درآمد پزشكان متخصص در ايران 30 برابر درآمد ساير مشاغل است

۱۳۹۵/۰۳/۱۱ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 184217 درآمد پزشكان متخصص در ايران 30 برابر درآمد ساير مشاغل است

سلامت نیوز: قرار است تعرفه‌هاي پزشكي 10 درصد افزايش پيدا كند؛ اما پزشكان مي‌گويند اين رقم خيلي كم است! گرچه فشارهاي سازمان نظام پزشكي بر وزارت بهداشت باعث شد تا اين وزارتخانه علي‌رغم ميل‌اش در سال 95 هم تعرفه‌ها را افزايش دهد؛ اما با اعلام خبر افزايش تعرفه‌ها، سازمان نظام پزشكي در نامه‌اي به معاون اول رئيس جمهور، از نارضايتي "آحاد جامعه پزشكي" خبر داده و گفته كه 10 درصد خيلي كم است؛ رئيس مجمع سازمان نظام پزشكي هم روز گذشته در واكنش به افزايش كم تعرفه‌ها، هشدار داده است: "تعرفه درماني اگر كم باشد كارهاي غيرضروري و غيراخلاقي شايع مي‌شود. شرط اينكه پزشكي از دست مردم انعامي مطالبه نكند اين است كه حقش داده شود." اين اعتراضات در حالي از سوي جامعه پزشكي صورت مي‌گيرد كه درآمد پزشكان متخصص در ايران 30 برابر از درآمد ساير مشاغل كشور، بيشتر است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه روزان در ادامه می نویسد: با اجراي طرح تحول سلامت، اين فاصله درآمدي بيشتر هم شده؛ به طوري كه حقوق پزشكان در يك سال بيش از 20 برابر افزايش يافته است. جالب است بدانيد درآمد پزشكان ايراني چندين برابر پزشكان غربي هم هست. حالا معلوم نيست كه پزشكان ايراني چرا اينقدر از همه دنيا طلبكارند و با وجود درآمد بالا، باز هم مي‌گويند كم است؛ در حالي كه مزد روزانه يك كارگر براي 8 ساعت كار در سال جاري، 27 هزار تومان است؛ يك پزشك با معاينه 3 دقيقه‌اي يك بيمار، 30 تا 35 هزار تومان دريافت مي‌كند. همين است كه بيمار شدن يكي از اعضاي خانواده، به راحتي اقتصاد آن خانوار را فلج مي‌كند. با وجود ناكارآمدي بيمه‌ها، حتي اگر از طبقه متوسط هم باشيد، بيماري شما را يكشبه به زير خط فقر مي‌كشاند.

طبق اعلام وزارت بهداشت ميانگين درآمد ماهانه پزشكان متخصص دولتي در سال 94 "فقط" 7/12 ميليون تومان بوده است؛ البته در بخش خصوصي درآمد پزشك متخصص چندين برابر اين مقدار است و ممكن است براي يك جراحي حتي تا 300 ميليون و بيشتر هم از بيمار دريافت كنند. با وجود دريافت اين رقم‌هاي كلان از سوي پزشكان ايراني، عجيب است كه سازمان نظام پزشكي در نامه‌اي كه به جهانگيري نوشته، از "سركوب تعرفه‌اي" انتقاد كرده و آن را به ضرر سيستم بهداشتي كشور و بخش خصوصي دانسته است. مطلبي كه بوضوح نگاه "تجارت محور" جامعه پزشكي ايران و حتي سياستگذاران اين حوزه را به بخش بهداشت و درمان، نشان مي‌دهد.

اينكه چگونه جامعه ايران بر خلاف بقيه دنيا حاضر شده است اين شكاف درآمدي عميق بين خود و طبقه پزشكان را بپذيرد از آن سئوال‌هاي بي‌جواب است. در كشورهاي توسعه يافته با وجود دارا بودن امكانات پيشرفته‌تر پزشكي و ارائه خدمات مناسب‌تر به بيماران، ميانگين درآمد پزشكان متخصص حداكثر 6 برابر درآمد سرانه ساير مشاغل موجود در آن كشور است. در ايران اما پزشكان متخصص، 30 برابر بيشتر از بقيه مردم درآمد دارند. پزشكان متخصص ايراني حتي از همتايان غربي خودشان هم بيشتر در آمد دارند. درآمد يك جراح مغز و اعصاب در ايران، 5 برابر يك جراح مغز در آلمان است. وضع پزشكان متخصص در ايران حتي از آمريكا هم بهتر هست و هفت برابر همتايان آمريكايي خود درآمد دارند.

علي گرجي، رئيس مركز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان، دليل وجود نگاه صرف اقتصادي در جامعه پزشكي ايران را نبود اخلاق مي‌داند. مسئله‌اي بسيار مهم كه در سال‌هاي اخير بارها با آن برخورد كرده ايم. اخلاق آنقدر در جامعه پزشكي ايران گم شده است كه تعدادي از پزشكان اخيرا به جاي عذرخواهي، از دريافت زيرميزي دفاع كرده‌اند.

كاظم عباسيون، نايب‌رئيس انجمن جراحان گفته است: "وقتي تعرفه‌هاي درماني عادلانه نيستند، پس هرچه پزشك مي‌گيرد حقش است؛ حال رو‌ميزي باشد يا زير‌ميزي". عباس آقازاده مسرور، رئيس مجمع عمومي سازمان نظام پزشكي هم افزايش كم تعرفه‌ها، واكنش نشان داده و از خورده شدن حق پزشكان گفته است و از دريافت زيرميزي به صراحت دفاع كرده است. معلوم نيست اين حق به جانبي هميشگي جامعه پزشكي از كجا آمده و چه وقت بدهي ملت ايران به پزشكان تمام مي‌شود؛ اما بوضوح معلوم است كه اخلاق در جامعه پزشكي ايران اگر هنوز نمرده باشد، نفس‌هاي آخرش را مي‌كشد.

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درآمد پزشكان متخصص در ايران 30 برابر درآمد ساير مشاغل است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات