روحانی:کردهادرایران بیشتر امنیت دارندیا درعراق و سوریه؟/نوید تاسیس مدارس به زمان مادری برای اقلیت‌ها

روحانی:کردهادرایران بیشتر امنیت دارندیا درعراق و سوریه؟/نوید تاسیس مدارس به زمان مادری برای اقلیت‌ها سیاست > دولت - رییس‌جمهور در جمع مردم مهاباد ضمن تاکید بر حفظ وحدت میان اقلیت‌های مذهبی گفت: قرار است مراکزی در کردستان، آذربایجان، اردبیل و... تأسیس شود کتا مردم زبان مادری خود را بیاموزند.

حجت الاسلام حسن روحانی در دیدار مردمی با مردم شهرستان مهاباد با تأکید بر اینکه تمام مردم مسلمان از جمله شیعه و سنی در حقوق شهروندی عین هم و مساوی هستند، اظهار کرد: نباید بین مذاهب و اقوام تبعیض قائل شویم. اصل اساسی در مسئولیت‌ها باید شایستگی باشد و هر کس در هر منطقه‌ای دارای شایستگی بالاتر است باید متناسب با توانایی‌هایش زمینه فعالیت و بالندگی برای او مهیا شود.

اهم سخنان وی به نقل از ایسنا و پايگاه اطلاع رساني دولت به شرح زیر است:

** برای من کافی نیست که در میان سفرای ما یک سفیر از اهل سنت و کردستان داشته باشیم و یا در وزارتخانه‌های مختلف از جمله وزارت نفت یک معاون کرد فعالیت کند. چرا که برای ما بین ترک، کرد، فارس، بلوچ و عرب و دیگر اقواممان هیچگونه تفاوتی نباید وجود داشته باشد.

**ما به ایرانی بودن و مسلمان بودن‌مان افتخار می‌کنیم و مسأله قومیت در مرحله سوم است. قومیت‌های مختلف مثل گل‌های رنگارنگ در باغ بزرگی هستند. مگر می‌شود باغ از بین برود و گلی باقی بماند؟ پس اول باید به فکر حفظ باغ باشیم و آنگاه از گل‌های رنگارنگ حراست کنیم.

**{با اشاره به افتخارآفرینی‌های مردم شهرستان مهاباد در طول سال‌های پس از انقلاب} مردم مهاباد همواره مرزبانان غیور دفاع از سرزمین اسلامی بودند و همواره دست رد به سینه توطئه‌های دشمنان زدند که به دنبال ایجاد تفرقه و جدایی میان مردم متحد بودند.جمهوری اسلامی ایران نظام برگزیده همه اقوام و بخش‌های ایرانی است و نه تنها به فکر منافع مردم خود و سرزمین خود است، بلکه به فکر حمایت و کمک از مردم مظلوم این منطقه عزیز است و آن روز که اربیل در خطر سقوط قرار گرفت نیروهای مسلح، نیروهای سیاسی، سپاه ارتش، بسیج و دولت ایران بود که این سرزمین را نجات داد. همانطور که وقتی دمشق در خطر سقوط در برابر گروه‌های تروریستی داعشی و جبهه‌النصره قرار گرفت، جمهوری اسلامی به ندای مظلومیت مردم منطقه جواب مثبت داد.

**مهاباد نگین ادبیات کردی در سرزمین ماست. همه در این سرزمین یک آرزو دارند و آن آبادنی ایران اسلامی است.

** امنیت مردم کرد در ایران بیشتر است یا مردم کرد در عراق، سوریه و ترکیه؟ پس زنده باد جمهوری اسلامی ایران که این امنیت و بالندگی و سرزندگی و نشاط در این سرزمین بدون در نظر گرفتن مذهب و قومیت برای مردم تأمین می‌شود.

** آنهایی که امروز در منطقه ما از جمله عراق و سوریه فتنه به پا کرده‌اند و تروریسم و کشتار را شایع می‌کنند و مردم بی‌گناه را از دم تیغ می‌گذرانند و به ناروا خود را مسلمان لقب می‌دهند و از جهاد دم می‌زنند، نسبتی با اسلام، قرآن و انسانیت ندارند.

**ما تابع قرآن هستیم که به ما می‌گوید همه انسان‌ها دارای کرامت و عزت هستند. خون هیچ بیگناهی در این سرزمین نباید ریخته شود، چون هیچ تفاوتی بین انسان‌ها وجود ندارد و همه ما مخلوق خداییم به ویژه مسلمانان که همه با هم برادر هستند.

**در این کشور یک قانون اساسی برای همه مردم حاکم است و یک دولت حکمرانی می‌کند و البته یک رهبری بزرگ پرچمدار نهضت و انقلاب اسلامی ایران است.

**{با اشاره به اینکه مهاباد با سه کشور عراق، ترکیه و جمهوری آذربایجان دیوار به دیوار و همسایه است} اگر بتوانیم با عراق و ترکیه و آذربایجان و کشورهای منطقه رابطه‌ای صمیمانه و سازنده داشته باشیم، به وضعیت جوانان و تحصیل‌کردگان مهاباد کمک خواهد کرد.

** با حمایت و کمک مردم و رأی‌شان در خرداد 92 دیوارهای تحریم را که باعث جدایی ایران از کشورهای دیگر شده بود تخریب کردیم. در دنیای امروز هیچ کشوری به پیشرفت دست نمی‌یابد، مگر آنکه با کشورهای دنیا و همسایه ارتباط سازنده برقرار کند.

** واحد عظیم پتروشیمی با تولید 300 هزار تن محصول سالانه امروز در مهاباد افتتاح می‌شود که باعث رشد و عظمت بیشتر این منطقه خواهد بود. 1690 کیلومتر راه برای مسیر لوله گاز استفاده شده است تا در مناطق غربی کشور از جمله کرمانشاه، سنندج، مهاباد و میاندوآب نعمت بزرگ گاز و پتروشیمی را داشته باشیم.

**{ با بیان اینکه خط لوله گاز با این طول در منطقه کم‌نظیر است} این تلاش‌ها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال پیشرفت مناطق کردنشین است و آنها که به دروغ می‌گویند جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد در مناطق کردنشین همواره کشاورزی باشد و هیچ‌گاه صنعت وارد این منطقه نشود با چشم باز متوجه دروغ‌های خود بشوند چرا که جمهوری اسلامی ایران برای رشد و تکامل و صنعتی کردن مناطق غربی کشور و کردنشین همه توان خود را به کار می‌گیرد.

**اگر در منطقه‌ای پروژه‌ عظیم صنعتی ایجاد می‌شود در شرایط مساوی باید از مردم بومی آن منطقه استفاده کنیم اما در عین حال یک صنعت پیچیده در زمان ساخت و تجهیز نیازمند متخصصان مختلف از سراسر کشور است.برای دولت همه افراد سرزمین ایران به چشم واحد هستند و بدانیم اگر عده‌ای متخصص امروز مهمان شهرستان مهاباد هستند به نفع رونق آینده شهرستان و باعث رفت و آمدهای بیشتر به منطقه خواهد بود.

** ایجاد توسعه، امنیت و آرامش راهی جز اعتدال و میانه‌روی وجود ندارد. افراطی‌گری مذهبی،‌ قومیف سیاسی، جناحی و خشونت هیچ خاصیتی برای مردم نخواهد داشت. همانطور که در سراسر عراق، افغانستان، لیبی،‌ سوریه و یمن باعث آشفتگی زندگی مردم شده است.

**{ضمن تشکر از نیروهای مسلح و امنیتی به خاطر ایجاد امنیت در منطقه} امنیت باید برای نخبگان جامعه فراهم شود تا آنها نیز امنیت جامعه را به وجود آورند و بدانیم که امنیت واقعی در سایه محبت و دوستی ایجاد می‌شود و بدانیم که بیکاری و نبود علم و دانشگاه و فرهنگ باعث ناامنی می‌شود.

** قرار است مراکزی در کردستان، آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و... تأسیس شود که مردم بتوانند زبان مادری خود را به خوبی بیاموزند و در این راستا با وزارت آموزش و پرورش در حال مذاکره هستیم تا اصل 15 قانون اساسی در کشور اجرا شود.

**با فعالیت نمایندگان جدید و مجلس دهم امیدواریم زمینه برای همکاری بیشتر دولت و مجلس به وجود آید و ثمره آن توسعه و آبادنی ایران اسلامی باشد.

27219

 

کلید واژه ها: استان آذربایجان غربی - حسن روحانی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روحانی:کردهادرایران بیشتر امنیت دارندیا درعراق و سوریه؟/نوید تاسیس مدارس به زمان مادری برای اقلیت‌ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات