رونمایی از سه دشمن اقتصاد ایران توسط رنانی/ وقتی رکود از سوی نظام سیاسی کشور جدی گرفته نمی شود

رونمایی از سه دشمن اقتصاد ایران توسط رنانی/ وقتی رکود از سوی نظام سیاسی کشور جدی گرفته نمی شود اقتصاد > اقتصاد سیاسی - محسن رنانی می گوید:«اگر برای حل بحران صندوق های بازنشستگی و بیمه ها چاره اندیشی نشود، اولین نقطه بحران ساز در نظام اجتماعی و سیاسی اتفاق می افتد.»

محسن رنانی استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در همایش چشم انداز اقتصاد ایران در سال 95 ؛ الزامات شرایط جدید برای سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی گفت: صندوق های بازنشستگی و بیمه ها با دو دسته رکود محاصره شده اند و اگر فکری برای آنها نشود اولین نقطه بحران ساز در نظام اجتماعی و سیاسی اتفاق می افتد.

او با بیان اینکه اصلی ترین دشمنان اقتصاد ایران رکود،آب و فساد است یادآورشد:اگر برای عبور کم هزینه از این سه بحران کاری نشود دیگر فرصتی برای مدیریت آنها نخواهیم داشت.

استاد دانشگاه اصفهان گفت: ما همچنان فرصت مدیریت بحران آب را خواهیم داشت درباره فساد نظام اداری همچنان وضع موجود قابل تداوم است اما آنچه قابل تداوم نیست،رکود است ما 11 میلیون حاشیه نشین و 10 میلیون نفر بیکار داریم؛ البته تعداد بیکاران به صورت رسمی 4 میلیون نفر و گاهی به ضورت غیر رسمی 6 میلیون نفر اعلام می شود.اما با نگاه اقتصادی ما باید تمام دانش آموختگان عالی کشور را که شاغل نیستند، بیکار حساب کنیم با این نگاه 10 میلیون نفر بیکار داریم. در کنار بازنشستگان و مستمری بگیران چند ده میلیون بیکار داریم.

وی تصریح کرد: بیکاران به دلیل اینکه در زمره جامعه مدنی هستند معمولا قابلیت مذاکره دارند، اما صاحبان حق مستمری بگیران و بازنشستگان هستند که اگر نتوانیم حق آنها را پاسخ دهیم، با مشکل روبرو می شویم.

وی متذکر شد:ظاهرا نظام سیاسی و مدیریتی داستان بحران مستمری بگیران و بازنشستگان را جدی تلقی نکرده است.

آن سه رکود

رنانی با بیان اینکه صندوق های بازنشستگی و بخش تامین اجتماعی با دو دسته رکود درونی و بیرونی روبروست،گفت: ما طولانی ترین رکود تاریخ ایران را تجربه می کنیم که از سال 84 تا 93 حدود یک میلیون نفر به جمعیت شاغل افزودیم در حالی که این 10 سال بالاترین درآمد رسمی تاریخ کشور را داشتیم این نشانه یک رکود جدی است.

وی افزود: تعداد کارگاه های صنعتی بالای 10 نفر از 16 هزار واحد در سال 83 به 14 هزار واحد در سال 92  کاهش یافته است. این نشان می دهد که ما 10 سال است در رکود مستمر قرار داریم در عین حال هم در عمیق ترین رکود قرار داریم .

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد:شواهد نشان می دهد نظام سیاسی، دولتی و بخش خصوصی رکود را دست کم گرفته اند و هیچ شواهدی نمی بینیم که رکود جدی گرفته شده باشد.از اعضای اتاق بازرگانی سئوال کردم که کدام مطالعه را درباره رکود داشتید و نسخه حل آن را به دولت معرفی کردید؟ با انشالله و ماشالله گفتن کاری از پیش نمی رود.

رنانی ادامه داد: دولت یازدهم هم با رکود برخورد نکرد و بیشتر به فکر کنترل تورم بود و حتی برخی سیاست ها همچون افزایش نرخ مالیات ها به رکود دامن زد.دولت باید راه حلی دیگری پیدا می کرد.

این اقتصاددان تاکید کرد: در نظام سیاسی همه چیز جدی است،جز رکود.اگر برای نظام سیاسی رکود مهم بود اینگونه با برجام برخورد نمی کرد.

برجام زیر سئوال رفت

او با اشاره به اینکه برجام پایانی بر یک دوره بود،گفت: باید همت می کردیم و اثر روانی برجام را از بین نمی بردیم. اما از همان روزهای ابتدایی توافق برجام موضوع را زیرسئوال بردیم. بنابراین به نظر می رسد قوای دیگر در حکومت متوجه عمق رکود نیستند.

رنانی رکود موجود را به سه دسته اقتصادکلانی،ساختاری و نهادی دسته بندی کرد و گفت:حل رکود ساختاری و نهادی نیازمند تصمیم نظام سیاسی است.حل رکود اقتصاد کلانی یک راهکار دارد و آن انتشار پول است و بالا بردن حجم پول است اما این راه حل نتیجه ای جز تورم ندارد.

او افزود:خروج از رکود امروز دست دولت نیست؛ما در نقطه ای هستیم که برای خروج از رکود عزم ملی لازم است و نظام سیاسی باید کمک کند.

3535

 

کلید واژه ها: اقتصاد ایران - رکود اقتصادی - تحریم اقتصادی - رشد اقتصادی - فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رونمایی از سه دشمن اقتصاد ایران توسط رنانی/ وقتی رکود از سوی نظام سیاسی کشور جدی گرفته نمی شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات