39 نماینده‌ای که به ریاست لاریجانی رای ندادند

39 نماینده‌ای که به ریاست لاریجانی رای ندادند سیاست > مجلس - اگر انتخابات هیات رییسه موقت، «50» رای حاشیه‌ساز داشت، انتخابات هیات رییسه دائم هم «39» رای نامعلوم داشت.

به گزارش خبرآنلاین؛ انتخابات هیات رییسه دائم مجلس دهم برای سال اول امروز برگزار شد تا به مثابه 8 سال پیش این علی لاریجانی باشد که باز هم بر صندلی ریاست پارلمان تکیه بزند.

او که در انتخابات هیات رییسه موقت در رقابت با محمدرضا عارف توانست با 173 رای به پیروزی برسد در انتخابات ریاست دائم مجلس هم کواکبیان را رودروی خود دید و اینبار قاطع تر از قبل با 237 رای توانست حضورش در صندلی ریاست مجلس را تمدید کند.

اما اگر در انتخابات هیات رییسه موقت مجلس، 50 رای حاشیه ساز شد و بنا به گفته کواکبیان از سوی امیدی‌ها به سبد لاریجانی ریخته شد؛ امروز هم 28 رای سفید و 11 رای کواکبیان جلب توجه کردند.

اصلاح طلبان بعد از شکست عارف مقابل لاریجانی با 70 رای، در این دور از انتخابات بدون کاندیدا وارد رقابت صندلی ریاست مجلس شدند. با این وجود کواکبیان که پیشتر هم اعلام کرده بود در صورت کاندیدا نشدن عارف، کاندیدای ریاست خواهد شد؛ نام خود را در کنار لاریجانی به عنوان کاندیدا ثبت کرد. گرچه او چند دقیقه بعد اعلام انصراف کرد، اما بخاطر آنکه برخی آرا به گلدان ریخته شده بود، هیات رییسه با انصراف او موافقت نکرد تا نهایت 11 رای به نام کواکبیان از گلدان بیرون بیاید. آرا پایینی که نشان می دهد اکثریت اعضای فراکسیون امید رای شان را به نام لاریجانی ثبت کرده اند. اما شاید در این میان اصلاح‌طلبانی بوده باشند که با وجود آنکه مطمئن بودند کواکبیان شانس پیروزی ندارد باز هم راضی به رای دادن به لاریجانی نشده‌اند.

به جز آراء کواکبیان اما 28 رای سفید هم از گلدان بیرون آمد، این 28 رای را می توان به کدام دسته بندی سیاسی مجلس نسبت داد؟ چند احتمال برای آن می توان مترتب شد؛

یک؛ اصلاح طلبانی که هرچند کاندیدایی در صحن نداشتند ولی باز هم راضی به رای دادن به لاریجانی به عنوان یک اصولگرا نشدند.

احتمال دوم را می‌توان در درون خود جریان اصولگرا جستجو کرد، چه آنکه در آستانه انتخابات ریاست مجلس زمزمه‌هایی درباره رای سفید دادن پایداری‌ها به لاریجانی در انتخابات ریاست مجلس مطرح بود. گرچه این اتفاق در انتخابات هیات رییسه موقت که عارف هم در صحنه حضور داشت، نیفتاد؛ ولی چه بسا این طیف از اصولگرایان با قطعی شدن حضور لاریجانی در کرسی ریاست، دیگر تکلیفی برای رای دادن به لاریجانی برای خود ندیده اند.

27216

کلید واژه ها: مجلس دهم - علی لاریجانی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «39 نماینده‌ای که به ریاست لاریجانی رای ندادند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات