در فلوجه چه خبر است؟/ از حضور نیروهای مردمی و عشائری تا ایران و ائتلاف آمریکا در جنگ علیه داعش

اغلب نیروهای مردمی حاضر در جنگ علیه داعش را گروه های شیعه حامی حکومت تشکیل می دهند که از حمایت ایران نیز برخوردار هستند. به گزارش نامه نیوز به نقل از الجزیره،  نخست وزیر عراق هفته گذشته آغاز حمله نظامی برای بازگرداندن شهر فلوجه در 50 کیلومتری بغداد از کنترل داعش را اعلام کرد.

حیدر العبادی در این سخنرانی اعلام کرد که در این حمله 33 هزار نفر از نیروهای عراق و هزاران نفر از نیروهای عشائر سنی و همچنین نیروهای مسلح مردمی شیعه برای آزاد کردن فلوجه از دست داعش حضور دارند.

در این گزارش به نیروهای نظامی مختلف حاضر در جنگ علیه گروه تروریستی داعش در شهر فلوجه اشاره می شود.

گروه تروریستی داعش: نیروهای این گروه تروریستی از نیمه های سال 2014 تاکنون بر بخش های گسترده ای از شمال و شمال غرب عراق سیطره پیدا کرده است، علاوه بر آن داعش

سازمان مبارزه با تروریسم: به گفته ناظران، نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم، بهترین و موثرترین نیروهای آموزش دیده نظامی در عراق هستند که جنگ های شدیدی را در مناطق مختلف عراق با گروه تروریستی داعش برپا کردند. به دلیل مهارت اعضای این سازمان، سازمان مبارزه با تروریسم در عراق راس هرم جنگ علیه داعش و بازپسگیری مناطق مختلف عراق از دست این گروه تروریستی را در اختیار گرفتند.

ارتش عراق: در ابتدای حمله داعش در سال 2014 به عراق و در اختیار گرفتن موصل و دیگر شهرهای بزرگ عراق، عملکرد ارتش عراق ضعیف بود اما اکنون به دلیل آموزش و کمک ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا عملکرد این گروه بسیار بهبود یافت.

پلیس عراق: پلیس عراق از نیروهای پلیس فدرالی تشکیل می شود و اغلب اعضای آن را نیروهای شیعه ساکن در جنوب عراق و پلیس محلی از استان سنی نشین الانبار تشکیل می دهند. پلیس فدرالی عراق در سال 2015 و درعملیات بازپس گیری شهر تکریت از دست داعش نقش قابل توجهی را ایفا کرد چرا که به دلیل اشراف پلیس محلی بر مناطق مختلف این شهر، به نیروهای این پلیس برای حضور موثر در عملیات اعتماد شد.

نیروهای مردمی یا حشد الشعبی: اغلب نیروهای مردمی حاضر در جنگ علیه داعش را گروه های شیعه حامی حکومت تشکیل می دهند که از حمایت ایران نیز برخوردار هستند، گروه هایی همچون بدر و ابوالفضل العباس، این گروه ها نقشی اساسی در جنگ علیه داعش ایفا کردند.

هادی عامری، رهبر گروه قدس که مورد حمایت ایران است فلوجه را غده سرطانی خواند و تاکید کرد که نیروهای بسیج مردمی تنها در عملیات محاصره شهر حضور دارد و عملیات یورش به درون شهر را به نیروهای ارتش واگذار می کند.

عامری تاکید کرد که نیروهای مردمی هیچ گاه وارد شهر نمی شوند مگر آنکه ارتش در حمله به درون شهر شکست بخورد.

انتقادات و شایعه های بسیاری درباره عملکرد حشد الشعبی در برخورد با ساکنان شهرهای سنی از سوی برخی مقامات و رسانه های عراقی و غربی منتشر شده بود.

نیروهای  بسیج عشائری: نیروهای سنی عشائر الانبار این گروه را تشکیل می دهند که تعداد آن به 7 هزار نفر می رسد و از سوی حکومت عراق آموزش دیده اند و 5 هزار سلاح در اختیار آنان قرار گرفت. این در حالی است که عموما نیروهای عشائر مورد آموزش نظامی قرار نمی گیرند و اسلحه سنگین نیز در اختیار آنان قرار داده نمی شود. این نیروها به خوبی مناطق مختلف عراق و ساکنان آن را می شناسند و نقشی اساسی در دفاع از عراق ایفا کردند.

نیروهای ایرانی: منابع نظامی و عشائر عراقی اعلام کردند که در 6 نیروی ایرانی مجهز به اسلحه در نخستین روزهای اغاز جنگ فلوجه وارد مناطق اطراف این شهر شدند.

پس از آن بود که تصاویری از دیدار نیروهای حشد شعبی با نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق با قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در اطراف فلوجه منتشر شد.

ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش: ائتلاف دولت های غربی و عربی به رهبری آمریکا و که از هوا اهداف داعش در عراق و سوریه را هدف قرار می دهد و وظیفه آموزش و کمک به نیروهای حاضر در جنگ علیه داعش در عراق و سوریه را در اختیار دارد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «در فلوجه چه خبر است؟/ از حضور نیروهای مردمی و عشائری تا ایران و ائتلاف آمریکا در جنگ علیه داعش» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات