برای مقابله با چین آماده می کنند تا بتوانند از طریق هند، حاکمیت چین بر بازارهای جهانی را بشکنند تا چین نتواند به قدرتی منطقه ای و جهانی تبدیل شود.

 کشورهای دنیا تا به این گروه بندی های خود پایان ندهند، اختلافات بین کشورهای دنیا روندی رو به افزایش خواهد داشت.

باید در امور سازمان ملل اصلاحات وسیعی انجام شود تا فقط پنج قدرت اتمی در جهان با استفاده از حق وتو بر تصمیمات این سازمان تاثیرگذار نباشند و زمینه برای رسیدن هر کشوری به عدل و انصاف فراهم شود. با عضویت هند در شورای امنیت سازمان ملل این نظام اصلاح نمی شود بلکه این نشانگر آن خواهد بود که نظام فعلی درست و منطقی است.

*چه موانعی بر سر راه مذاکرات هند و پاکستان وجود دارد؟ پاکستان به آزمایشات موشکی اخیر هند واکنش شدیدی نشان داد؛ اسلام آباد در مقابل برنامه اتمی هند چه سیاست های اتخاذ نموده است؟

مسایل فی مابین هند و پاکستان تا زمانی ادامه خواهد داشت که این دو کشور مسایل خود را از طریق مذاکرات حل و فصل نکنند. سیاست مداران دو کشور به دلایلی موفق نشده اند مذاکرات صلح را شروع کنند. پاکستان برای مقابله با حمله احتمالی ارتش هند در حال استقرار سیستم موشکی در مرزهای خود است. پاکستان برای مقابله با خطر حمله موشکی هند در حال تقویت توان موشکی خود است و اگر این دو کشور با همدیگر درگیر شوند امنیت آسیای جنوبی به مخاطره خواهد افتاد و اقیانوس هند به صحنه درگیری دو کشور تبدیل خواهد شد.

هند چند سال پیش وضعیت جنگی بخود گرفته بود و با حمله به پاکستان می توانست بخشهای زیادی از این کشور را به تصرف خود درآورد. پاکستان نیز برای رویایی با این وضعیت مجبور به استفاده از توان اتمی سیار و متحرک شد و این خود امنیت منطقه را با خطراتی جدی روبرو کرده است.

*پس از اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریمهای بین المللی بر علیه ایران وضعیت پروژه خط لوله صلح ایران و پاکستان را چگونه ارزیابی می کنید؟ چون پاکستان با قطر و روسیه توافقنامه های گازی به امضا رسانده است.

پاکستان ذخایر نفت و گاز ندارد و با توجه به جمعیتی زیادی که دارد برای تامین انرژی به نفت و گاز فراوانی نیاز دارد. توافقنامه خرید گاز مایع از قطر با توجه با نیازهای فوری و مبرم پاکستان به سوخت انجام می شود. گاز مایع با  کشتی های حامل سوخت از طریق دریا به کراچی آورده می شود. در حالیکه توافقنامه پاکستان و روسیه پس از حل مسئله افغانستان و دیگر مسایل سیاسی و دیپلماتیک به انجام خواهد رسید.

نیمی از کارهای عملیاتی توافقنامه خط لوله صلح به انحام رسیده است و مقامات پاکستانی باید برای تسریع در روند کارهای اجرایی اقداماتی مناسب بعمل آورند. مردم پاکستان نگاه خوشایندی به توافقنامه خط لوله صلح دارند اما دولت پاکستان تا حال به دلایل نامعلومی از تکمیل کردن این پروژه شانه خالی می کند.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران می‌تواند در حل مسایل هند و پاکستان نقش اساسی ایفا کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات