هفته آینده رای قطعی برای دستفروشانبه گزارش جهان به نقل از مهر، آذر زمانپور عضو شورای شهر اهواز شانگاه دوشنبه در یکصد و سی و سومین جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر اهواز با اشاره به شعار سال ۹۵ که از سوی رهبر انقلاب تعیین شده است، عنوان کرد: جایگاه اقتصاد مقاومتی در مدیریت شهری اهواز کجاست؟ اقتصاد مقاومتی طرحی است که بدون چشمداشت به منابع بیرونی با خلاقیت و انضباط بر درآمد و ظرفیت های داخلی تاکید دارد.

وی افزود: از کمیسیون برنامه و بودجه درخواست داریم تا در این زمینه برای شهرداری اهواز ریل گذاری کند.

عضو شورای شهر اهواز به ضرورت حضور شهرداران مناطق در محل کار خود اشاره کرد و گفت: کار اجرایی تعطیلی ندارد و متاسفانه برخی از شهرداران مناطق حتی در زمان ملاقات عمومی با مردم در محل شهرداری منطقه حضور ندارند و به کارهایی غیر از امورات جاری می پردازند.

زمانپور با اشاره به مشکل ترافیکی و پارکینگ در سطح شهر پیشنهاد کرد جلسه ای با حضور مدیران مدارسی که در مناطق پرتردد هستند، برگزار شود و از ظرفیت محیط مدارس برای پارکینگ خودروها در ساعات غیرتحصیلی استفاده کرد.

هیچی سرجای خودش نیست

همچنین در ادامه این جلسه احمد باورساد عضو شورای شهر اهواز عنوان کرد: در کل کشور علی الخصوص اهواز شاهد ركود ساخت و ساز هستیم و طبیعتاً درآمدهای شهرداری در این زمینه کاهش پیدا کرده است. متاسفانه با این وجود شاهد انجام کارهای اضافی با هزینه های بسیار بالا مانند کاشت چراغ های رنگارنگ که نهایت عمرشان شش ماه است، هستیم. برای نمونه خیابان های ساحلی کیانپارس یا بلوار مدرس و ... که هم اکنون یا خبری از آن چراغ ها نیست یا تنها ۱۰ درصد آنها باقی مانده است.

وی عنوان کرد: از شهردار اهواز می خواهیم جلوی این هزینه های اضافی را بگیرد و مثلا به جای نصب المان هایی که پس از گذشت چند ماه خراب و باعث نازیبایی شهر می شوند، از تندیس مفاخر استفاده كند.
 
این عضو شورای شهر اهواز در ادامه با انتقاد از سازمان خدمات موتوری شهرداری اظهار کرد: شرح وظایف سازمان های شهرداری به خوبی رعایت نمی شود و گاهی شاهد موازی کاری سازمان هایی می شویم که دیگر از روی عنوان آنها نمی توانیم تشخیص دهیم وظیفه آنها دقیقا چیست؟ سازمان خدمات موتوری در اهواز هر کاری می کند غیر از وظیفه اصلی خود.

باورساد افزود: وظیفه سازمان خدمات موتوری، تامین ماشین آلات مورد نیاز است اما از سال گذشته تاکنون ۲۰ پروژه از جمله بهسازی، آسفالت معابر، جدول گذاری و همچنین رنگ آمیزی پل جزیره و... در اختیار دارد. البته این کارها را نیز با کمترین کیفیت انجام می دهد.

وي اظهار كرد: باتوجه به اینکه اجرای این پروژه ها ربطی به سازمان خدمات موتوری ندارد، کیفیت اجرا نیز پایین است مثلاً برای زیرسازی معابر و پارک ها از نخاله های ساختمانی استفاده می شود که باعث ایجاد حفره و نشست در سطح زمین و عدم رشد گیاهان می شود.

این عضو شورای شهر اهواز گفت: حجم بالای نخاله های بلا استفاده مانده است در صورتی که می تواند ۹۰ درصد این نخاله ها را بازگرداند و در پروژه های مختلف عمرانی از آن استفاده کرد. از نظر من پروژه ها به معاونت های نور چشمی داده می شود و هیچ معاونتی سر جای خود نیست.

شهرداری جسارت ندارد

حجت الاسلام کاظم سواری نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات دستفروشان گفت: دستفروشان بر غیرقانونی بودن بساط در معابر عمومی اذعان دارند اما آنها به دلیل بیکاری مجبور به این کار هستند و برای درآمد آن برنامه ریزی کردند که تعدادی از آنها حدود ۲۶ سال کارشان همین است.
 
وی افزود: هم اکنون این عزیزان به ما پناه آوردند که برای آنها جایگزینی انتخاب کنیم.

این عضو شورای شهر اهواز توضیح داد: با توجه به اینکه دستفروشان از پارک ربیع که برای آنها در نظر گرفته شده است ناراضی هستند، چند پیشنهاد وجود دارد، فعالیت دستفروشان در ساعات غیرکاری مغازه داران، تخصیص مکانی با عرض پنج متر در کنار پل کابلی و یا استفاده از فضای پارکینگ فروشگاه رفاه که مالک شخصی ندارد و دستفروشان حاضرند اجاره ای بیش از اجاره ای که پارکینگ می دهد را پرداخت کنند.

سواری در ادامه عنوان کرد: متاسفانه شهرداری اهواز جسارت در تصمیم گیری ندارد مثلاً در بحث املاک تعیین تکلیفی برای مردم نشده است که در این زمینه از شهردار می خواهیم تا قانون را اجرا کند. در غیر این صورت به جرات می گوییم که احتمالا پشت این قضیه افکاری وجود دارد و ما مجبور می شویم اینچنین فکر کنیم.
 
ابراهیم نوشادی نماینده شهردار اهواز در خصوص پروژه هایی که به سازمان موتوری داده شده است، عنوان کرد: این موضوع در شورای سازمان تصمیم گیری شده که پروژه های عمران نیز انجام شوند. آمار و مبلغ ریالی پروژه ها در دست است و هرگاه نیاز بود آنها را به شورا تقدیم می کنیم.

وی افزود: اعطای انجام پروژه ها با سازمان های شهرداری است و البته در حال حاضر بیشترین پروژه ها را سازمان عمران انجام می دهد.

نماینده شهردار اهواز در خصوص سازمان املاک شهرداری عنوان کرد: بر اساس بخشنامه ابلاغی به شهرداری اهواز، باید تنها ۱۲ سازمان وجود داشته باشد و به همین دلیل سازمان املاک تشکیل نشده است.

نگاه تونلی مسئولان

مشکل دستفروشان همچنان مغفول مانده است و این شهروندان در بلاتکلیفی به سر می برند. در این جلسه شمار کثیری از دستفروشان برای اعتراض به این بلاتکلیفی حضور داشتند.

محمود شرفی به نمایندگی از دستفروشان گفت: ما قانون را قانون می بینیم و شهروندان متخلفی نیستیم. شرایط ما به صورتی است که کاری جز دستفروشی نداریم. همه ما شهروندیم و زیر یک پرچم خدمت کردیم.

وی افزود: ما برای اینکه به کاری بدتر کشیده نشویم رو به دستفروشی آوردیم. همچنین می دانیم دستفروشی به دلیل ایجاد سد معبر کار درستی و از نظر شهری بد است. اما ما از بین بد و بدتر، بد را انتخاب کردیم.

نماينده دستفروشان همچنین توضیح داد: متاسفانه مسئولان شهری ما نگاه تونلی به قضیه دارند و فکر می کنند تنها راه حل، حذف دستفروش است.

همانطور که شما کارها را کارشناسی می کنید، ما نیز کارشناس داریم و طبق کارشناسی های ما پارک ربیع به چندین دلیل محل مناسبی برای دستفروشی نیست.

این دستفروش گفت: ماه مبارک رمضان و عید فطر نزدیک است و اگر جلوی ما را گرفتند مجبوریم با زن و بچه در خیابان نادری گدایی کنیم. ما می خواهیم شکممان را سیر کنیم.

ربیع بهترین مکان

علیرضا حلاج معاون خدمات شهری شهرداری اهواز نیز که در جلسه با وی تماس گرفته شد که برای پاسخ به دستفروشان به جلسه شورا بیاید، گفت: زمانی که دستفروشان ساماندهی شدند تمام جوانب در نظر گرفته شد و پارک ربیع را که فضای زیاد و امکانات مناسب بهداشتی و خدماتی دارد را آماده کردیم. تنها بحث امنیت پارک ربیع مورد بحث بود که نیروی انتظامی امنیت مکان را تامین می کند.

وی با اشاره به پیشنهاد پارکینگ فروشگاه رفاه عنوان کرد: این پارکینگ حدود هفت تا هشت ماه آینده در اختیار پیمانکار است و برای انتقال دستفروشان به این مکان باید تمامی جوانب آن از جمله ترافیک، پارکینگ، امنیت و ... بررسی شود. روزانه حدود ۷۰۰ خودرو در آنجا پارک می کنند و با نبود این مکان احتمال ایجاد ترافیک سنگین وجود دارد. همچنین برای تصمیم گیری در این خصوص باید سایر سازمان های مربوطه نیز اظهار نظر کنند.

عاشور سواری، از اعضای شورای شهر اهواز نیز در این باره اظهار کرد: افرادی از ساکنان اطراف این پارک اقدام به تهدید دستفروشان کرده اند. چه تضمینی برای امنیت دستفروشان در آنجا وجود دارد؟ در محله ای که خودش در فقر به سر می برد احتمال ایجاد تنش وجود دارد.
 
در ادامه ابتسام الباجی عضو دیگر شورای شهر اهواز با اشاره به موضوع دستفروشان عنوان کرد: به بنده گفته می شود که در این زمینه ضعیف عمل کرده‌ام، در صورتی که از ابتدا و زمانی که معاون قبلی خدمات شهری سرکار بودند، تاکید کردم که ابتدا جایگاه جایگزینی تعیین و سپس اقدام به جمع آوری شود.
 
بحث در خصوص موضوع دستفروشان در این جلسه به نتیجه نرسید و مقرر شد نماینده دستفروشان و علیرضا حلاج معاون خدمات شهری شهرداری اهواز طی جلسه ای به نتیجه مشترک برسند و هفته آینده شورای شهر را از تصمیمی که گرفتند با خبر کنند تا در جلسه آینده شورا، رای قطعی برای دستفروشان صادر شود.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هفته آینده رای قطعی برای دستفروشان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات