دیباج: نگران هولوکاست محافل هنری امبه گزارش جهان به نقل از مهر، در آیین اختتامیه دومین جشنواره بین المللی كارتون و كاریكاتور «هولوكاست» كه عصر یكشنبه دهم خرداد با حضور هنرمندان پیشكسوت و جوان كاریكاتوریست كشورمان در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد، مرتضی گودرزی دیباج مدیر مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری، طی سخنانی از برگزاری این نمایشگاه حمایت كرد.

گودرزی دیباج در سخنانی خطاب به جامعه هنری كشورمان گفت: عده ای از هنرمندان با رویكردی كه تحت تعالیم خاصی به آنها القا شده است، مساله تعهد در هنر را امری متعصبانه و به دور از دانش می دانند در حالی كه جا دارد این سوال را از خودشان بپرسند كه چگونه است بسیاری از ارزش های انسانی را در هنر انعكاس نمی دهند و نسبت به آنها چشم پوشی می كنند؟

وی افزود: در شرایطی كه نزدیك چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران می گذرد به نظر می رسد لازم است پژوهشگران و هنرمندان در نشست های كارشناسی به موضوع مهم تعهد در هنر بپردازند و جبهه جدیدی را بازگشایی كنند كه ببینیم چرا پرداختن به هنر متعهد تا این اندازه مورد هجمه واقع می شود.

مدیر مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری همچنین بیان كرد: به نظر می رسد نوعی هولوكاست فكری در محافل هنری كشور داریم كه اگر كسی از هنر متعهد حرف بزند به تحجر، متهم می شود. در حالی كه محافل هنری و آموزشگاه ها و دانشگاه های ما باید این تفكر مقابله كنند و پرداختن به ارزش های انسانی را در هنر ترویج دهند.

دیباج همچنین با اشاره به این كه ظلم به هر مردمی موجب تاثر و تالم می شود، گفت: اگر هولوكاستی وجود داشته و به مردمی ظلم شده ما را متاثر می كند اما این موضوع نباید مانع بازگویی حقیقتی كه در جهان امروز وجود دارد شود و از ظلمی كه امروز به عده ای از مردم روا داشته می شود غافل بمانیم.

وی همچنین گفت: هنرمندانی كه از قافله هنر متعهد غافل مانده بودند و هنرمندان جوانی كه می خواهند در جبهه های حق علیه باطل باشند، دوباره این فرصت را به دست آورده اند و من با افتخار به دوستی آقای شجاعی طباطبایی و برگزاری این نمایشگاه اعلام می كنم هنرمندان می توانند تجدید وضو كرده و وارد صحنه شوند تا مبانی نظری هنر متعهد را بازنمایی كنند.

این هنرمند تاكید كرد: بهتر است به جای تخطئه و حمله به عده ای كه به هنر متعهد معتقد هستند، در یك فضای باز و علمی طرح موضوع شود كه ببینیم اگر هنرمند متعهد باشد، ذوقش خشكانده می شود؟ باید ببینیم این آبشخور فكری از كجا آمده كه چنین طرز فكری بین هنرمندان رواج پیدا كرده است.

مدیر مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری با بیان این كه مظلوم كشی و كشتار جمعی برای ما حائز اهمیت است و از كنار آن به سادگی نمی گذریم، گفت: امیدواریم نمایشگاه هولوكاست گسترده تر شده و در سطح وسیعی در استان های كشور برگزار شود و در عین حال جلسات تحلیل و نقد و بررسی در كنار آن برگزار شود تا از هنرمندان و جوان های خوش فكر دعوت به عمل بیاید كه در این زمینه وارد عرصه شوند.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیباج: نگران هولوکاست محافل هنری ام» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات